Citat:
Ursprungligen postat av
HejaFinland
Undrar vad Trump gör om USA förlorar kontrollen? Kan USA ställa in räntebetalningarna? Så här nära att dollarna förlorar sin status som "reserve currency" har vi nog aldrig varit. Ser vi början på slutet för "petro-dollarn"?
Jag hörde att centralbanken och en annan konstig myndighet har mekanismer för att dämpa utvecklingen men det var lite väl ekonomist-tekniskt för att jag skulle förstå det.
Om USA börjar tappa kontrollen kommer Trump givetvis göra samma som han gjort hela sitt liv. Säga "Det är bara jag som kommer kunna fixa detta, rädda USA". Samt hävda att anledningen till att problemet uppstptt alls, är en kombination av 'radikala vänstern', the deep state, illegal invandring, fake news, Kina, EU, samt 1 eller 2 mer intrikata teorier som han kommer börja sprida.
Alla amerikanska myndigheter, myndighetschefer och tjänstemän som agerar som dom ska, dvs agerar i enlighet med vad som faktiskt sker, dom förstärker då en bild som Trump INTE vill se, inte vill höra om, och aldrig kan acceptera. Dom kommer bli avskedade eller totalt vridna till "landsförrädare" och smutskastade av Trump osv.
Folk måste förstå att folk som Trump, med den personlighetsstörningen, är faktiskt spektakulärt duktiga att vrida till skallen på allmänheten. Vrida en total fucked up förlust, till
"Älskade landsmän, patrioter, en ny vacker gryning visar nu sina första solstrålar" där hälften börjar tro/försvara honom och andra hälften ser igenom skiten och sliter sitt hår i frustration.
Skapa en påstådd imaginär fiende eller hot, och övertyga att 'Endast jag förstår, ingen annan. Jag själv har motgiftet, ingen annan'.