Citat:
Ursprungligen postat av
HerrGickhan
Så du menar alltså att alla tillgängliga siffror och USA:s egna om att det har ett handelsunderskott på 130 miljarder dollar är fel? Varför kontaktar du inte dem och berättar det?
Vet inte om någon i USA gjort påstått något fel när det gäller officiellt redovisad handelsbalans (som enbart gäller varor och INTE tjänster).
Felet om man vill kalla det så är att man saknar substans och logik och blandar in ovidkommande saker, som t ex moms. Det gör man enbart för att rättfärdiga sina stolliga krav. Ungefär på samma nivå som att du skall betala dubbel skatt för att din kommun har en viss bokstav i namnet. Tror att du skulle ha protesterat högljutt mot något sådant.
Citat:
Ursprungligen postat av
HerrGickhan
Den teori som alla tycks ha glömt bort är teorin om komparativa fördelar. Den indikerar att det i en fungerande global ekonomi för ömsesidig nytta inte bör uppkomma över- och underskott som växer och blir permanenta över tiden. Kina har ett handelsöverskott på ungefär 110 miljarder dollar. Det är detta i förhållande till USA:s underskott på 130 miljarder som föranleder de nu drastiska utspelen.
Det du inte känner till eller förstår, eller vad det nu är, är att om alla skall ha 0 i handelsbalans så är man tillbaka på hedenhös-nivå så som Lars Calmfors illustrativt förklarade idag.
En annan sak som du eventuellt inte känner till eller väger in, är att om inte USAs betalbalans var just i balans, så skulle växelkursen justeras så att den blir det.
USA har ett litet underskott i bytesbalans. Men det kan dom ha därför att det uppvägs av utländska direktinvesteringar i USA och det gör att betalbalansen är i balans.
Om Trump ville åtgärda detta så kan han förbjuda eller förhindra direktinvesteringar. Då kommer USD justeras ned så att bytesbalansen är 0.
Och finner har överskottet i tjänstebalans vara för stort, så ber han bara EU beskatta exporterade tjänster. Till slut så försvagas USD än mer och det blir mer lönsamt med produktion i USA.
Det han påstår sig sträva efter går att uppnå med enkla medel.
Du kan ju få förklara varför han inte bara gör så.
Lars Calmfors har sin förklaring. Och det är att Trump är direkt enfaldig. Du kanske har en annan?