2025-04-08, 11:07
  #3433
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RickardRedig12
Japp stämmer det där.
Första gången jag faktiskt håller med dig.
Folk i EU har nog inte fattat att USA ogillar skarpt Europa och varför de nu hyser denna avsky vet jag inte då de fått härja fritt i Europa sedan världskrigen.

Men jag tror precis som du och andra skriver det kommer kvitta vad EU och Ursula säger för Trump avskyr både EU och Ursula. Det har ju redan kommit fram läckor i den där appen som råkade bli offentlig att både försvarsministern och Vance var skittrötta på Europa.

Ursula och gänget kommer säkert sänka tullarna, Men Trump kommer med bara något nytt. Han skiter i Europa och kanske är det lika bra?

Låt den tiden vara över då vi alltid såg upp till jänkarna. Låt de ha sina fula bilar och sina HD. Deras hjälp behöver vi snart inte heller längre när det gäller militärt spörsmål.

Att USA skulle sälja olja till Europa ville de ju göra förra omgången också men då köpte Tyskarna från Ryssland och det blev ett jäkla gnällande på USA. Men USA ville väl typ då ha mer än dubbelt betalt mot vad ryssarna begärde. Så varför skall vi då köpa från USA.

Låt USA bli isolerade där ute i Atlanten så får de fundera mer på hur de skall lösa konflikten med Kina., För Kinesen ser med ganska sneda ögon på USA och har gjort länge.

Europa kommer klara sig utan USA. Det tar ett litet tag men snart är vi fria från dem.
Men USA kommer inte klara sig utan Europa och det får de snart se när Kinesen börjar bli allt mer aggressiv.

Instämmer. Jag tror inte EU:s hot om hämndtullar är mer än ett hot för att få USA till förhandligsbordet. Det finns förstås USA-hatare på vänsterflanken som ska brösta upp sig men EU har en tradition av att vara pragmatiska. Låt amerikanerna tycka vad de vill om oss, vi ska sätta oss själva i första rummet.

Om USA vägrar förhandla tror jag istället EU kommer vika ner sig om tullarna och istället hitta andra sätt att välja bort amerikanska varor. Vi är ju trots allt världsbäst på regleringar, så det kanske är på tiden att reglera hur amerikanska programvaror får användas inom unionen? Eller hur annonser ska beskattas? Detta kan svida något enormt för det tekniktunga USA på sikt utan att direkt reta upp Trump-administrationen.

Ett annat alternativ är mer handel med Kina. Det är en diktatur, visst. Men det är i alla fall en pålitlig diktatur som har nästan allt vi behöver. Medicin och vissa maskiner blir utmaningen. Men vi kanske kan göra som USA själva gör ibland, helt enkelt tillverka egen medicin trots patent i USA?
Citera
2025-04-08, 11:09
  #3434
Medlem
Upplyftens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bluemellonme
Vägen är inte tvång.



"We have a deficit with the European Union of $350 billion and it's gonna disappear fast," Trump said. "One of the ways that that can disappear easily and quickly is they're gonna have to buy our energy from us ... they can buy it, we can knock off $350 billion in one week. They have to buy and commit to buy a like amount of energy."


Men det var ju Vance under sin Muenchental stängde möjligheten. EU var redan veckan efter i Kanada och båda skakade liv i tidigare avtal (Energi bl.a.)

Lite för sent att köra med en utpressning " If they buy our energy" bla bla . Vem fan tror han att han är
Citera
2025-04-08, 11:13
  #3435
Avstängd
Jag tycker Kina och andra länder som har handelsunderskott mot USA skall hjälpa Trump korrigera detta. Ta reda på vilka varor USA har svårast att producera själva och inför exportförbud på dem. Så minskar USA:s import och handelsbalansen återställs.
Citera
2025-04-08, 11:27
  #3436
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Xenonen
Jag tycker Kina och andra länder som har handelsunderskott mot USA skall hjälpa Trump korrigera detta. Ta reda på vilka varor USA har svårast att producera själva och inför exportförbud på dem. Så minskar USA:s import och handelsbalansen återställs.
Japp och därför borde USA gå med i BRICS eller samverka med dem.
USA är ett land i ekonomisk kris* och kan behöva hjälp eftersom de är "too big to fail".
Kraschar USA går det dåligt även för Kina och tvärtom. De har en form av symbios redan.
Men inställningen bland oligarkin i USA är som alltid att de äger världen och att alla andra måste rätta sig efter dem. Hybris kallas det för.

*Detta gäller i ännu högre grad EU numera
Citera
2025-04-08, 11:35
  #3437
Medlem
Bbobis avatar
Väl inget dåligt isig att sätta press på Kina och "humble them" så att säga vilken en stor del av det här med tarifferna har gått ut på.

Kinas tillväxt har redan minskat kraftigt på senare tid vilket skapat problem inom landet. Även om dom inte vill se svaga ut genom att böja sig för Trump vill dom nog handeln. Ska bli intressant att se hur det slutar
Citera
2025-04-08, 11:49
  #3438
Medlem
severustheemperors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av severustheemperor
Om Trump sänker skatterna lika mycket för låginkomsttagarna som tarifferna ger in,
genom att ge staterna större delen/allt som tarriferna tar in.
Då kan det fungera!

Då får inhemsk industri konkurensfördel. Men konsument straffas ej.

Om inte, så är det ju ren bluff, och plundring av det sista dollarn har att ge.....

Jag tror tyvärr, för tillfället på plundring. Vissa andra beslut T. tagit
tyder på, att han är som EU områdets politiker. 100% bluff-patrioter....


Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Han skall ju sänka skatter och ta bort regleringar för företag och industri. Men nu försöker han bara förlänga nuvarande budget i senat och representanthus. Så dessa nya skattenivåer och lagar dröjer ju, tar nog flera månader.

Sänker han skatterna för företagen = Plundring av det sista i botten på kistan....
Sänker han skatterna för knegarna = Straff/fair play mot externa aktörer.
Citera
2025-04-08, 11:51
  #3439
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Alpoxen
Schengen funkar mycket bra för Norge och Schweiz. De har naturligtvis frihandelsavtal med EU. Du vet frihandelsområdet med 450 miljoner människor? Världens största?

Om Trump eller von der Leyen samtalat är ovidkommande. Det är von der Leyen som kommer svara på Trumps tullar oavsett vad han, eller du, tycker.
Men Schengen är inget frihandelsområde... Och Norge har fortfarande massiva tullar på vissa varor, särskilt jordbruksprodukter.
Citera
2025-04-08, 11:53
  #3440
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
Den som lever får se. Jag tror EU kommer gå stärkta ur det här. Ingen i Europa litar på USA längre så de flesta länder i EU inser att vara USAs dörrmatta inte är ett alternativ.
Det håller jag med om. Problemet med EU är bara att de har fel organisation jämfört med det som de ska sköta och det de åtar sig. Det är grundläggande att en organisation/företag eller vad det nu är måste ha en organisation som matchar uppgiften. Det har inte EU.
Citera
2025-04-08, 12:14
  #3441
Medlem
Holdingbreaths avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ferh
Har sett Kina bygga höghus som riskerar att rasa ihop innan de ens är färdigbyggda, pga att de använt så dåligt material pga korruption. Plus diverse andra misslyckade infrastruktur-projekt som de sysslat med. Sen så har de ju även sånt där trevligt som att folk fiskar upp några miljoner ton cancerframkallande olja ur kloakerna varje år, som de renar och säljer så att de kan laga mat i den en gång till. Och så vidare med en massa annat, som koncentrationsläger, och extrem rasism mot alla som inte är kineser. Hota sina grannar gillar de med, och de har rent generellt rätt mycket gemensamt med Ryssland. Kina har ingen framtid så länge de styrs av diktaturpartiet.

Kina har existerat länge. Diktatur har det varit i år tusen. Det säger inte något säkert om framtiden.

Sverige nyttar av ett democratic system men är framtiden bra?
Citera
2025-04-08, 12:39
  #3442
Medlem
Det enda som förbättras är väl klimatet
Då tullarna hindrar handel och långa transporter
Sänker man hela världsekonomin. Så minskar handeln definitivt på lång sikt
Trump är en klimataktivist
Citera
2025-04-08, 12:55
  #3443
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mistyarrow
Israel inför nolltullar med USA.

Ja, Netanyahu påpekade att Israel ju inte har några tullar mot USA när de träffades i Washington häromdagen, men det var inget Trump tog något intryck av. 17% tull från USA kvarstår. Han tyckte det var avbetalning på den hjälp som Israel fått tidigare.

https://www.timesofisrael.com/stressing-billions-in-aid-trump-refuses-to-commit-to-removing-tariffs-on-israel/
Citera
2025-04-08, 12:58
  #3444
Medlem
severustheemperors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RickardRedig12


Europa kommer klara sig utan USA. Det tar ett litet tag men snart är vi fria från dem.
Men USA kommer inte klara sig utan Europa och det får de snart se när Kinesen börjar bli allt mer aggressiv.

Usa har naturresurser. De har ochså Canada att plundra.
Kina & Indien kan få obegränsat från Ryssland, mfl.

Europa har inte tillräckligt med n-resurser i någon form. Inte ens mat.
Situationen är nu sämre än innan WWII och under Kalla kriget.
Och då hade inte E. 10 tals millioner invandrare.....

Resultatet är oundvikligt. Det har redan hänt. Är som ett parti schack.
Hur många drag framåt kan x, y och z se?
De "smartaste" har redan dragit. Nu börjar de "mediumbegåvade", verkligen vakna,
och inse att det är fara och färde. För övriga kommer det vara för sent.....

Statskupper och mordförsök: Rummänien, Slovakien, Frankrike
Arresteringat: Tyskland, Frankrike och England

Förstår man inte de varningarna. Så är man som "Judarna", demokraterna och liberalerna
vilka stannade kvar i Tyskland.

När man kopplar i hop ovan med Kina och Usa, så förvärras situationen ytterligare.
Usa kan ej konkurera längre med Kina.

Plötsligt så kommer Houtis situationen i sitt sanna ljus. Tullarna är irrelevanta.
De måste lyckas provocera Iran till att stänga "Straight of Hormuz",
för att strypa Kineserna.... EU är "collateral damage"....
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in