Citat:
Ursprungligen postat av em krej
Jag är från Stockholm, och var man än åker i landet blir man hatad för att man är Stockholmare. Jag tycker själv inte illa om skåningar, göteborgare, norrlännigar osv. Förutom att man pratar så fult i södra
Sverige.
Jag har inget emot stockholmare
förutom att dom pratar helt sanslöst fult och tror att dom pratar rikssvenska
Citat:
Ursprungligen postat av em krej
Vad grundar sig detta småstadskomplex i? Känner de sig utanför, att de inte är en del utav Sverige? Jag har märkt att på nyheterna osv så är det nästan alltid Stockholm som det händer något i. Är det därför vi är hatade?
Att mycket av nyheterna handlar om stockholm är väl inte så konstigt, men att nyheterna väljer stockholmsnyheter framför nyheter som är mer intressanta (för hela övriga Sverige) kan självklart vara rätt frustrerande. Fast då hörs väl mest gnäll om svt, tv4 etc, och inte specifikt om stockholmare.
Citat:
Ursprungligen postat av em krej
För att de andra inte får vara med? Det är som i skolan på gympalektionerna, de sämsta blir valda sist och ingen lägger märke till dem. De sämsta i det här fallet mostvarar resten utav Sverige. Är avundsjuka det enkla svaret?
Om det här är alla stockholmares åsikt så skulle jag också hata er.