Citat:
Ursprungligen postat av
hennevilljagknulla
tyvär är hon lite för gammal för mig samt lite för smal.
Denna mannnen fick väl inte fängelse? Böter väl?
Domen faller på onsdag…de yrkar på minst 6 månaders fängelse och 50k i skadestånd.
Såg att du frågade varför hon inte blockerat hans nummer eller bytt sitt. De gjorde hon…efter ett par samtal som hon aldrig svarade på utan bara lyssnade av så blockades hans nummer när hon blev obekväm i samband med att han va påväg till där hon tränat i Bruks. Så många av de här samtalen har hon inte vetat om, samma med sms:en, utan det är utredarna som fått fram dem i efterhand om jag förstått det korrekt.
Så gissningsvis har hon trott att blockeringen räckte och har därför inte bytt nummer. Men när hon då inte svarat honom så besökte han hennes event för vitamin Well, de var där hon sprang ifrån honom.
Sen åkte han och leta rätt på henne i Sollefteå och när han inte fick prata med henne där heller så sökte han upp henne i Östersund. Hennes adress likt många andras fanns tidigare offentligt på tex mrkoll. (Bianca Ingrossos finns också där för att visa hur vanligt de är.)
När hon inte ville prata med honom där heller så tänkte han åka till Teneriffa lägret och fick då kontaktförbud. Efter de började han skicka brev till familjen om samarbeten. Han häktades tillslut i februari.
Att blocka numret gör ju inte att han inte kan ringa, de gör mer att hon slipper se det. Samtalen reggas fortfarande så polisen kan räkna dem…därför är det så många samtal och SMS och därför har de också tagit tid förmodligen att få först kontaktförbudet igenom och sen häktning och åtal. Man behöver en del på fötterna för att bevisa stalking och hon har nog inte sett allt han gjort. Frågan är om de har tillräckligt eller om han frias. Men helt klart är att ett blockerat nummer inte hjälpt och att ett nytt nummer inte hade hjälpt heller då han övergått till att söka upp henne personligen och sen har försökt nå henne via föräldrarnas adress osv.
Han har varit fast besluten om att nå henne då han tror hon kommunicerar med honom via bilder på instagram…de är inte en person som låter andra stoppa honom från hans mål. Inte blockeringar, allmän vett och etikett, kontaktförbud eller polisen.