Citat:
Ursprungligen postat av
TurretWithHatch
Jobbar med fordonsfrågor och blir allt mer irriterad på personliga skyltar. Av en rad olika anledningar, de främsta torde vara:
* Det är ibland helt ologiska saker man får skriva. Ett exempel jag sett är att man anger tre identiska bokstäver, följt av en annan bokstav som sedan följs av de tre bokstäverna som nämndes först - på nytt.
* Ibland skriver fordonsägare i personliga skyltar registreringsnummer som liknar vanliga. T. ex om de har reg. nr XXX 123 beställer de registreringsnumret YYY 456 som personlig skylt. Detta kan exempelvis gängkriminella utnyttja om de har personliga reg. skyltar som efterliknar vanliga, traditionella regskyltar. Inget fel med det egentligen - förutom att då dessa sex tecken är ihopklämda som sig bör i en personlig skyt vilket kan göra förbipasserande förvirrande om det är en svensk eller utländsk skylt. Ett annat exempel är t. ex att göra personliga skyltarna så förvirrande som möjligt t. ex ha Fxdhfsh eller liknande som också kan förhindra eller i vart fall försvåra angivelse till myndigheter.
* Man använder personliga skyltar för att flasha om de tillgångar man har. Ett bra exempel är en bil som i sin personliga skylt angav en gata i innerstan följt av ett nummer. Tar bort fokus från trafiken.
* Det används till rent larv. Ja, okej jag kan vidhålla att det finns roliga personliga skyltar men jag anser att nackdelarna överväger fördelarna i dagens samhälle.
* Om personliga skyltar ska tillåtas ska det i så fall kontrolleras i brottsregistret om innehavaren kan anses lämplig. Det kanske Transportstyrelsen gör i dagsläget men har svårt att tro det.
Ja, vad tycker ni?
Jag tycker att registreringsskyltar skall slopas helt.På grund av att tjuvar spårar fordon genom alla jävla register som finns.
Utländska ligor skickas hit med beställningslistor på vad och var som skall stjälas.