2025-04-02, 23:48
  #241
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av WhereIsRussia
va vinner han på det

Inte vet jag, kanske för att han vill kunna köpa Grönland, Kanada, och fan och hans moster billigare. Eller för att han är skvatt galen. Eller för att han vill sänka det republikanska partiet, har sett påståenden om att han tidigare röstat på demokraterna.

Kan alltså inte säga säkert varför, men att både han, och hans rådgivare på allvar tror att detta är bra för ekonomin, det är ännu mer orimligt.
Citera
2025-04-02, 23:48
  #242
Medlem
Vad menas med ömsesidig skatt?
Citera
2025-04-02, 23:49
  #243
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nossenos
Momsen får dig inte att välja att köpa en svensk vara istället för en som importeras från USA, eftersom moms tillkommer för båda. Stor skillnad från tull.
Vi kan ta ex import från tyskland som många gjort inkl mig, köpte en ny bil, men bad handlaren skriva den gått över 500 mil, via detta fick jag tysk moms på 19% och inte svensk 25% moms, euron var även den låg så import var lönsam.

Det samma har man i Usa, man har inte lika hög moms som sverige, via moms påslag av skatter osv bekostar vi även vård, skola osv, lite detta Trump menar allt dom producerar i Usa säljs dyrare i andra länder, medans vi redan har alla påslag på det vi säljer till bl.a Usa.

Via detta vinner europa på upplägget, Trump tog ex som Japan, dom sålde miljoner Toyota till Usa men köpte inga amerikanska bilar, likande är det med eu, vi säljer mer än vad vi köper, via detta styrs arbetstillfällen till europa för tillverking osv. det är detta han ändrar på via tullavgifter.
Citera
2025-04-02, 23:49
  #244
Medlem
Madagascars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gratrunkarn
angtagligen manipulerat i av eu handlare som är rädda för stark usa
Nja. Men det brukar vara lättskrämt kapital i efterhandeln.

Apple -6% nu.
Citera
2025-04-02, 23:50
  #245
Medlem
MrSwedeGliderRunts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Omniscientpotent
Jaså, det finns alltså ursäkter när USA har höga tullar, medan EU (och Kanada) bara är elaka utsugare.

Vad bekvämt.

Höga tullar på något som ej tillverkas i europa för att ej skickas till USA är inte så allvarligt för europa nej..

Amerikaner köper stora trucks med v8, truck ägare är också ofta typiska patrioter som köper amerikanskt.
__________________
Senast redigerad av MrSwedeGliderRunt 2025-04-03 kl. 00:00.
Citera
2025-04-02, 23:50
  #246
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JeffDavis
Självklart är det bästa för alla om man sänker alla tullar till 0% så att vi får frihandel på riktigt. Trump verkar gå i helt motsatt riktning.

Missade du förra veckan? Han sa gång på gång i Ovala rummet att det land som har 0% gentemot USA kommer ha 0% från USA tillbaka. Han vill ha frihandel. Upp till EU nu, ta bort tullarna EU!
Citera
2025-04-02, 23:51
  #247
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Månsan
Du borde oroa dig om du bor i Thailand. Stackars Thailand är i chock nu. 36%, till och med högre än käftsmällen Trump gav Kina på 34%. Thailands export till USA har exploderat de senaste åren, slut med det nu.

Var ska de köpa ifrån istället då? Lägger man samma sketna tullsats på i princip alla länder så blir det samma skit överallt. De små länderna som USA inte lägger tullar på kan inte producera de varorna som kommer från de större länderna ändå.. Och jag tror inte USA själva kommer öppna sweatshops.
Citera
2025-04-02, 23:51
  #248
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Jag tror det var medräknat i den långa listan, det var därför vissa länder var väldigt höga som Vietnam.
Om du menar den lista som visades upp på en skylt (sedan postad på twitter av Vita huset) så var väl t ex EU, Kanada, Indien, Australien och Kina inte med där. Många av länderna på den listan är småstater som Liechtenstein, Fiji, Guyana och Belize.
Citera
2025-04-02, 23:53
  #249
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GrevenFB
"Oväntat" att all svensk media enbart hittat "experter" som inte kan förståååååååååå hur Trump kan göra nåt sånt här "jääääättedumt".

Jag älskar inte direkt experter i media. Men det här är dumt. Vi behöver inte såga experterna av någon slags princip när de faktiskt använt hjärnan.
Citera
2025-04-02, 23:54
  #250
Medlem
Sqrbankens avatar
Amerikansk Tech är kraftigt ner i efterhandeln. -4% till -6% i skrivande sekund beroende på papper. Apple närmare -7%.
Citera
2025-04-02, 23:54
  #251
Medlem
Varför länder ha tullar (högre) på USA utan att USA får ha tullar tillbaka?
Citera
2025-04-02, 23:55
  #252
Medlem
Månsans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GustavAnder
Du tar upp EN produkt , du är en totalt oärlig oseriös lögnare. precis som Trump.

https://www.di.se/nyheter/experter-trumps-tullkritik-stammer-inte-sa-ser-det-ut/

-----Men de genomsnittliga tullarna mellan EU och USA ligger på princip på samma nivå, enligt en beräkning.
Du funderar inte på att presentera den beräkningen?
”Enligt en beräkning”…. Ja jisses
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in