2025-03-29, 12:39
  #289
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Korosau
Mycket bra uppsnappat. Missade det helt och hållet.

Man kan fråga sig vad som motiverar folk att motarbeta andra som säger att de varit med om hemska grejer i mötet med diagnostiserade BDP-kvinnor... Mycket synd att folk ska komma in och ljuga i en tråd som denna.

Det sjuka är att Tomaten startat en del trådar där män misshandlar kvinnor i relationer, men går samtidigt in i denna tråd för att vi inte ska stigmatisera stackars kvinnor med BPD som misshandlar män psykiskt..!

Jag tror att hon började inse vad hon gjort men då var det redan försent...
Citera
2025-03-29, 12:39
  #290
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Runkistan
Om man träffar någon som blivit av med sin Borderline diagnos ska man fortfarande vara vaksam då?

Det skadar nog inte att vara vaksam. Jag är ju en av dem som inte tror att BPD kan botas utan tomheten, dålig självkänsla, starka och svajande känslor alltid kommer finnas kvar. "Botade" människor kommer bara inte reagera lika häftigt.

Det är exakt så här det fungerar med "botade" pedofiler. Man kan aldrig bota en pedofil från att vara kåt på barn utan man kan bara lära en pedofil att det är fel att våldta barn, men pedofilen kommer förbli pedofil.
Citera
2025-03-29, 12:54
  #291
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Runkistan
Om man träffar någon som blivit av med sin Borderline diagnos ska man fortfarande vara vaksam då?

Jag undrar lite samma sak..
Om ens nya kärlek har blivit införstådd med att jag har ADHD, och senare in i relationen dessutom fått läsa min journal:
- Hur avgör jag då förblindad av kärlek om jag manipuleras?

Jag har ett ex med narcissism, och jag med jättesvår ADHD ville göra allt jag kunde för att göra honom glad, känna sig älskad och sedd.
Jag t.o.m. skrev CV och manus till intervju då han “inte var lika duktig som jag” på det.
Hur avgör jag om personan har en seriös dipp i livet (där det är rimligt att jag hjälper till) eller om personen bara utnyttjar mig?

I efterhand kunde jag tydligt se att jag blev utnyttjad men när en närstående ifrågasatte dynamiken i stunden så förstod jag inte alls vad denne menade.
Jag såg några röda flaggor när relationen startade men jag intalade mig själv (genom honom) att jag bara inbillade mig.
Jag var inte så svårövertalad för jag var kär och han visste precis vad han skulle göra och säga för att det skulle se ut som att jag kände mig sedd och förstådd (att ha ADHD kan få en att känna sig som en jävla utomjording).
Jag ville så gärna vara älskad för den jag var, och när han gav skenet av det, även om det bara var för några få sekunder så kunde jag jobba röven av mig för att få bekräftat:
"det är helt okej att du slår kullerbyttor i soffan", "det är okej att du vill ha egentid", "det är okej att du råkat starta en ny hobby, igen".
Tyvärr var allt detta bara okej dom första månaderna, sen var det totalt oacceptabelt.

Hur gör jag för att faktiskt inte övertänka situationen och att istället lite på magkänslan från start?

https://www.psychologytoday.com/us/blog/here-there-and-everywhere/202106/know-the-differences-between-adhd-and-narcissism
Citera
2025-03-29, 13:08
  #292
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av unlimitedpower
Jag undrar lite samma sak..
Om ens nya kärlek har blivit införstådd med att jag har ADHD, och senare in i relationen dessutom fått läsa min journal:
- Hur avgör jag då förblindad av kärlek om jag manipuleras?

Det kan du inte avgöra. Och tyvärr är det så att har man ADHD så är en kvinna (säkert en man också i ditt fall) med BPD "perfekt" för ingen dag är den andra lik. Har man ADHD så vill man gärna ha förändring och det finns ingen som förändrar det vardagliga livet så som en pwBPD.

Jag har tyvärr inget jättebra råd till dig förutom att du ska hitta en stabil man utan diagnoser och att du finner dina egna copingmekanismer för din ADHD (fysisk träning, bra kost, bra sömn).
Citera
2025-03-29, 13:47
  #293
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Du-Hast
Det sjuka är att Tomaten startat en del trådar där män misshandlar kvinnor i relationer, men går samtidigt in i denna tråd för att vi inte ska stigmatisera stackars kvinnor med BPD som misshandlar män psykiskt..!

Jag tror att hon började inse vad hon gjort men då var det redan försent...

Men kära du. Förstår du fortfarande inte vad jag skriver?
Ni skriver om harar och påstår att de kan flyga.
Varav jag försöker få er att förstå att harar inte flyger.
Det är vad jag skriver om i tråden.

Jag försöker få er att skilja på harar och fåglar.
Dvs.: försöker få er att skilja på intentionerna (med sina beteenden) hos borderline-personer och på intentionerna (med sina beteenden) hos de med narcissistiska drag.

Vad trist det är att ni fortfarande inte förstår mitt syfte med det jag skriver.

Det är väl trist om det sprids osanningar att "harar kan flyga", tycker du inte det?
Lika trist tycker jag alltså att det är om det sprids osanningar kring vilka intentioner de med borderline har med sina beteenden.

Vissa av de med borderline kan absolut skada andra människor, med sina beteenden, i synnerhet dem som står dem nära, men det är inte deras intention att skada. Utan de gör det för att de helt enkelt har svårt att reglera sina känslor, är extremt rädda för att bli övergivna, har låg självkänsla och svårt att hantera sina relationer.

Borderline skadar inte sina närmaste för att de gillar att utnyttja, manipulera och använda människor. Det är inte deras intention. Utan det ni då beskriver är en person med narcissistiska drag.

Kan du försöka förstå nu?
Harar flyger inte.
Men fåglar gör.
Borderline manipulerar inte/hämnas inte/utnyttjar inte.
Men de med narcissistiska drag kan göra det.

Både harar och fåglar kan sprida smitta, fast det är olika sorts smitta de sprider.
Både de med borderline och de med narcissistiska drag kan göra sina nära illa, men deras intentioner skiljer sig milsvitt åt.

Så. Försök förstå nu.

I övrigt var det längesedan jag startade en tråd. Senaste tråden jag startade handlade om Lars Nore´n när han gick bort.
Citera
2025-03-29, 13:50
  #294
Medlem
Okej så vi som kommer in i tråden som amatörer i ämnet kan konstatera följande: om vi någonsin träffar på ett fruntimmer som säger att vi känns trygga så ska vi kuta utav bara helvete? 👀
Citera
2025-03-29, 13:52
  #295
Medlem
EddieGeins avatar
Okej, jag ska jämföra dina punkter med mitt ex för att ge nyans till ämnet.


Citat:
Ursprungligen postat av Korosau

Något som i inledningsfasen är återkommande är att hon beskriver dig som trygg och att trygghet är viktigt för henne. Detta är något hon bara tror sig vilja ha och är egentligen en slags betygsättning över dig att hon kan manipulera dig. Du som man välkomnar så klart att bli kallad trygg för det är en uppskattande sak att säga. Redan här är manipulationen av dig igång för att du ska falla för henne.


Hon vill ha trygghet i form av en partner som är lojal.

Citat:
Ursprungligen postat av Korosau

Sedan börjar kärleksbombandet. Får hon reda på vad dina favoritkakor är efter första dejten så kommer hon ha bakat dem till er andra dejt. Får hon reda på vad din favoritmusik är så har hon gjort en spellista på Spotify till er andra dejt. Du kommer översköljas av ord som berättar hur fantastisk du är och detta kommer gå snabbt. Och du kommer falla snabbt för henne. Hon är liv och rörelse. Sprallig och påhittig. Du kommer bli kär i henne.



Stämmer till viss del. Ger du henne en rekommendation på en bok, tv-serie, film, så kommer hon att ta det på allvar och utforska det. Hon kommer dock inte nödvändigtvis ljuga om hon inte gillar den och du ber henne om hennes uppriktiga omdöme. Ja, hon är bra på komplimanger, men dom är uppriktiga. Hon har haft ett tufft liv, men hon kämpar och sprudlar av liv och ömhet.


Citat:
Ursprungligen postat av Korosau

När hon sedan inser att hon fått dig på kroken kommer hon säga något om hennes mörka sida. Något i stil med "jag är giftig/mörk/förstör". Hon kommer berätta hur alla varit svin mot henne. Pojkvänner och vänner har lämnat henne och hon har varit och känt sig så ensam och ingen förstår henne... utom du så klart. Du räddar henne inte bara från alla andra elakingar utan även från henne själv.


Nej, hon är öppen redan från början med att hon har BPD och hur hon kämpar. Hon är ärlig med att hon inte varit den bästa partnern i sitt tidigare förhållande, men det var inte bara hennes fel. Ja, hon ser dig som ljuset i änden av tunneln, att hon äntligen hittat sin livs kärlek.

Citat:
Ursprungligen postat av Korosau

Du förstår henne som ingen annan. Du kommer vara en stor gestalt i hennes liv. Du kommer bli hennes kosmos. En livgivare. En pwBPD har nämligen ingen stark jag-känsla (en av flera skillnader mellan BPD och NPD då en narcissist har ett jag). Du kommer och definiera hennes jag. Hon kommer nämligen härma dig i dina intressen, hur du pratar, vad du pratar om, vad du har för politiska åsikter osv. Allt det som gör just dig till dig kommer göra henne till henne.


Ja, du blir hennes stöttepelare, men hon stöttar dig också och trots att hon har sina demoner är hon alltid där för dig när du ringer och haft en dålig dag. Hon berättar vilken fin människa du är och du känner dig uppskattad och sedd på ett helt nytt plan. Hon anpassar sig mycket efter dina intressen, men hon härmar dig inte och hon har sina egna åsikter och räds inte för att försvara dom.

Citat:
Ursprungligen postat av Korosau
För dig så kommer det vara en berusande känsla över hur en kvinna ser dig som sitt allt. Hur hon behöver dig. Hur du släppt ut henne i ljuset igen efter att ha haft ett sådant mörker inom sig. Du blir förstås mer förälskad när du märker hur förtjust hon är i dig och du tror att du funnit din "soul mate" för hon tycker ju precis som du, uppskattar exakt samma saker...

Du har räddat henne från henne själv och du är nu en fadersgestalt och hennes favoritperson ("favorite person" är ett genomgående tema för pwBPD) och får genomgå "obsessive love" vilket inte är en oangenäm upplevelse utan tvärtom. Livet utan dig är helt enkelt meningslöst utan dig då du även kommer stabilisera hennes humör.


Mer eller mindre.


Citat:
Ursprungligen postat av Korosau

Hon kan berätta för dig att hon är misandrist (något som hatar män) och detta är ett genomgående tema för kvinnor med BPD. Män har svikit henne upprepade gånger i sitt liv. Hon har blivit misstänksam. Men du... du är speciell. Trygg och så förstår du henne som ingen annan så klart...

Stämmer. Men hennes BPD kommer från ett trauma med män inblandade, så det är inte helt från det blå.

Citat:
Ursprungligen postat av Korosau
Hennes barnsliga sida kommer fram. Hon är ledsen. Gråter. Behöver tröstas ofta. Hon behöver mycket uppmärksamhet. Av dig. Du tröstar henne. Du hjälper henne. Faktum är att du hjälper henne med väldigt mycket. Du blir glad över att någon litar på dig. Att någon behöver dig i sitt liv så mycket som hon gör. Hennes extremt oscillerande känslospektrum kommer chocka dig. En timme kan hon vara glad, andra timmen kan världens undergång vara anstående. Vrede, hat, avundsjuka, hämndbegär, kåthet kommer hon utan tvekan uttrycka starkt. Alla negativa känslor kommer vara vardagsmat för dig.

Ja, många nätter ligger du och tröstar henne. Men hon ber samtidigt om ursäkt för att du är där för henne och hon vet att det är för mycket att begära.


Citat:
Ursprungligen postat av Korosau
Efter den inledande kärleksyran avtagit en smula kommer hennes narcissism att visa sig tydligare. Allt hon tänker på kretsar mer eller mindre runt sitt eget liv. BPD är en narcissistisk diagnos som ligger i det som kallas för kluster b. Det är inga trevliga diagnoser som finns i det klustret. Få blir kvitt sitt beteende och pwBPD är inget undantag. Du har nu blivit idealiserad och det är sedan dags för "splitting" dvs pwBPDs svartvita tänk. Man är antingen god eller ond. Snäll eller elak. Inga gråzoner finns.


Nej, hon är inte någon narcissist, utan tänker väldigt mycket på andra. Främst familj. Ja, det går inte att leva upp till ditt idealiserade jag och du sviker henne gång på gång. Det blir mer och mer av detta.


Citat:
Ursprungligen postat av Korosau
Har du nått den här punkten i relationen är det kört för dig. Du är med i spelet och spelar spelet. Du har blivit beroende av henne precis som hon blivit beroende av dig. Djävulsdansen har börjat.

Lyckligtvis blir jag aldrig djupt förälskad och det är väl det som räddar mig.

Citat:
Ursprungligen postat av Korosau
Från tomma intet kommer hon bli rädd att du ska lämna henne, trots att du inte har några som helst intentioner att göra det. Hon blir misstänksam på dig. Hon gör slut med dig innan du hinner göra det. Den smärtan skulle kännas bättre för en pwBPD än att bli lämnad.

Den stora mardrömmen. Om du lämnar henne så är det slutet på hennes liv. Hon säger att om du gör det så kommer hon att hugga dig med en kniv, halvt på skämt. Hon säger att om du lämnar henne så kommer hon att ha sugit varenda kuk i en mils radie efter en vecka, bara för att ge igen. Hon hotar om att göra slut ibland när du gör henne besviken.


Citat:
Ursprungligen postat av Korosau
Ni blir tillsammans igen efter att du berättat hur mycket du älskar henne och det är ju du trots allt som gör henne till en levande person. Men nog så tycker hon att du inte skyddar henne tillräckligt, du bryr dig inte om henne, du är inte lojal nog, du vill ha en annan flickvän säger hon... Du bedyrar att så inte är fallet. Hon bryr sig inte. Hon "vet" att du är ond. Hon är otrogen mot dig. Denna otrohet kan hon sedan dra upp som ett vapen mot dig när hon vill gör dig illa. Du har nämligen inte sett hur elak denna lilla ömkliga, undernärd på livet, stackars krake kan vara. Du har nämligen aldrig mött Satan i mänsklig form.

Hon säger ofta att du aldrig kommer att älska henne såsom hon älskar dig. Otrogen är hon aldrig och bara tanken gör henne illamående. Hon hatar andra män och vill ogärna ha med dom att göra. Varenda kille som närmar sig henne berättar hon om.

Citat:
Ursprungligen postat av Korosau
När ni sedan diskuterar något av hennes tvivelaktiga beteende så kommer du bli varse "word salad" och "amnesia". Hennes förlåt blir bara ett sammelsurium av ord och självfallet så har hon glömt vad hon gjort om det är något dåligt. Man får inte glömma att någon med pwBPD är extremt känsliga för kritik så deras dåliga minne är en försvarsmekanism och deras svammel, som inte är en riktig ursäkt eller ett genuint sätt att be om förlåtelse på är också det en försvarsmekanism för om man inte ber om förlåtelse på riktigt så har man ju inte gjort något riktigt fel, eller hur?

Nej, hon vet att hon har behandlat dig illa, men hon säger att hon inte kan kontrollera sig. Känslorna tar över.


Citat:
Ursprungligen postat av Korosau
Du kan sedan utsättas för ett absurt lojalitetstest som endast har som motiv att visa att du kommer lämna henne. Hon kan göra allt för att testa dig. Vara elak, otrogen, ljuga, illojal osv. Lämnar du henne pga hennes beteende så får hon rätt.

Nej.

Citat:
Ursprungligen postat av Korosau
Du kommer även bli manipulerad (gaslightad) att be henne om ursäkt för saker du inte gjort bara för att behålla ron i huset. Djävulsdansen innebär att hon behöver konstant bekräftelse på att du älskar henne och för detta kommer det inte finnas några gränser för.

Det händer, men hon inser det efter ett tag också och ber om ursäkt.

Citat:
Ursprungligen postat av Korosau
Ofta så har pwBDP fler diagnoser. Ungdomsår som är fyllda med besök på psykakuten, paranoia, ADHD, självskadebeteende, drogmissbruk, "ekonomiskt missbruk" mm.

Ja.

Citat:
Ursprungligen postat av Korosau
Hon kommer nöta ut dig själsligt och det kommer bara finnas ett skal av dig efteråt. Du kan komma ut med en läxa från förhållandet men pwBPD har inte lärt sig någonting. Du kommer bara bli en av alla män som betett sig illa mot henne och lämnat henne... Du kommer få bygga upp dig själv mentalt för det är en utmattande berg-och-dalbana du kommer ha åkt.

Plötsligt när det är över så inser du hur artificiellt allt var. Hennes känslor svalnar snabbt och hon hittar nån ny efter bara nån månad.

Men jag blir aldrig traumatiserad, jag var lyckligtvis aldrig djupt kär.
Citera
2025-03-29, 14:06
  #296
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Doosing
Okej så vi som kommer in i tråden som amatörer i ämnet kan konstatera följande: om vi någonsin träffar på ett fruntimmer som säger att vi känns trygga så ska vi kuta utav bara helvete? 👀

Självfallet inte, men att bli kallad trygg snabbt har hänt både mig och en annan användare på Flashback så det är ju ett mönster helt klart.

Men om kvinnan du träffar dessutom har en historia av besök på slutenvården, att hon har färgat håret ofta i olika färger, (hon kan även ha mycket tatueringar), hon kan ha ärr på sina armar/ben/mage/lår efter att ha självskadat, hon kan se dig som en som räddar henne, hon kan hata män, hon kan härma dig och allt som rör din person så som åsikter, fritidsintressen mm.

Sammantaget så ger detta indikationer på att kvinnan har BPD och då ska du gå no contact om du är mån om ditt egna välmående.
Citera
2025-03-29, 14:11
  #297
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Korosau
Vart tror du det här stigmat kommer ifrån? Är det från elaka män på Internet som överdriver sina romantiska upplevelse med BPD-kvinnor? Eller kan det tänkas finna extremt goda grunder till att BPD-häxor är hatade på grund av hur de beter sig?

Är man i Australien så skulle ju ingen säga att det finns ett stigma kring att varna andra människor från att komma i kontakt med ormar exempelvis då flertalet av dem är giftiga och kan döda en människa. Om man varnar andra för smärta och potentiell död genom att varna dem för ormar i Australien så är man ju inte ond och man stigmatiserar inte ormarna. På exakt samma sätt förhåller det sig med kvinnor med BPD.

Ändå en smula lustigt att kvinnor som BORDE fått NPD-diagnosen (narcissism) istället får den förmildrade BPD-diagnosen just för att psykologer vill vara snälla (Vaknin talar om detta i en video) men likväl så är detta inte tillräckligt snällt då det tydligen finns ett stigma kring denna diagnosen också...

Lägg till amnesia och ren förnekelse (noll sjukdomsinsikt) och du kan komma, likt mig, att stöta på någon som har fått BPD-diagnosen men som sedan kan hävda att de inte alls har BPD!

Har man inte levt med en kvinna med BPD så vet man inte vilket absurt helvete det är.

Det har i långa tider varit stigma kring psykisk ohälsa. Men det börjar luckras upp. Vilket är bra, då det får folk att söka hjälp för sina problem (som även blir problem för deras närmaste). Söker de hjälp, kan de börja må bättre (vilket också är bra för deras närmaste).

När du beskriver personer med borderline som några slags några slags onda demoner, så kommer folk med misstänkta borderline problem inte vilja ha den diagnosen. Och söka hjälp för andra orsaker än för huvudproblemet... Då kan det ta lång tid innan de får hjälp och på tiden kan de hinna skada både sig själva och eventuellt även andra...

Så dina "varningar" blir kontraproduktiva, då de ökar på stigmat kring borderline och därmed kan få folk att dra sig för att söka hjälp för de problemen. Varningarna får alltså motsatt effekt från vad du kanske skulle önska. I synnerhet som det främst är narcissistiska drag du beskriver hos dina ex, blandat med vissa borderlinedrag. Du verkar helt enkelt inte kunna skilja på vad som är vad...

Jag kände en ung kvinna med borderline, när jag själv var ung. Det "jobbigaste" var väl att hon skadade sig själv. Inte kul att känna en person som skär sig och därmed kan råka skära sig för djupt. Men i relationer var hon väldigt fin och snäll. Omtänksam. Rolig. Smart. Ödmjuk. Så kan också en person med borderline vara.

Men en person som är narcissist. Eller en som har borderline med narcissistiska drag. Eller en person med borderline som är mycket rädd att bli övergiven och har ett kraftigt självskadebeteende. Kan mycket väl vara riktigt besvärlig att ha en relation med. Men felet du gör är att klumpa ihop alla med borderline i en stor klump.

Det är som att påstå att alla psykopater är mördare. Så är det inte heller. Finns folk som inte är psykopater som mördar. Och finns psykopater som inte mördar.

Folk är i regel mycket mer än sin diagnos. Och det spelar också roll för hur personen kommer vara och vilka drag av diagnosen som blir framträdande.

En med borderline och narcissistiska drag kan vara en mardröm att ha en nära relation med.
Medans en person med borderline och utan tillstymmelse till narcissistiska drag och med hög grad av andra fina sidor, mycket väl kan vara en trevlig person att ha en relation med.

Men som sagt: inte bra att betrakta borderline som onda demoner. Att vara elaka och onda är inte ens deras intention med sina beteenden. De har svårt att reglera sina känslor etc. Och det är det de behöver hjälp med. och det får de genom att söka hjälp. Och det kommer de givetvis ha lättare att göra om det inte är fullständigt stigmatiserat med diagnosen.
Citera
2025-03-29, 14:16
  #298
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
Men kära du. Förstår du fortfarande inte vad jag skriver?
Ni skriver om harar och påstår att de kan flyga.
Varav jag försöker få er att förstå att harar inte flyger.
Det är vad jag skriver om i tråden.

Jag försöker få er att skilja på harar och fåglar.
Dvs.: försöker få er att skilja på intentionerna (med sina beteenden) hos borderline-personer och på intentionerna (med sina beteenden) hos de med narcissistiska drag.

Vad trist det är att ni fortfarande inte förstår mitt syfte med det jag skriver.

Det är väl trist om det sprids osanningar att "harar kan flyga", tycker du inte det?
Lika trist tycker jag alltså att det är om det sprids osanningar kring vilka intentioner de med borderline har med sina beteenden.

Vissa av de med borderline kan absolut skada andra människor, med sina beteenden, i synnerhet dem som står dem nära, men det är inte deras intention att skada. Utan de gör det för att de helt enkelt har svårt att reglera sina känslor, är extremt rädda för att bli övergivna, har låg självkänsla och svårt att hantera sina relationer.

Borderline skadar inte sina närmaste för att de gillar att utnyttja, manipulera och använda människor. Det är inte deras intention. Utan det ni då beskriver är en person med narcissistiska drag.

Kan du försöka förstå nu?
Harar flyger inte.
Men fåglar gör.
Borderline manipulerar inte/hämnas inte/utnyttjar inte.
Men de med narcissistiska drag kan göra det.

Både harar och fåglar kan sprida smitta, fast det är olika sorts smitta de sprider.
Både de med borderline och de med narcissistiska drag kan göra sina nära illa, men deras intentioner skiljer sig milsvitt åt.

Så. Försök förstå nu.

I övrigt var det längesedan jag startade en tråd. Senaste tråden jag startade handlade om Lars Nore´n när han gick bort.

Än en gång går du in i tråden och ska förklara att även om vi blir misshandlade till döds så var det inte med flit av BPD ...

Är du på riktigt dum i huvudet...?

Vi har förklarat nog 100gånger att det är deras beteende som skadar och eg kan det kvitta om vi inte kan med 100% bevisa om det är medvetet eller inte...

Det spelar ingen roll utan TS vill alltså varna killar att ha relation med BPD pga av den psykiska skada man får genom att vara ihop med dom !

Det kan tillomed vara som du säger att dom kan skada oss omedvetet men skadan gör lika ont....
Citera
2025-03-29, 14:18
  #299
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
Det har i långa tider varit stigma kring psykisk ohälsa. Men det börjar luckras upp. Vilket är bra, då det får folk att söka hjälp för sina problem (som även blir problem för deras närmaste). Söker de hjälp, kan de börja må bättre (vilket också är bra för deras närmaste).

När du beskriver personer med borderline som några slags några slags onda demoner, så kommer folk med misstänkta borderline problem inte vilja ha den diagnosen. Och söka hjälp för andra orsaker än för huvudproblemet... Då kan det ta lång tid innan de får hjälp och på tiden kan de hinna skada både sig själva och eventuellt även andra...

Så dina "varningar" blir kontraproduktiva, då de ökar på stigmat kring borderline och därmed kan få folk att dra sig för att söka hjälp för de problemen. Varningarna får alltså motsatt effekt från vad du kanske skulle önska. I synnerhet som det främst är narcissistiska drag du beskriver hos dina ex, blandat med vissa borderlinedrag. Du verkar helt enkelt inte kunna skilja på vad som är vad...

Jag kände en ung kvinna med borderline, när jag själv var ung. Det "jobbigaste" var väl att hon skadade sig själv. Inte kul att känna en person som skär sig och därmed kan råka skära sig för djupt. Men i relationer var hon väldigt fin och snäll. Omtänksam. Rolig. Smart. Ödmjuk. Så kan också en person med borderline vara.

Men en person som är narcissist. Eller en som har borderline med narcissistiska drag. Eller en person med borderline som är mycket rädd att bli övergiven och har ett kraftigt självskadebeteende. Kan mycket väl vara riktigt besvärlig att ha en relation med. Men felet du gör är att klumpa ihop alla med borderline i en stor klump.

Det är som att påstå att alla psykopater är mördare. Så är det inte heller. Finns folk som inte är psykopater som mördar. Och finns psykopater som inte mördar.

Folk är i regel mycket mer än sin diagnos. Och det spelar också roll för hur personen kommer vara och vilka drag av diagnosen som blir framträdande.

En med borderline och narcissistiska drag kan vara en mardröm att ha en nära relation med.
Medans en person med borderline och utan tillstymmelse till narcissistiska drag och med hög grad av andra fina sidor, mycket väl kan vara en trevlig person att ha en relation med.

Men som sagt: inte bra att betrakta borderline som onda demoner. Att vara elaka och onda är inte ens deras intention med sina beteenden. De har svårt att reglera sina känslor etc. Och det är det de behöver hjälp med. och det får de genom att söka hjälp. Och det kommer de givetvis ha lättare att göra om det inte är fullständigt stigmatiserat med diagnosen.

Finns där en stigma kring män som är fullblods psykopater också ?

Kanske är det lite kvinnas fel som blir misshandlad ändå ?

Vem vet ..?
Citera
2025-03-29, 14:24
  #300
Medlem
bortmedfifittors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av honn
Fantastiskt att du får arbeta inom psykiatrin. Själv fick jag inte praktisera inom psykiatrin under min utbildning till undersköterska, pga att jag haft kontakt med dem. Psykiatrin var det som intresserade mig, så det var en stor besvikelse. Jag hade tidigare diagnosen borderline, numer kallas det väl emotionellt instabil personlighetsstörning. Numer är jag frisk från det och vet att det går att bli helt frisk, få självinsikt osv.

Vad tråkigt! Det kanske skiljer sig från kommun till kommun, och även vad gäller praktik vs arbete.

Citat:
Ursprungligen postat av Du-Hast
Öppnade inte du en tråd om att droger har förstört din hjärna ?

Jo, det var för 5 år sen. Jag har varit nykter sedan dess. Och min hjärna är alldeles återställd, tack som frågar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in