Citat:
Ursprungligen postat av
Du-Hast
Nu ska vi inte klyva hårstån...
Ska borderline inte behöva ta fullt ansvar för sina medvetna handlingar för att den agererar som en 3åring...
Tänker du likadant med män som misshandlar kvinnor i relationer ?
Men kära du. Försök förstå vad jag skriver om och varför jag skriver.
Jag försöker få dig och andra att förstå att
intentionerna hos en med borderline och en med narcissism skiljer sig milsvitt åt.
Båda kan skada sin partner:
- Narcissisten gör det medvetet och utan större samvetskval. Narcissisten använder och utnyttjar människor. Och skadar dem därigenom.
- Borderline-personen skadar andra, för att den inte kan reglera sina känslor och mår skit och därmed ibland agerar på sina känslor, på ett sätt som får omgivningen att må dåligt.
Båda är givetvis ansvariga för sitt beteende.
Men när du och andra beskriver borderline-personer, så beskriver ni i själva verket narcissister. Det är nämligen narcissister som gaslightar, utnyttjar, manipulerar, spelar offer och går på.
Medans borderline-personer helt enkelt inte lärt sig att reglera sina känslor och hantera livet och relationer på ett adekvat sätt. Och därför kan få sin partner att må skit. För det är svårt att leva med någon som drar med en i en känslomässig och relationell bergodalbana hela tiden.
Förstår du skillnaden?