Citat:
Ursprungligen postat av
Detdundrar
Trodde vi var litet mer klara med pappan, har gått igenom detta flera gånger nu i tråden och stött och blött.
De flesta är väl redan ense om att pappan kanske inte är någon 'ärke-pappa' eller ens särskilt bra. Men tydligen finns intresset för pappan kvar och vi får ta del av detta igen.
Missade du avsnittet där R. vid en middag hemma hotar sin pappa med kniv i två andra personers närvaro i syfte att få honom att försvara sig? R. menar att hon och de andra hade planerat detta för att få skadestånd av pappan, vilken de hade hoppats skulle göra motstånd och försvara sig. Då tänkte de tre tjejerna att de skulle kunna stämma honom och få pengar för misshandel.
Men det gick inte som de planerat, för pappan kunde avväpna R. utan att vidare våld fortlöpte.
Mycket förslaget av en så pass ung tjej. Vet ej själv hur jag skulle reagera om min egen dotter hade planerat något liknande emot mig med några kompisar. Skulle bli oerhört ledsen, besviken och rädd.
Ännu ledsnare hade jag förstås blivit om jag själv fått skulden 'för jag är en så dålig mor'.
Undrar varför det inte finns mer information angående R.s mamma. Samma gäller för Maleks föräldrar.
Intressant, nej, jag har inte missat R:s pappas beskrivning av "middagen" så som han uppger den i förhör. Nu råkar det vara så att rätten har ogiltigförklarat det skeende du beskriver. Det är R:s pappas manipulerade utsaga, som han tutat i R att uppge som skäl till att han slog henne, inför hennes andra polisförhör om misshandeln.
Dina egna påståenden stämmer väl överens med R:s pappas egna påståenden, er utsaga går dock emot utredningen vilket du är medveten om eftersom att du kan referera till händelsen på det sätt som du gör. För att undgå vidare förvanskning finns vittnesmålen nedan. D=R:s pappa
"Rafaella Eliasson har lämnat två olika versioner av händelsen. Båda versioner har lämnats i polisförhör när hon ombetts att berätta fritt. Förhörsledarna har vid båda tillfällena ställt öppna frågor och förhållit sig neutrala till uppgifter som hon lämnat. Det framstår inte som att deras sätt att leda förhöret bör ha påverkat Rafaella Eliasson i någon riktning. De har flera gånger ställt följd- och kontrollfrågor för att fördjupa svaren. Den första versionen av händelsen har Rafaella Eliasson lämnat några dagar efter händelsen och innehåller konkreta detaljer om hur hon upplevde slaget, hur hon förlorade hörseln och hur det pep i örat. Dessa uppgifter ger berättelsen en självupplevd prägel. Den andra versionen är lämnad nästan ett år efter händelsen. Uppgifterna om hur hon under en längre tid ”hjärntvättats” av vittne x och vittne y är detaljfattiga även efter förhörsledarens följdfrågor medan versionen om hur hon först attackerade D med kniv är relativt rik på detaljer.
(Vittne) har lämnat sina uppgifter under ed. Hon har lämnat en detaljrik beskrivning av händelsen och hon har berättat på ett sätt som gör att det hon beskriver framstår som självupplevt. (Vittnet)s uppgifter stämmer i allt väsentligt överens med Rafaella Eliassons första beskrivning av
händelseförloppet.
(Vittne) har också lämnat sina uppgifter under ed. Hon har varit noga med att berätta vad som är egna iakttagelser och vad andra berättat för henne. Hennes uppgifter är relativt detaljerade och framstår nyanserade. (Vittne)s iakttagelser av vad som hände direkt efter händelsen stämmer väl överens med Rafaella Eliassons första version av händelsen samt med (vittne)s
uppgifter.
D:s uppgifter har likheter med Rafaella Eliassons andra version av händelsen men skiljer sig i väsentliga delar åt. T.ex. har han uppgett att (vittne) inte var i rummet när Rafaella Eliasson attackerade honom med kniven medan Rafaella Eliasson gett uttryck för att (vittne) med ett ögonkast närmast uppmanat henne till gärningen. Hans version skiljer sig även mot Rafaella Eliassons andra version i det att D uppgett att han medvetet slagit Rafaella Eliasson på axeln (och omedvetet på kinden) för att förmå henne att släppa kniven medan hon uppgett att han inte alls slagit henne utan tagit kniven från hennes hand. Även om det gått lång tid från händelsen, vilket kan påverka minnet, framstår det som svårförklarligt att deras respektive utsagor skulle ha dessa avvikelser om de varit sanna. Rafaella Eliasson och D har förklarat att (vittne) ogillat D och därför skulle haft motiv till att falskeligen anklaga honom för brott.
Det har inte framkommit något som gör att tingsrätten fäster tilltro till dessa uppgifter. (vittne)s uppgifter om Rafaella Eliassons reaktioner direkt efter händelsen är dessutom samstämmiga med vad (vittne), som enligt Diego Maradona Eliasson inte haft motiv till att anklaga honom för brott, iakttagit. Det framstår inte heller logiskt att (vittne) skulle agerat i någon slags konspiration med (vittne). Tingsrätten tror inte heller att (vittne)har påverkat Rafaella Eliasson att anklaga D för brott som han inte begått.
Tingsrätten finner att (vittne) gett ett trovärdigt intryck och att det inte har framkommit skäl att ifrågasätta tillförlitligheten i uppgifterna. Hennes vittnesmål bedöms därför ha ett starkt bevisvärde. Tillsammans med vad Rafaella Eliasson uppgett vid det första förhöret, (vittne)s iakttagelser i direkt anslutning till händelsen tillsammans med vad som övrigt framkommit bedömer tingsrätten att det är visat att det gått till på det sätt som Rafaella Eliasson beskrivit i det första förhöret. Detta även efter beaktande av vad D berättelse och bevisning. Det är därmed bevisat att D avsiktligt slagit sin dotter Rafaella Eliasson på det sätt och med den effekt som åklagaren har angett i gärningsbeskrivningen samt att slaget inte varit en reaktion på att Rafaella Eliasson, omedelbart innan slaget, attackerat honom med kniv. Han ska därmed dömas för gärningen."