Citat:
Ursprungligen postat av
2.3
Fast det kan vi ju inte vara säkra på.
Jag är nästan aldrig sjuk men rätt nyligen så var jag det. Uppsökte läkare och man gjorde en rejäl koll. Bl a lämnade jag blod.
Här sa man aldrig exakt innan provet vad man kollade på blodprovet men eftersom jag fick en lång redogörelse för mina värden verkade man inte ha tittat på det där PEth-värdet. Gissningsvis för att mina symptom inte indikerade sjukdom som kunde vara alkoholrelaterat. Men hade min läkare misstänkt att jag drack lite ohälsosamt hade de väl kollat PEth gissar jag. Och då utan att jag informerats om detta. Och vad hade min läkare då gjort när mina dåliga värden kom till hans kännedom?
Fast lite säker kan man ändå vara, jag for som sagt in för en farkt 53 år gammal. man tog alla tester man kunde göra.
Satt med överläkaren innan jag blev utskriven, fråga rakt ut hur detta påverkar livet framöver. berätta jag har en fest veckan efter sportlovet, vi ska fara till fjällen, köra skoter o festa 3 dagar i rad, är det något jag kan göra? med mitt nya tillstånd? Där läkare är ärlig, svarar visst kan du festa, men försök inte lyfta tungt med skotern första tiden, dvs överläkaren gav rekommendation hur jag kunde festa i 2-3 dagar i rad. torsdag till o med lördag, söndag hemfärd. men jag ska däremot följa planen för återhämtning, ska träffa sjukgymnast o öka på träningen ordentligt, dels jag har alltid tränat, varit brottare o enduro körare, men sista åren har jag inte tränat, gått upp lite i vikt, nu fick jag en orsak o starta upp träning o gå ner från 97kg till 82kg som är min match vikt där jag mår bra o kläder passar. samt jag är ledig på heltid fram till sommaren, denna tid är för träning o återhämtning på heltid, kör just nu 5 dagar i veckan, enklare träning för att öka upp succesivt mer o mer, mycket tacksam jag fått denna tid o kunna träna på heltid med hjälp av en sjukgymnast.
Det hänger alltså inte på hur man dricker ibland, samt jag har ingen historik inom sjukvården med problem, likt vi ser med FK som har egna läkare som nekar sjukskrivning. detta gör man av en anledning, likt transportstyrelsen plockar körkortet, det har ett sammanhang, men inget som berör en vanlig svensson som festar till ordentligt ibland, plocka körkortet hade ställt till det värre för mig, varav systemet inte heller plockar kortet då jag är egen företagare o beroende av bilen för att kunna jobba, lite därför jag berätta hur systemet korta ner spärrtiden de gånger jag tappat körkortet för fortkörning, man kortar ner av samma anledning.