Citat:
Ursprungligen postat av
Kommelaism
Jo det gjorde han, såg du inte hela mötet?
Nu har jag tittat igenom "the full video" och du har fel. Zelensky framförde inga krav om amerikanska trupper för att återta mark i Ukraina. Det närmsta jar hör är att Zelensky säger att om Putin anfaller Polen så kommer amerikanska trupper att sättas in och det är ju en helt annan sak.
Intressant att titta på deras möte igen. Om man bortser från de emotionella utbrotten så ser man att det ju faktiskt handlar om olika syn på vilket engagemg som behövs från USA:sida. Zelensky litar inte en sekund på löften från Putin och ett avtal om gruvbrytning är inte tillräckligt. Trump tänker inte satsa mer i övrigt på Ukraina och det är det som med all rätt oroar Zelensky.
Om jag trodde på Trumps mirakellösning med ett amerikanskt gruvbrytningsavtal med Ukraina för att få slut på kriget så skulle jag stödja den. Men liksom Zelensky tror jag inte ett ögonblick på detta. Har han ett dolt kort i bakfickan som vi inte känner till och som fixar freden? Det verkar ju så på ågot sätt, men jag betvivlar det.
För Trump är det viktigt att kunna visa upp ett stillestånd, "fred" i kriget och hur det sedan går för Ukraina verkar han skita i. D.v.s. det som oroar Zelensky.