Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2025-03-01, 20:17
  #182893
Medlem
Lebels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dalulven
Vem låg bakom den fantombilden och vad är den baserad på?

Googla

Läs
Citera
2025-03-01, 20:55
  #182894
Medlem
Dalulvens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lebel
Googla

Läs

Den bilden är inte särskilt lik NF. Ej heller befann han sig på Smala gränd?

Så vad är det som talar för att det var NF som Schaeffers mötte?
Citera
2025-03-01, 21:23
  #182895
Medlem
Lebels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dalulven
Den bilden är inte särskilt lik NF. Ej heller befann han sig på Smala gränd?

Så vad är det som talar för att det var NF som Schaeffers mötte?

Den frågan är inte särskilt lik en begåvad fråga. Ej heller saknas svar i tråden.

Så vad är det som talar för att svar behövs?

Flashbacks läsare uppskattar säkert att samma frågor och svar inte upprepas gång på gång.

Eftersom jag redan har skrivit flera svar föreslår jag att du läser dem.
__________________
Senast redigerad av Lebel 2025-03-01 kl. 21:42.
Citera
2025-03-01, 21:33
  #182896
Medlem
Dalulvens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lebel
Den frågan är inte särskilt lik en begåvad fråga. Ej heller saknas svar i tråden.

Så vad är det som talar för att svar behövs?

Vad är det som talar för att du är så pass begåvad i MOP-sammanhang, som du tror?

Din tidslinje är intressant, men har våldsamma luckor och brister.

Av intresse är att säkerställa att det var NF som Schaeffer såg och inte, exempelvis, Skandiamannen ...

Tråden består av snart 200 000 inlägg och MOP är tyvärr inte mitt livsintresse.

Klarar du av att ge ett kort och koncist svar på frågan, som inte är en kilometer långt?

Och innehåller länkar ...
Citera
2025-03-01, 23:00
  #182897
Medlem
csvenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ThordOlavsson
Lebel har en felaktig uppfattning om hur bankomater registrerar händelser, därför hamnar han snett i sina beräkningar. Lebel kan dock ha rätt i att bankomaten på Götabanken gick exakt lika som den automat som Lähde var i. I så fall passerar så väl Fauzzi som Palme bankomaten medan de andra är inne och gör uttag.

Det stämmer i så fall med Morelius uppgift att det andra gänget "gick norrut" alldeles innan Palme blev skjuten. Men vi tvingas då i så fall anta att gänget genade över Sveavägen kort efter det att de lämnat bankomaten. Skälet till detta antagande är att de annars skulle vara mellan Fauzzi och mordplatsen. De skulle till Holländaregatan 30, så de hade skäl att passera Sveavägen någonstans.

Verklig tid Händelse
23:17:00 Björkmans gäng anländer Sveavägen från Kungsgatan
23:18:24 Fauzzi anländer Sveavägen från Kungsgatan
23:18:27 Björkmans gäng passerar mordplatsen
23:18:41 Björkmans gäng anländer bankomaten
23:18:51 Åsa Gustavsson påbörjar sitt uttag på Götabanken
23:19:27 Glenn Malmström påbörjar saldokontroll
23:19:50 Fauzzi passerar mordplatsen
23:20:01 Klas Nyberg avslutar sitt uttag på Götabanken
23:20:04 Fauzzi passerar Götabankens bankomat
23:20:05 Glenn Malmström avslutar saldokontroll
23:20:09 Susanne Larsson påbörjar sitt första uttag
23:20:11 Björkmans gäng lämnar Bankomaten och sneddar över Sveavägen till dess västra sida
23:20:18 Paret Palme 100 meter norr om mordplatsen
23:20:40 Fauzzi möter makarna Palme 70 meter norr om mordplatsen
23:21:16 Paret Palme passerar Bankomaten vid Götabanken
23:21:16 Fauzzi är 120 meter norr om mordplatsen
23:21:25 Susanne Larsson avslutar sitt andra uttag
23:21:27 Helena Lähde påbörjar sitt uttag
23:21:30 Olof Palme skjuts
23:21:33 Helena Lähde trycker OK på bankomaten efter att precis ha hört skotten.
23:22:08 Helena Lähdes uttag är klart

Vittnesuppgifter är generellt väldigt opålitliga. Troligt är dock att Lähde hörde ett skott i intervallet 23.18.15-23.18.56 bankomattid. Vi kan inte lita helt på att hon visste exakt vad hon gjorde när hon hörde ett skott, oavsett om hon associerar.

Om båda bankautomaterna var i synk så går skott före 23.18.30 mer och mer mot orimligheten ju mer mot det tidigare intervallet man kommer med teorin om Björkman som Tensonmannen som du påpekar. Omvänt, ju senare i intervallet, ju längre ifrån Boforsarna får man Fauzzi såklart i samma teori.

En parameter att kanske ta hänsyn till kan vara uppgifterna om att Lähdes ”bankomatkompisar” redan satt i Inges bil 10-15 m från bankomaten vid skotten. Stämmer det borde det gått x antal sekunder ifrån att SL var klar med bankomatbestyren till att hon hamnade i baksätet. Tre personer uppger att de satt i bilen vid skotten.
__________________
Senast redigerad av csvens 2025-03-01 kl. 23:41.
Citera
2025-03-02, 01:59
  #182898
Medlem
Lebels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ThordOlavsson

Jag kände inte till detta med bankomatens egna journal. Den är mycket intressant. Jag har skrivit av den från Altos webbsida och låtit ChatGPT analysera dataremsan:

-------------------------------------------------------------------
Analys av ATM-loggar: Varför kan inte PIN ha skrivits in i det långa intervallet?

Jag har låtit ChatGPT analysera noteringarna från fem transaktioner i den aktuella bankomaten för att fastställa hur processen fungerade 1986 och när varje steg registrerades i systemet. Syftet var att undersöka om PIN-koden kan ha skrivits in under det långa intervallet i Helenas transaktion, som vissa påstår.

Metod: Hur analysen genomfördes
1. Alla fem transaktioner analyserades utifrån fem steg som ATM-loggen registrerade:
- Steg 1: Kortet sätts in.
- Steg 2: PIN skickas till banken för verifiering.
- Steg 3: Banken verifierar PIN och ATM registrerar detta.
- Steg 4: Kunden väljer transaktionstyp och anger belopp.
- Steg 5: Banken godkänner uttaget och pengar matas ut.

2. Tidsintervallerna mellan dessa steg jämfördes mellan alla transaktioner för att identifiera mönster.
3. Speciellt fokus lades på Helenas transaktion, där det fanns en ovanligt lång fördröjning vid steg 4 (19 sekunder).
4. Jämförelser mellan transaktionerna visade att PIN-verifiering alltid skedde innan transaktionsvalet och att inget annat fall stödde teorin att PIN kunde anges senare.

Bankomatens klockfel och när Helena hörde skottet
Bankomatens logg registrerar att Helena tryckte [OK] vid 23:18:21, och detta är precis efter det att hon hörde skott.[/u]
Vi vet att mordet på Olof Palme skedde 23:21:30 i verklig tid.

Detta innebär att bankomatens klocka går fel med ungefärligen
3 minuter och 12 sekunder.

Varför just dessa fem steg? Finns det andra möjliga lösningar?
De fem stegen är valda eftersom de exakt speglar **vad ATM-loggen registrerar och hur bankomater fungerade 1986**. Dessa steg är konsekventa i samtliga analyserade transaktioner, och inget annat mönster framträder.

Det finns inga bevis för att ATM kan ha fungerat på ett annat sätt, men vi har övervägt möjliga alternativa scenarier:

Alternativ modell: PIN och belopp anges samtidigt.
Detta skulle innebära att ATM skickar både PIN och belopp till banken i samma steg.
Men i så fall borde vi se längre verifieringstider i alla transaktioner, vilket vi inte gör.

Alternativ modell: PIN anges efter beloppsvalet.
Detta skulle innebära att kunden får ange ett belopp utan att först verifiera att kortet tillhör dem.
Ingen av de analyserade transaktionerna stödjer denna ordning, och det skulle vara en stor säkerhetsrisk.

📌 Slutsats: De fem stegen är det enda mönster som stöds av både ATM-loggen och bankomatens tekniska begränsningar 1986.

Slutsats: När verifierades PIN-koden i Helenas transaktion?
- I alla fem transaktioner skedde PIN-verifieringen tidigt i processen, innan kunden fick välja transaktion och belopp.
- Helenas PIN-kod verifierades vid 23:18:21 (ATM-tid), vilket i verklig tid är obetydligt efter 23:21:30, då Olof Palme sköts.
- Det långa intervallet vid 23:18:47 är unikt, men det stämmer tidsmässigt med att hon först försökte ta ut ett för högt belopp och fick ett felmeddelande.
- Ingen annan transaktion har ett mönster där PIN anges efter att beloppet valts, vilket gör påståendet att hon skrev in PIN i det långa intervallet osannolikt.

Sammanfattning: Helenas transaktion, steg för steg (bankomatens tid)
1. 23:18:15 - Kort sätts in.
2. 6 sekunder - Helena skriver in PIN-koden, men gör fel och ATM piper.
3. 23:18:21 - Helena trycker [OK] efter att ha skrivit in PIN korrekt, och PIN skickas till servern för verifiering. (Hon hör skottet precis innan detta ögonblick.)
4. 7 sekunder - Servern verifierar PIN-koden och ger klartecken.
5. 23:18:28 - Helena väljer transaktion och anger belopp.
6. 19 sekunder - Fördröjning uppstår, troligen p.g.a. ett felmeddelande ("Belopp för högt").
7. 23:18:47 - Helena bekräftar den korrigerade summan.
8. 9 sekunder - Banken godkänner transaktionen och pengarna börjar dispenseras.
9. 23:18:56 - Uttaget registreras som slutfört, pengar och kort ges tillbaka.


Tack Thord.

För att du tog dig tid. Darlings har jag inga (utom min familj). Inte heller du hoppas jag.

Jag ser inga metodfel i analysen.

Vi ska kanske påpeka för oinvigda läsare att sekunderna anges lodrätt på journalremsan.

Den lyckligt ovetande hjälten i sammanhanget (Arto Valtonen) publicerade journalremsan på sin blogg sommaren 2020.

Den gode Arto (som har erfarenhet av finansiella system men kanske inte lika stor erfarenhet av mordutredningen) ville med sin bloggpost fria Stig Engström (som redan är friad av flera skäl) genom att flytta mordet bakåt i tiden till 23.20. Detta gjorde Arto genom att lägga till 90 sekunder till bankomatklockornas tider. I tron att bankomatklockorna gick 90 sekunder efter Fröken Ur. Hur kom Arto fram till den slutsatsen? Arto uppmärksammade att EG10019-4 visar att dataklockan (övervakningsapplikationens klocka) gick 90 sekunder före Fröken Ur den 24 april 1986 (när polisen kollade). Denna upptäckt ledde Arto till den förhastade slutsatsen att bankomatklockorna gick 90 sekunder efter Fröken Ur den 28 februari 1986. En felaktig slutsats (som en obesvarad kommentar på bloggen påpekar).

Din upptäckt visar att Helena sänkte beloppet 23.18.47 (bankomattid).

Att Helena sänkte beloppet är inte osannolikt. Det ovanliga beloppet (700 kr) tyder på att hon sänkte beloppet från 1000 kr till 700 kr. Mycket pengar för en 19-åring 1986. Att Helena hade mindre än 1000 kr på kontot är heller inte osannolikt. Inge och Helena gifte sig tre år senare. De fick nog mer pengar att röra sig med då. Viktigt i sammanhanget är vad Helena (och Inge som hörde henne berätta) hade att säga om skottens placering under hennes 41 sekunder långa uttag.

Helena tillfrågades inte om den saken (så vitt man kan se i förhören). Efter förhöret den 7 april 1986 förhördes hon inte mer (hon hörde bara skotten och såg inte mordet). Vad som finns är Helenas och Inges spontana kommentarer om den saken. Här är kommentarerna:


Helena Lähde den 2 mars 1986 (referat):

"Då hon var i färd med att slå in sin kod så hörde hon två (2) st snabba skott. Skotten kom i snabb följd."


Helena Lähde den 14 mars 1986 (referat):

"Hon hade slagit in 700 och sin kod då hon hörde två smällar och reflekterade inte alls över det. Hon hade slagit in koden för fort så hon gjorde om det igen och tog ut pengarna. Hon gick in och satte sig i Knut Inge Morelius bil utan att ha tittat mot platsen varifrån smällarna hördes."


Helena Lähde den 7 april 1986 (referat):

"Susanne Larsson tog först själv ut pengar i bankomaten varefter hon och Rolfart gick över till Morelius bil och satte sig där. Lähde blev då ensam kvar vid bankomaten och slog in summan samt kontrollnumret. I samband med att hon slog in kontrollnumret så hörde hon två skott. Hon uppfattade dessa i förbifarten som 'pojkstreck' och reagerade då inte speciellt för detta. Hon var samtidigt upptagen med bankomaten eftersom den hade pipit vilket troligen berodde på att hon hade slagit in kontrollkoden för tidigt. Hon slog om kontrollkoden och fick därefter sina pengar och gick över till Morelius bil."


Inge Mårelius i Stockholms tingsrätt 1989 (Inges egna ord):

"Som hon har förklarat för mig så trycker hon in den här klarknappen så att säga på bankomaten i samma veva som hon hör skotten."


Vilka slutsatser kan man dra av dessa kommentarer?


Förhöret den 7 april 1986 visar (som jag nämnde tidigare) att bankomaten hade pipit när skotten kom. Inte att bankomaten pep när skotten kom. Den hade pipit. Av detta kan man bara dra slutsatsen att skotten kom mellan 23.18.28 och 23.18.56 (bankomattid). Eller (som du menar) mellan 23.18.21 och 23.18.56 (bankomattid).

Förhöret den 14 mars 1986 visar att Helena "hade slagit in 700 och sin kod då hon hörde två smällar". Helena hade slagit in det sänkta beloppet (700 kr) när skotten kom.

Inges förhör i Stockholms tingsrätt 1989 visar att Helena väntade på pengarna när skotten kom. Hon tryckte inte på fler knappar.

Din upptäckt (att Helena sänkte beloppet till 700 kr) visar att skotten kom mellan 23.18.47 (när Helena sänkte beloppet) och 23.18.56 (när Helenas uttag var klart). Därmed är 23.18.47 (bankomattid) den rimligaste uppskattningen av skottiden. Inte 23.18.42 (mittemellan 23.18.28 och 23.18.56).

Bankomatklockorna gick två minuter och 43 sekunder efter Fröken Ur (fem sekunder mindre än mitt tidigare antagande i tidsförloppet). Att Bankgirots dataoperatörer var så slarviga att de använde klockor som avvek mer än tre minuter från Fröken Ur när de ställde dataklockan som övervakade Sveriges 489 bankomater är mindre sannolikt.

Björkmans sällskap lämnade bankomaten fem sekunder tidigare. Avståndet mellan Fauzzi och Björkmans sällskap ökar från 30 till 37 meter.

Tack igen Thord.

Glöm inte att se Tillbaka till framtiden (om du inte har sett den).
__________________
Senast redigerad av Lebel 2025-03-02 kl. 02:05.
Citera
2025-03-02, 10:11
  #182899
Medlem
ThordOlavssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lebel
Tack Thord.

För att du tog dig tid. Darlings har jag inga (utom min familj). Inte heller du hoppas jag.

Jag ser inga metodfel i analysen.

Vi ska kanske påpeka för oinvigda läsare att sekunderna anges lodrätt på journalremsan.

Den lyckligt ovetande hjälten i sammanhanget (Arto Valtonen) publicerade journalremsan på sin blogg sommaren 2020.

Den gode Arto (som har erfarenhet av finansiella system men kanske inte lika stor erfarenhet av mordutredningen) ville med sin bloggpost fria Stig Engström (som redan är friad av flera skäl) genom att flytta mordet bakåt i tiden till 23.20. Detta gjorde Arto genom att lägga till 90 sekunder till bankomatklockornas tider. I tron att bankomatklockorna gick 90 sekunder efter Fröken Ur. Hur kom Arto fram till den slutsatsen? Arto uppmärksammade att EG10019-4 visar att dataklockan (övervakningsapplikationens klocka) gick 90 sekunder före Fröken Ur den 24 april 1986 (när polisen kollade). Denna upptäckt ledde Arto till den förhastade slutsatsen att bankomatklockorna gick 90 sekunder efter Fröken Ur den 28 februari 1986. En felaktig slutsats (som en obesvarad kommentar på bloggen påpekar).

Din upptäckt visar att Helena sänkte beloppet 23.18.47 (bankomattid).

Att Helena sänkte beloppet är inte osannolikt. Det ovanliga beloppet (700 kr) tyder på att hon sänkte beloppet från 1000 kr till 700 kr. Mycket pengar för en 19-åring 1986. Att Helena hade mindre än 1000 kr på kontot är heller inte osannolikt. Inge och Helena gifte sig tre år senare. De fick nog mer pengar att röra sig med då. Viktigt i sammanhanget är vad Helena (och Inge som hörde henne berätta) hade att säga om skottens placering under hennes 41 sekunder långa uttag.

Helena tillfrågades inte om den saken (så vitt man kan se i förhören). Efter förhöret den 7 april 1986 förhördes hon inte mer (hon hörde bara skotten och såg inte mordet). Vad som finns är Helenas och Inges spontana kommentarer om den saken. Här är kommentarerna:


Helena Lähde den 2 mars 1986 (referat):

"Då hon var i färd med att slå in sin kod så hörde hon två (2) st snabba skott. Skotten kom i snabb följd."


Helena Lähde den 14 mars 1986 (referat):

"Hon hade slagit in 700 och sin kod då hon hörde två smällar och reflekterade inte alls över det. Hon hade slagit in koden för fort så hon gjorde om det igen och tog ut pengarna. Hon gick in och satte sig i Knut Inge Morelius bil utan att ha tittat mot platsen varifrån smällarna hördes."


Helena Lähde den 7 april 1986 (referat):

"Susanne Larsson tog först själv ut pengar i bankomaten varefter hon och Rolfart gick över till Morelius bil och satte sig där. Lähde blev då ensam kvar vid bankomaten och slog in summan samt kontrollnumret. I samband med att hon slog in kontrollnumret så hörde hon två skott. Hon uppfattade dessa i förbifarten som 'pojkstreck' och reagerade då inte speciellt för detta. Hon var samtidigt upptagen med bankomaten eftersom den hade pipit vilket troligen berodde på att hon hade slagit in kontrollkoden för tidigt. Hon slog om kontrollkoden och fick därefter sina pengar och gick över till Morelius bil."


Inge Mårelius i Stockholms tingsrätt 1989 (Inges egna ord):

"Som hon har förklarat för mig så trycker hon in den här klarknappen så att säga på bankomaten i samma veva som hon hör skotten."


Vilka slutsatser kan man dra av dessa kommentarer?


Förhöret den 7 april 1986 visar (som jag nämnde tidigare) att bankomaten hade pipit när skotten kom. Inte att bankomaten pep när skotten kom. Den hade pipit. Av detta kan man bara dra slutsatsen att skotten kom mellan 23.18.28 och 23.18.56 (bankomattid). Eller (som du menar) mellan 23.18.21 och 23.18.56 (bankomattid).

Förhöret den 14 mars 1986 visar att Helena "hade slagit in 700 och sin kod då hon hörde två smällar". Helena hade slagit in det sänkta beloppet (700 kr) när skotten kom.

Inges förhör i Stockholms tingsrätt 1989 visar att Helena väntade på pengarna när skotten kom. Hon tryckte inte på fler knappar.

Din upptäckt (att Helena sänkte beloppet till 700 kr) visar att skotten kom mellan 23.18.47 (när Helena sänkte beloppet) och 23.18.56 (när Helenas uttag var klart). Därmed är 23.18.47 (bankomattid) den rimligaste uppskattningen av skottiden. Inte 23.18.42 (mittemellan 23.18.28 och 23.18.56).

Bankomatklockorna gick två minuter och 43 sekunder efter Fröken Ur (fem sekunder mindre än mitt tidigare antagande i tidsförloppet). Att Bankgirots dataoperatörer var så slarviga att de använde klockor som avvek mer än tre minuter från Fröken Ur när de ställde dataklockan som övervakade Sveriges 489 bankomater är mindre sannolikt.

Björkmans sällskap lämnade bankomaten fem sekunder tidigare. Avståndet mellan Fauzzi och Björkmans sällskap ökar från 30 till 37 meter.

Tack igen Thord.

Glöm inte att se Tillbaka till framtiden (om du inte har sett den).

Det blir mer och mer uppenbart att Lebels så kallade "tidsförlopp" bygger på en mängd antaganden, som inte stämmer överens med vittnesmålen. När något inte stämmer riktigt in så antar han snabbt och tanklöst att "det var nog så här isället".

När skedde då skotten enligt Lähde i olika förhör?

Första förhöret: "Var i färd med att slå in sin kod."
Andra förhöret: "Hade slagit in sin kod och 700 då hon hörde två smällar... Hon hade slagit in koden för fort så hon gjorde om det igen..."
Tredje förhöret: "Slog in summan samt kontrollnumret. I samband med att hon slog in kontrollnumret hörde hon två skott. --- Hon var samtidigt upptagen med bankomaten eftersom den hade pipit, vilket troligen berodde på att hon slagit in kontrollkoden för tidigt."

Eftersom bankomater 1986 alltid verifierade PIN-koden innan belopp kunde anges, är hennes uppgift om att hon slog in beloppet innan koden uppenbart felaktig. Däremot uppger hon konsekvent att skotten kom i samband med inskrivning av koden.

Trots detta försöker Lebel omtolka verkligheten genom att påstå att skotten föll efter att beloppet slagits trots att Helena konsekvent placerar skotten i samband med skrivande av koden. Den rimliga slutsatsen, baserat på både förhör och den tekniska bankomatinformationen, är att mordet skedde strax innan eller under den andra kodinmatningen – alltså innan 23:18:21 (enligt bankens klocka).

Lebel brukar hävda att bankomaten på Götabanken hade samma tid som postens bankomat. Det innebär i så fall att Nybergs gäng börjat gå norrut alldeles innan skotten. Intressant nog har det stöd i Morelius vittnesmål, i andra förhöret berättar Morelius om detta gäng: "De måste ha hunnit, jag törs inte svara på det, men tio, femton meter ifrån". Om Lebel har rätt om att Bankomaten på Götabanken visar samma tid så bör gänget ha lämnat Götabanken runt tio, femton sekunder innan mordet. Samma sak upprepar Morelius i tingsrätten.

Citat:
Ursprungligen postat av csvens
---En parameter att kanske ta hänsyn till kan vara uppgifterna om att Lähdes ”bankomatkompisar” redan satt i Inges bil 10-15 m från bankomaten vid skotten. Stämmer det borde det gått x antal sekunder ifrån att SL var klar med bankomatbestyren till att hon hamnade i baksätet. Tre personer uppger att de satt i bilen vid skotten.

Csvens tar upp en annan viktig aspekt: Helenas vänner. Morelius vill ha det till att de precis är på väg in i bilen när det sker. Vännerna hävdar att de är i bilen. Min tolkning är att de precis har satt sig eller är på väg att sätta sig. Det är även vad Morelius säger 20860408. Jag har hela tiden trott på Lennart Remstams skiss, att bankomaten låg på Sveavägen, men när jag undersöker saken finner jag denna bok "En bit av Tunnelgatan - som den var förr". Omslaget visar att bankomaten är precis intill där Morelius står parkerad (bankomatskylten syns precis i hörnet, Dekorimaskylten syns på samma plats.).

https://stockholmskallan.stockholm.se/post/9006

Skälet till att jag funderade på om Remstam hade rätt är att kvinnor ofta håller varandra sällskap och det kändes lite märkligt att Helena skulle lämnats runt hörnet. Susanna borde ha stannat med Helena om Remstam har rätt. Bilden visar dock att Lähde är under uppsikt och eftersom de tycks jobba snabbt så är det fullt rimligt att Susanna precis är på väg att sätta sig när skotten faller.

Samtidigt är det en besvikelse att bankomaten är där. Det drar ned värdet av Morelius. Så länge jag trodde att bankomaten var bakom hörnet så är det rimligt att tänka sig att Morelius ser rakt fram. Nu är det rimligare att han tittar åt sidan mot sin fästmö. I tingsrätten, tidigt, säger han också att han har mannen vid dekorima "i ögonvrån".
__________________
Senast redigerad av ThordOlavsson 2025-03-02 kl. 10:19.
Citera
2025-03-02, 12:26
  #182900
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ThordOlavsson
Det blir mer och mer uppenbart att Lebels så kallade "tidsförlopp" bygger på en mängd antaganden, som inte stämmer överens med vittnesmålen. När något inte stämmer riktigt in så antar han snabbt och tanklöst att "det var nog så här isället".

När skedde då skotten enligt Lähde i olika förhör?

Första förhöret: "Var i färd med att slå in sin kod."
Andra förhöret: "Hade slagit in sin kod och 700 då hon hörde två smällar... Hon hade slagit in koden för fort så hon gjorde om det igen..."
Tredje förhöret: "Slog in summan samt kontrollnumret. I samband med att hon slog in kontrollnumret hörde hon två skott. --- Hon var samtidigt upptagen med bankomaten eftersom den hade pipit, vilket troligen berodde på att hon slagit in kontrollkoden för tidigt."

Eftersom bankomater 1986 alltid verifierade PIN-koden innan belopp kunde anges, är hennes uppgift om att hon slog in beloppet innan koden uppenbart felaktig. Däremot uppger hon konsekvent att skotten kom i samband med inskrivning av koden.

Trots detta försöker Lebel omtolka verkligheten genom att påstå att skotten föll efter att beloppet slagits trots att Helena konsekvent placerar skotten i samband med skrivande av koden. Den rimliga slutsatsen, baserat på både förhör och den tekniska bankomatinformationen, är att mordet skedde strax innan eller under den andra kodinmatningen – alltså innan 23:18:21 (enligt bankens klocka).

Lebel brukar hävda att bankomaten på Götabanken hade samma tid som postens bankomat. Det innebär i så fall att Nybergs gäng börjat gå norrut alldeles innan skotten. Intressant nog har det stöd i Morelius vittnesmål, i andra förhöret berättar Morelius om detta gäng: "De måste ha hunnit, jag törs inte svara på det, men tio, femton meter ifrån". Om Lebel har rätt om att Bankomaten på Götabanken visar samma tid så bör gänget ha lämnat Götabanken runt tio, femton sekunder innan mordet. Samma sak upprepar Morelius i tingsrätten.



Csvens tar upp en annan viktig aspekt: Helenas vänner. Morelius vill ha det till att de precis är på väg in i bilen när det sker. Vännerna hävdar att de är i bilen. Min tolkning är att de precis har satt sig eller är på väg att sätta sig. Det är även vad Morelius säger 20860408. Jag har hela tiden trott på Lennart Remstams skiss, att bankomaten låg på Sveavägen, men när jag undersöker saken finner jag denna bok "En bit av Tunnelgatan - som den var förr". Omslaget visar att bankomaten är precis intill där Morelius står parkerad (bankomatskylten syns precis i hörnet, Dekorimaskylten syns på samma plats.).

https://stockholmskallan.stockholm.se/post/9006

Skälet till att jag funderade på om Remstam hade rätt är att kvinnor ofta håller varandra sällskap och det kändes lite märkligt att Helena skulle lämnats runt hörnet. Susanna borde ha stannat med Helena om Remstam har rätt. Bilden visar dock att Lähde är under uppsikt och eftersom de tycks jobba snabbt så är det fullt rimligt att Susanna precis är på väg att sätta sig när skotten faller.

Samtidigt är det en besvikelse att bankomaten är där. Det drar ned värdet av Morelius. Så länge jag trodde att bankomaten var bakom hörnet så är det rimligt att tänka sig att Morelius ser rakt fram. Nu är det rimligare att han tittar åt sidan mot sin fästmö. I tingsrätten, tidigt, säger han också att han har mannen vid dekorima "i ögonvrån".

Trådmarodören ljuger om allt, det har jag redan varnat dig för. Han ljuger om bankomaterna (vars klockor inte alls var synkade), han ljuger om Morelius med passagerare, han ljuger om Malmström. Han ljuger om Björkman och Boforsarna, han ljuger om Fauzzi (och dennes "43 sekunder"), om familjen Schaeffer, om Pia Engström och om Najic. Så ljuger han om larmtiderna och polisens responstid, om LAC-bandet och om Ljungqvist. Han ljuger om Jeppsson, Nieminen & Zahir och Engström. Han ljuger om Jan Nilsson och Per Wallin. Listan kan göras längre, mycket längre, men det här får räcka på en söndag.

Det du skriver om Lähdes bankomatuttag verkar konstigt. Vad jag kan minnas så slog man på den tiden först in beloppet, därefter koden. Någonstans under resans gång ändrades ordningsföljden, vilket jag upptäckte när jag flyttade tillbaka till Sverige efter att ha bott utomlands under ett antal år. Så Lähdes uppgifter stämmer säkert om att hon först slog in beloppet, sedan koden. Att hon hade bråttom framgår av att hon fick bådadera gjort inom 13 sekunder, men då slog hon fel kod och bankomaten pep. Under det andra (och lyckade) försöket kom skotten. Då talar vi om 23.18.30-23.18.45 i Postens bankomattid räknat. Det är inte så pissnoga med sekunderna eftersom mordtiden uttryckt i Postens bankomattid inte har någon bäring på förloppet på Sveavägens östra trottoar. Bankomaterna klockor var nämligen inte synkade, vilket Trådmarodören påstått (läs: ljugit om) under snart två års tid här i tråden.

Jag har redan rett ut i minsta detalj hur mordtiden relaterar till såväl bankomattiderna som andra tidskällor, inklusive LAC-bandets Fröken Ur-inspelning. Jag får än en gång uppmana dig att läsa på om det. I mitt förra svar till dig serverade jag upp en motsägelse rörande familjen Schaeffers tidsförlopp, vilken röjer att mordet skedde redan vid 23.19 och inte 23.21.30 som det påståtts (och som Trådmarodören med flera alltjämt ljuger om här i tråden). Den serverades på silverfat och ligger på svårighetsgraden grundskolan årskurs tre. Ändå flög den tydligen över huvudet på dig, vilket ju inte säger så lite. När jag gick på lågstadiet fick jag lära mig att "tänka först, tala sedan", och då tänkte jag att det är läge att passa den visdomen vidare till dig, få se om den kan tänkas fastna mellan öronen på dig.

Jag skriver inte längre i tråden just därför att det enbart är kretiner och muppar som sitter och dillar här. Enda undantaget är den professionelle desinformatören som sitter dag och natt och duperar alla dessa kretiner och muppar så att de kastar vatten på dennes franska pisskvarn. På så vis får han hjälp med att tapetsera tråden med egen desinformation och förvirrat svammel av den typ du med flera postar. Tråden hålls kvar på apstadiet och ingenting går framåt, inget blir utrett. Vilket naturligtvis är grundsyftet med desinformationskampanjen.
Citera
2025-03-02, 12:39
  #182901
Medlem
PeoFallmos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dalulven
Intressant resonemang! Björkmans vänner möter heller inte Schaeffers.

Så de sistnämnda passerar senare, men före LOP. Vem är den man som Schaeffers möter?

En man som går norrut.

Schaeffers uppger sig inte ha hört några skott vilket klart indikerar att de hunnit in i T-banan Kungsgatan. Dit är de ca 150 från mordplatsen, och, använder jag mig då av samma hastighet som jag hade när jag tog lite tider runt mordplatsen så skulle det ta mig ca 100 sekunder, dvs konstant hastighet utan några stopp, mellan mordplatsen och T-banan. Det skulle ge en realistisk minsta tid på 1 minut och 40 sekunder före motdet för dem att passera mordplatsen, dvs ca 23.19.50.
Det blir dock problem med det, för med samma resonemang då kan man ana att det är den tid Fauzzi passerar mordplatsen. Det tog mig ca 75-80 sekunder att gå kvarteret Skandia-huset. Fauzzi möter LOP ca, inte riktigt men nästan, mitt på kvarteret. Då är det ca 40 sekunders promenad åt mordplatsen vilket ger att Fauzzi möter LOP ca 23.20.50 och själv passerar mordplatsen ca 23.20.10 utan att se någon där. Dvs att han inte har sett Schaeffers där, vilket i sin tur ger att de har passerat mordplatsen betydligt tidigare.
Vi har även Landgre och Ålenius, som uppger att de stod en stund vid mordplatsen för att fundera åt vilket håll de skulle gå, de tittar in på Tunnelgatan och tycker det är mörkt och lite otäckt och väljer att gå mot Kungsgatan istället. De hinner dock inte dit, skotten faller när de ännu är kvar på Sveavägen. Det indikerar också tydligt att Schaeffers ligger före Ålenius och Landgre, och, gissnings vis då även före Björkman. En realistisk tanke är att Schaeffers passerar mordplatsen absolut senast strax före 23.17.00 när vännerna är inne i banken, eller till och med före 23.15 innan Björkman med vänner kommer dit. Vem de möjligen möter då är helt omöjligt att spekulera om, förmodligen en vanlig stockholmare som bara passerar, sannolikt ingen som har med mordet att göra.
__________________
Senast redigerad av PeoFallmo 2025-03-02 kl. 12:46.
Citera
2025-03-02, 12:55
  #182902
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DrComfort
Om Palme nu var utsatt för utpressning, hur kopplar du det till att han blev skjuten? Eller så här, först har du att bevisa att han var en del av bordellhärvan, sedan att han var utsatt för utpressning och sedan att det har en koppling till att han mördades. Kör hårt!

Enligt Theutenbergs bok var det först Torbjörn Fälldin som fick rapporten om bordellhärvan som han låste in i sitt kassaskåp i statsministerkontoret. Sedan blev Palme statsminister och hittade rapporten där även han fanns med så han ville naturligtvis inte tillkänna ge den med komprometterande material på sig själv. Palme skulle vara med i olika organisationer och se till att Norden blev kärnvapenfritt men då han i själva verket hade starka band med USA enligt Tage Erlanders strategi så blev han snarare ett hinder för Sovjetunionen. Därtill försökte han dra sig ur en härva med olaglig svensk vapenexport som olyckligt försåg det desperata östblocket med hårdvaluta innan det kollapsade.
Citera
2025-03-02, 13:01
  #182903
Medlem
PeoFallmos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gustaveriksson
Enligt Theutenbergs bok var det först Torbjörn Fälldin som fick rapporten om bordellhärvan som han låste in i sitt kassaskåp i statsministerkontoret. Sedan blev Palme statsminister och hittade rapporten där även han fanns med så han ville naturligtvis inte tillkänna ge den med komprometterande material på sig själv. Palme skulle vara med i olika organisationer och se till att Norden blev kärnvapenfritt men då han i själva verket hade starka band med USA enligt Tage Erlanders strategi så blev han snarare ett hinder för Sovjetunionen. Därtill försökte han dra sig ur en härva med olaglig svensk vapenexport som olyckligt försåg det desperata östblocket med hårdvaluta innan det kollapsade.

Tvärtom, det var Palme som fick ett PM av Carl Persson. Det låste han in i ett kassaskåp. Utav alla dokument och informationer en avgående statsminister kan lämna till efterträdaren var det Carl Perssons PM Fälldin fick, i övrigt inget.
Citera
2025-03-02, 14:36
  #182904
Medlem
RugerSixSecuritys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gustaveriksson
Enligt Theutenbergs bok var det först Torbjörn Fälldin som fick rapporten om bordellhärvan som han låste in i sitt kassaskåp i statsministerkontoret. Sedan blev Palme statsminister och hittade rapporten där även han fanns med så han ville naturligtvis inte tillkänna ge den med komprometterande material på sig själv. Palme skulle vara med i olika organisationer och se till att Norden blev kärnvapenfritt men då han i själva verket hade starka band med USA enligt Tage Erlanders strategi så blev han snarare ett hinder för Sovjetunionen. Därtill försökte han dra sig ur en härva med olaglig svensk vapenexport som olyckligt försåg det desperata östblocket med hårdvaluta innan det kollapsade.

Mycket riktigt som Peo skriver att det var tvärtom. PM:et skrevs i augusti 76 och Fälldin tillträde i oktober som statsminister efter Palme.

Om man nu hade något verkligt saftigt om Palme vad gällde bordellaffären, varför avslöjade man inte det då och fällde honom den vägen i stället för att ta till något så drastiskt som mord? Eller hur tänker du att det har med mordet att göra? Att man försökte med en sådan sak som att fälla Palme med komprometterande uppgifter men det funkade inte så då valde man att skjuta honom i stället?
__________________
Senast redigerad av RugerSixSecurity 2025-03-02 kl. 14:46.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in