Citat:
Ursprungligen postat av
RutgerFuchs
Jag vill heller inget annat än fred. Men en fred som skulle innebära att detsamma är krig igen, med Ukraina eller nån annanstans öster om Ryssland är inte att föredra. Freden måste kännas även för Ryssland som annars tar det som en ren vinstaffär som kan vara värd att göra om. Ett fredsavtal är som bäst om båda parter köper sig lätt stympade efteråt.
Det är därför fredsavtalet ska behandlas med respekt. Alla fredsavtal som är värda namnet och inte leder till nya konflikter tar mycket lång tid att förhandla fram, ibland år. Där är Trumps slugger-teknik som dessutom syftar till att fylla sin egen kassa, utomordentligt tafflig. Byt ut åbäket mot någon annan som kan ta vid, någon mer opartisk, skicklig och diplomatiskt kunnig. Som det är nu förvärrar han läget och det är väl det ingen som vill? Ja, förutom de som vill destabilisera Europa och ge Putin en chans att utvidga sin fascism mot Europa.
Putin insåg nog efter några veckor att invasionen var en dålig ide och att han borde lyssnat på moderata, erfarna och kunniga militärstrateger som
Khodarenok och
Ivasjov istället för ryska ultranationalister som Dugin.
Kostnaderna för Ryssland har varit enorma - ekonomiskt, humanitärt, militärt, diplomatiskt. Om bara Nato håller sig på avstånd och inte uppfattas som ett hot, så tror jag risken att Putin gör samma misstag igen är obefintlig och att man nu kommer sträva för bättre relationer med omvärlden i sitt försök att vinna tillbaks sin diplomatiska trovärdighet.
Säkerhetsgarantier skulle kräva att neutrala styrkor placeras ut i ett buffertområde på båda sidor om gränsen. Det är en så lång gränslinje att det i praktiken nästan är omöjligt och jag är inte säker på att något land utanför USA och EU är villiga att hjälpa till. Däremot kan man komma överens om en demilitariserad zon på båda sidor gränsen.
Inget land är garanterat säkert, särskilt om man har en stormakt som granne. Ukraina måste istället satsa på diplomati och undvika ny konflikt med Ryssland eftersom i krig gäller bara den starkes rätt.