Tydligen varit bråk i Vita Huset?
Vet inte vad som hänt i exakt detalj, inte sett på videos från Vita Huset, ingenting. Bara sett några rubriker i media att det ska ha blivit nåt gormande mellan Trump och Zelenskyj, som vissa kallar katastrof i historiska proportioner.
Är inte intresserad av se det heller, av mental-hygieniska skäl.
Men eh .. låt mig göra en vild gissning. Inte så vild kanske, för det här känns så enkelt:
Sensmoralen i hela situationen som uppstod, var att detta är Trumps show, där han är huvudrollsinnehavaren och regissören, i en teaterpjäs som ska gå ut på att huvudrollsinnehavaren medlar/fixar fred. Men Zelenskyj spelar liksom inte sin rollfigur rätt, i denna i Trumps teaterpjäs? Fuckar upp pjäsen. Och därför blev Trump mer och mer irriterad ju längre mötet gick, för han märkte mer o mer att 'fan snubben lyssnar ju inte på order', typ, och Trump började till slut skälla, på mellanstadie-skolgårds manér?
Det var ju inte precis dom ordalagen som diskussionen gick i, självklart inte, men det torde vara själva underliggande grunden som gjorde att situationen uppstod. Rätt eller fel?
Och Zelenskyj hamnade då kanske i lite av ett trängt läge? Dels eftersom han är gäst i ett extremt offentligt sammanhang. Dels eftersom om han måste vädja till USA om fortsatt support, samtidigt som han vet att Ryssland är efter samma naturtillgångar i Ukraina, som Trump nu försöker få Zelenskyj att skriva över till USA, och att Trump tar inte ens med i beräkningen hur Putin kommer reagera på att Trump knycker halva anledningen till varför Ryssland är i Ukraina överhuvudtaget, rakt under näsan på Ryssland. Vad blir resultatet av det, internationellt och säkerhetspolitiskt? Inte svårt att räkna ut.
Så Zelenskyj måste liksom beräkna, i real-tid, hur han ska skydda Trump och omvärlden/situationen från sitt egna oförstånd, i live TV, samtidigt som han vill fortsätta få bistånd, och blir till slut mentalt nollad och överbelastad av alla faktorer han måste koordinera live i skallen.
Och så gissar jag slutligen, att Zelensky, som är mest ”en vanlig Svensson” och inte alls kommer ur årtionden av effektiv professionell diplomatisk/politisk tradition, han lät sig kanske dras ner i skiten med Trump, istället för att hantera situationen diplomatiskt och professionellt (som Trump inte har en chans emot), och kanske föll tillbaka in i ”argumentera med en vanlig mans bondförnuft och vardaglig mänsklig indignation”? Eventuellt rentav lät sig dras in i den rätt hårda bittra slaviska indignations-typen? Nåt som Trump vet hur man retar skiten ur på nolltid.
Fan Zelenskyj är en erfaren komiker, kan skulle lätt kunnat avväpna o dra ner brallorna live på Trump med humor, live i TV, på ett sätt som Trump t.o.m. skulle tyckt varit roligt.
Anyway, rätta mig om jag har fel.