2025-02-28, 22:00
  #1681
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bajsamaja
Vad är det demokraterna enligt Trump har gjort mot Putin?

Vilka "lögner" och intriger är det tal om?

Donald Trump är den farligaste mannen på denna jorden.

Bara i fyra år. Sedan lär de jaga honom som en hund. Undrar varför han inte förstår det. Han kanske tror att han kan avskaffa demokratin och bli diktator? Det är väl enda sättet som han kommer undan alla dumheter. Eller så är han dödligt sjuk och vill bara hitta på så mycket skit att alla efterlevande i världen blir tvungna att komma ihåg honom
Citera
2025-02-28, 22:00
  #1682
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bajsamaja
Trump litar mer på Putin än på CIA och FBI.

Med all rätt.
Citera
2025-02-28, 22:01
  #1683
Medlem
Kom igen zelenski ta på dig en kostym för i helvete. 1 - 0 till Putin när det gäller stil.
Citera
2025-02-28, 22:01
  #1684
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Krille10
1. Zelensky borde genomskådat detta, uselt lirat. Putin garvar.

2. JD Vance tog över helt och hetsade. Tror inte Trump gillar det.

3. Trump verkade lite snurrig ibland.

Jo, Z borde tagit smällen eller låtit bli att åka dit.
Citera
2025-02-28, 22:01
  #1685
Medlem
Dan-Eliassons avatar
Lite kontrast må jag säga Trump och Vance vill göra affärer med en man under mordhot, Zelesky förhandlar om hans nation och landsmäns överlevnad.
Ger inte någon jättebra bild av jänkarna om än man förstår deras synvinkel också.
Citera
2025-02-28, 22:01
  #1686
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av sonicguide
Tittar man 1:46 - 1:48 in i videon märker man att Trump inte verkar riktigt vaken.
Han verkar bara stirra rakt fram.
Möjligtvis går han på något.
Selensky förklarar hur allt startade 2014 och vilka presidenter som varit med och valt att inte stoppa Putin.
Sedan efter nån minut(1:47) frågar han plötsligt Selensky om kriget startade 2015 trots att S redan dragit den historien och Trump borde vara fullt medveten om detta. Sitter karl'n och sover? Var det därför han lämnade över till Vance när han ville ge sig in.
Hoppas han inte kommer åt några knappar när han sover på riktigt....

Säkert! Han tänker bara på pengar
Citera
2025-02-28, 22:01
  #1687
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rumpkorven
Det Trump gör är att han vill ge bort ockuperad land till Ryssland och dessutom sno Ukrainas mineraler på kuppen.

Biden gjorde det enda rätta. Att fortsätta stötta Ukraina tills terroristerna i öst försvunnit från Ukraina.
Hur går det med den saken? Kliv in i verkligheten.

UKRAINA KAN INTE besegra Ryssland. Fattar man inte det är man inte intresserad av fakta och verkligheten !!
Citera
2025-02-28, 22:01
  #1688
Medlem
Graavargs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hallbarhetnolla
Presskonferensen inställd, Zelensky mer eller mindre utkastad från Vita Huset.
Vad kommer hända efter detta?
Europa tar över. Här behövs de potentiella mineralerna minst lika mycket som i USA. Trump kommer att få spader och ta till sina strafftullar, EU kommer att svara "måttligt". Och där blir det att ligga till nästa presidentval i USA (om det nu blir nåt). Dvs. som förra gången. Trump har ingen väg tillbaka efter det här, och för Ukraina är det ingen idé att snacka mera med Trump.

Nu när Vance & Musk sett till att det är en omöjlighet för den europeiska mittenhögern att nå makten genom samarbete med ytterhögern så finns det bara ett alternativ kvar, dvs. "mot mitten". Och med USA ute ur bilden kan inte mittenvänstern fortsätta att konstra och blockera (t.o.m. Scholtz får vända kappan efter vinden). Så Europa kommer att få överraskande militanta mittenkoalitionsregeringar för överskådlig framtid, som både stöttar Ukraina på riktigt och börjar motarbeta Ryssland ekonomiskt på allvar.

Ryssland kommer inte att kunna vinna, Ukraina kommer inte att kunna vinna, och båda kommer att halka mer och mer efter ju längre det krigas (vilket är varför USA stödde Ukraina från början). En avgörande skillnad är båda parterna vet att när freden väl kommer så kommer hela Europa att hjälpa till med Ukrainas återuppbyggnad, men ingen kommer att lägga ett strå i kors för att få Rysslands ekonomi, industri och samhälle på fötter igen.

Så det som kommer att avgöra är rena utmattningen, och att nån med tillräckligt tyngd kliver in som fredsmäklare. Det kan bli USAs nästa president (som i så fall börjar med att be Ukraina om ursäkt), men mer sannolikt är att det blir Kina, som med transatlantiska samarbetet i kras har allt på att vinna att börja samarbeta med EU igen (och vice versa).
__________________
Senast redigerad av Graavarg 2025-02-28 kl. 22:04.
Citera
2025-02-28, 22:02
  #1689
Medlem
okok1s avatar
Vad de dröjer med pressträffen i vita huset. Har de kris nu?
Citera
2025-02-28, 22:02
  #1690
Medlem
Trump o Vance är korkade Rednecks.
Putin e slipad gammal KGB .
Dom har köpt ALLT Putin snackar om....
Sen ...sanningen...
Inte en Zelensky har sanningen .
Men Trump/Vance...
Att inte USA kan få fram bättre Republikanska
Alternativ än dessa 2 idioter..

MAKALÖST
Citera
2025-02-28, 22:02
  #1691
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PetterRetard
Kina skulle kunna angripa Taiwan nu, och ingen skulle reagera, Usa med Trump bryr sig inte och Europa är för splittrat och handlingsförlamat ens om de principiellt skulle vilja stödja demokratin i Taiwan.

Visst är det så. Kina "vinner" precis som i vanlig ordning. De behöver aldrig göra något eftersom alla andra gör jobbet för dem. Xi Jinpeng är förmodligen gladast av alla... som vanligt.
Citera
2025-02-28, 22:02
  #1692
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bbobi
Vad gjorde Biden eller för den delen något land i Europa för att föra fredsförhandlingar?

Ni är arga på Trump då han vill ha fred medan ni vill forsätta kriga. Annars harde förhandlingarna redan pågått sen långt innan han blev president igen.

trumps fredsförhandlingar är bara idioti det ända rätta är att Ryssarna drar tillbaka alla trupper o ger tillbaka all ockuperad mark. Man ska inte fredsförhandla med en diktatur man ska förgöra den.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in