Citat:
Ursprungligen postat av
JeffDavis
Ett uppenbart tramsigt försök att ”visa upp” det nya farliga Sverige. Valet närmar sig och då måste L ha något att snacka om.
Det är farligare i innerstan än i Rinkeby. Går Mats runt med skottsäker väst på Stureplan också?
Det kanske är farligare i innerstan men skillnaden är att om jag vid en brottsplats för stickskador inom tull frågar efter vägen till ... så får jag ett svar på svenska, ingen säger att de ska knulla min mamma, ingen stirrar på mig och jag kan gå och fika på de flesta torg utan att folk i medelåldern stirrar. Känner inte att jag behöver skottväst för det men håller mig på Spånga torg max.
TILLÄGG:
Sen fattar jag att det är EXAKT SAMMA om man är två svensksomalier i slöja och går in på - ja jag vet inte - nåt ställe vid Odenplan kanske men skillnaden på vassa äckliga blickar och nån som ropar högt att du inte är från byn finns ändå.
TILLÄGG2:
Och jag tycker inte ens att jag behöver vara tyst och lyssna längre. Ni ville inte ha vita i era områden. Varsågod nu har ni inga vita i era områden utom folk som jobbar i era områden. Ni ville inte bli misstänkliggjorda men ni kunde misstänkliggöra politiker. Varsågod nu kommer två spänniga töntar ut till er och poserar i skottväst som era älskade gangsterrappare.