2025-02-27, 21:38
  #93133
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gipsy-tears
Öppna bildörrar är Saras paradgren så hon gör det ofta och jag gillar när hon gör det. Fröken tar sig friheter och jag antar att det är den där hybrisen som spökar. Varför låser inga av dessa miffon dörrarna? Kan inte minnas en enda gång när hon ryckt i en låst bildörr?

Vår superwoman slänger sig på motorhuvar, tränger sig in i bilar mm.

Det som är mest skrämmande är ju att Sara Nilsson kan bedöma om en gädda är självmordsbenägen genom ett samtal. Hon har fan inte den kompetensen! Fyfan så sjuk hon är. Sen har vi Katta en kvinna i 60-års ålder som stickar gosedjur som hon kramar om, hon verkar ju också vara dum i huvudet.
Citera
2025-02-27, 21:40
  #93134
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Allahelgon
Poängen är att det skett i ett privat forum emellan 2 personer där inte andras ögon kommit in i bilden först efter att ena parten öppnat upp vad den andra gjort.
Alltså har inte den som skickat själv trätt in i allmänheten själv utan blivit tvingad in.

Ditt argument var och är att de självmant valt att träda in i offentligheten, vilket är falskt. De har inte självmant valt det, de blev tvingade.
Om de skett emellan två privatpersoner hade andra parten blivit dömd för olaga integritetsintrång eller förtal under brottsbalken. Nu är de ett företag inblandat med utgivningsbevis.

Saken kvarstår, om en privatperson hade gjort samma sak hade de blivit dömda.
Du felaktigt tillämpar att de trätt in i offentligheten för att de passar din/dumpens agenda bättre.
Du säger att Dumpen kan använda de som försvar i försvarlighets bedömningen, men jag säger tvärt om de säger emot dem, plocka bort utgivningsbeviset så blir fiskaren dömd. Sara sprider det vidare så Sara blir dömd. Katta lägger upp det i Facebook gruppen, så katta blir dömd. Det är Patrik som ansvarar för Facebook gruppen så Patrik blir dömd.

Nu gömmer de sig bakom ett utgivningsbevis så allt blir mer komplicerat. Men den okända Svensson som inte valt att självmant träda ut i de ofantliga blir blottad för allmänheten.

Om argumentet skall vara att ena parten trodde de var ett barn, så trodde de också att det var ett privat forum och inte öppet för allmän beskådan.

Tror absolut inte att gäddan ville ut i offentligheten, men vet man inte vart man skickar sina kukbilder så får man räkna med att de kan dyka upp var som helst inklusive i offentligheten. I synnerhet om man har brottsligt uppsåt och är del i ett samhällsproblem som media behöver lyfta.
Citera
2025-02-27, 22:00
  #93135
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Allahelgon
https://sv.wikipedia.org/wiki/Allm%C3%A4nintresse

Majoriteten av allt material på Dumpen faller under din/andras nyfikenhet utav att veta inte att det är bra för samhället.

https://svenska.se/tre/?sok=allm%C3%A4nintresse&pz=8



Det finns ingen fördel för samhället att ge sig på och stöta ut individer för ett moraliskt fel de begått.
Skillnad om brott har begåtts men det har det inte, vilket är något Dumpen själva påpekar då de vill använda detta till att skapa en ny lag och kunna lagföra.

Det finns ingen samhällsnytta utav att per i ystad vet vad gösta i happaranda gör på vuxensidor och råkar komma i kontakt med tjatiga fake barn när han kör sin lastbil.

Dumpen har väl aldrig uteslutit någon ur samhället, gäddorna gör det alldeles utmärkt själva.

Att kalla det ett 'moraliskt brott' när vuxna söker barn i sexuellt syfte är som att kalla mord för en 'etisk gråzon' – det är ett patetiskt försök att normalisera det oförsvarbara.

Men medan ni ömmar för de som förtjänar det minst blir riktiga barn groomade. För det är vad de är – 12–14-åringarna som blir addade på 'lägg till snabbt' på Snapchat – barn.

Det är inte ens intressant att vara fyndig i det här inlägget. Skäms på er som ryckts med i den här ibland rent vidriga tråden.
__________________
Senast redigerad av TjolahoppsanJag 2025-02-27 kl. 22:04.
Citera
2025-02-27, 22:25
  #93136
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kundalini
Dumpen bryr sig inte ett skit om barn. Vem som bryr sig om barn skulle XX för att XX och XX liksom?

= Självmål i förtalsdebatten. Men här skyddar ingen grundlag.
Citera
2025-02-27, 22:28
  #93137
Medlem
Kundalinis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Regislator
= Självmål i förtalsdebatten. Men här skyddar ingen grundlag.

Jaha.

Ändå fantastiskt med vinstdrivande aktiebolag som har gratsiarbetande journalister ”anställda”.

Men det är kanske det offentliga som
Försörjer ”journalisterna” / fiskarna / barnpronograferna.
Citera
2025-02-27, 22:39
  #93138
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Regislator
Chatten är en del av ett öppet forum som just i sin öppenhet är en del av offentligheten.
Huruvida man vill se det som ett eller två olika argument för försvarligheten är mig egalt.

Nej en chatt är inte ett öppet forum oavsett hur mkt du vill att de ska va de lika lite som att din lådbil är en Ferrari.
Citera
2025-02-27, 23:22
  #93139
Medlem
Allså Bertil87 alla vet att du är besatt av dumpen skydda sekten alla vet det så lägg ner ditt dravel!
Börja tro du har en besatt het

Citat:
Ursprungligen postat av Bertil87
Flera av dom är dömda sedan tidigare, andra har dom fått in via tips och övriga är personer som själva kontaktat dom fiktiva barnen

Oavsett det är riktiga barn eller inte så är det barn dom har riktat sin sexualitet emot, fiskaren har uppgett en ålder under 15 och skickat AI bilder på barn som gäddan då blivit jävligt kåt på och sedan sexualiserat barnet i chatten och eventuellt även bestämt träff

Dom anhöriga får hjälp och stöd av dumpen, dom får oerhört mycket stöd för att sedan ta sig vidare just för att dom anhöriga INTE ska behöva drabbas alltför hårt

Sen anklagar du mig för att va en lögnare, jag har inte ljugit en enda gång kan jag tala om för dig

Däremot är det du som ägnar dig åt fokusförflyttning
Så fort man har fel så gör du allt i din makt för att försöka tysta en genom härskartekniker och skuld och skambeläggande och det är enbart för att tysta dina meningsmotståndare

Jag må ha fel och brister som alla andra men jag försöker åtminstånde att behandla mina meningsmotståndare så respektfullt som möjligt
Citera
2025-02-27, 23:43
  #93140
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Regislator
Tror absolut inte att gäddan ville ut i offentligheten, men vet man inte vart man skickar sina kukbilder så får man räkna med att de kan dyka upp var som helst inklusive i offentligheten. I synnerhet om man har brottsligt uppsåt och är del i ett samhällsproblem som media behöver lyfta.
Det är olagligt att sprida folks nakenbilder oavsett hur man får dem skickade till sig om man ville eller ej.
Där emot kan man anmäla om man fått dem utan attan ville, lik väl är det olagligt att skicka till barn eller träffa barn på de sättet redan.

Problemet är ju att de inte skett. Och än en gång. Det är olagligt att dela nakenbilder.
Din gämnförelse med att de i privat chatt skulle ha skrivit på något kontrakt om att de är de samma som att de blivit offentliga personer är så snedvriden och verklighetsfrånkopplat.

De va 2 personer som kunde komma åt de = privat
Om man postar något på facebook så det är öppet för alla = man har själv spridigt informationen.
Citera
2025-02-28, 00:27
  #93141
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MeggieCleary
+1.
Dom har väl knappast vett att skämmas.

Jag har sagt det flera gånger tidigare du har aldrig någon egen åsikt utan det är bara fjäsk, +1 i dina kommentarer, har sett ut så i två år gamle grogg-Maggie! Tyck vad du vill, helt ok.

Visst det är lite kul att kolla Saras blogg, erkänner det men hur den här damen fått mandat och fria händer att löpa amok i Sverige övergår mitt förstånd? Missbruk enligt tidigare Medieombudsmannen men vad fan skit i det, Patrik Sjöberg är journalist och det är ju underhållning för svenska folket.

Dumpen är nån sorts B-version av Bounty hunters med aggressiv touch men det gillas av 2,5 milj i lilla Sverige. Sara är boss över freakshowen och henne jävlas man inte med ostraffat.

Det är ju inte lite friheter Dumpenfolket tar för sig ute på vägarna och det ska bli nån jävla reality show av det hela. Allt ifrån att Sara skiter längs E4:an till Puttes dumma kommentarer under konfrontationerna.

Jag önskar Sara allt gott och hoppas hon reder sig ifrån den hemska sjukdomen.
Citera
2025-02-28, 00:33
  #93142
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Allahelgon
Det är olagligt att sprida folks nakenbilder oavsett hur man får dem skickade till sig om man ville eller ej.
Där emot kan man anmäla om man fått dem utan attan ville, lik väl är det olagligt att skicka till barn eller träffa barn på de sättet redan.

Problemet är ju att de inte skett. Och än en gång. Det är olagligt att dela nakenbilder.
Din gämnförelse med att de i privat chatt skulle ha skrivit på något kontrakt om att de är de samma som att de blivit offentliga personer är så snedvriden och verklighetsfrånkopplat.

De va 2 personer som kunde komma åt de = privat
Om man postar något på facebook så det är öppet för alla = man har själv spridigt informationen.

Om du inte vet vem du chattar med kan det vara vem som helst och hur många som helst som ser chatten. Risken när du sen skickar kukbilder eller bestämmer träff ligger helt på dig själv. Många gäddor uttrycker medvetenhet om detta egenansvar i att de är rädda att bli lurade eller påkomna. Det krävs liksom medvetenhet om möjligheten att man kan bli lurad för att man ska kunna vara rädd för att bli lurad. Därför kan de ej friskriva sig från detta egenansvar.
__________________
Senast redigerad av Regislator 2025-02-28 kl. 00:38.
Citera
2025-02-28, 01:04
  #93143
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Regislator
Om du inte vet vem du chattar med kan det vara vem som helst och hur många som helst som ser chatten. Risken när du sen skickar kukbilder eller bestämmer träff ligger helt på dig själv. Många gäddor uttrycker medvetenhet om detta egenansvar i att de är rädda att bli lurade eller påkomna. Det krävs liksom medvetenhet om möjligheten att man kan bli lurad för att man ska kunna vara rädd för att bli lurad. Därför kan de ej friskriva sig från detta egenansvar.
Om du får en nakenbild skickad till dig har du möjligheten att anmäla den till polis. Vad du inte får göra är sprida den för då begår du ett brott.

Du kan inte skriva över de ansvaret för spridningen på någon som inte ämnat den att nå så långt.

Oavsett dina åsikter om moralitet eller annat.
Samma, din argumentation om att för de skett på något forum och de kan vara vem som de chattar med så betyder inte de att de har blivit offentliga profiler och att de är rätt att sprida ellet granskas som om de är politiker eller liknande.

Ditt argument har helt gått över till att för det kan vara vem som så är de rätt att delge vad de gör för chatten skulle kunna vara live streamad. Vilket fortfarande inte är något de gått med på eller vet om. Därför har de inte medvetet gått ut i de allmänna.

Läs vad du själv säger. Allt är ifrån din fultolkning av vad någon sagt. Ett sätt att rättfärdiga din åsikt med något någon annan sagt på ett sett de inte är ämnat att tolka det.
En provat chatt är en privat chatt. Att man chattar med någon som ämnar att delge den inebär inte att man blivit en offentlig person och de är ok för granskning eller liknande efter de hårdare linjerna.
De är fortfarande okända svenssons som tvingats ut i de offentliga. Spelar som sagt ingen roll vem de chattat med eller kunnat chatta med och deras avsikter med chatten, i alla tolkningar var chatten emellan 2 parter med andra ord var den privat och det inte är personen som spridit informationen självmant. Den biten har Dumpen stått för och vägrar att följa de pressetiska reglerna.
Citera
2025-02-28, 01:15
  #93144
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Allahelgon
Om du får en nakenbild skickad till dig har du möjligheten att anmäla den till polis. Vad du inte får göra är sprida den för då begår du ett brott.

Du kan inte skriva över de ansvaret för spridningen på någon som inte ämnat den att nå så långt.

Oavsett dina åsikter om moralitet eller annat.
Samma, din argumentation om att för de skett på något forum och de kan vara vem som de chattar med så betyder inte de att de har blivit offentliga profiler och att de är rätt att sprida ellet granskas som om de är politiker eller liknande.

Ditt argument har helt gått över till att för det kan vara vem som så är de rätt att delge vad de gör för chatten skulle kunna vara live streamad. Vilket fortfarande inte är något de gått med på eller vet om. Därför har de inte medvetet gått ut i de allmänna.

Läs vad du själv säger. Allt är ifrån din fultolkning av vad någon sagt. Ett sätt att rättfärdiga din åsikt med något någon annan sagt på ett sett de inte är ämnat att tolka det.
En provat chatt är en privat chatt. Att man chattar med någon som ämnar att delge den inebär inte att man blivit en offentlig person och de är ok för granskning eller liknande efter de hårdare linjerna.
De är fortfarande okända svenssons som tvingats ut i de offentliga. Spelar som sagt ingen roll vem de chattat med eller kunnat chatta med och deras avsikter med chatten, i alla tolkningar var chatten emellan 2 parter med andra ord var den privat och det inte är personen som spridit informationen självmant. Den biten har Dumpen stått för och vägrar att följa de pressetiska reglerna.

Nä, du fattar verkligen inte... återkom när du har fakta, logiken, filosofin och rättsligt förankrade argument på plats.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in