Citat:
Ursprungligen postat av
Bobthebear
Och hur vet du att hon gjort allt ensam ?
Du rycker mitt svar ur sitt sammanhang! Jag svarade GrandiosaMexicana, som hävdar att kvinnor är för dumma för att klara sådana här jobb själva (ensamma). Jag tycker att hens inlägg var korkat, för jag känner inte till män som begår motsvarande brott begår dem ensamma, så varför kräva att den här aktuella kvinna ska klara det. Vi kan väl konstatera att hon trots allt har lyckats hålla sig undan både svenska och annan polis i EU länge. Antagligen inte ensam, men hon var personligen ensamt efterlyst. Vilka medbrottslingar hon haft eller har är inte publicerat såvitt känt är.
Citat:
Ursprungligen postat av
densuratanten
Det känns som om det är betydligt lättare att gömma sig i Italien eller Kroatien. Jag vet inte om det beror på att polisen där är mindre engagerad eller om de helt enkelt är mindre specialiserade..
Min erfarenhet är minimal på området "hålla sig undan" vid efterlysning av det här slaget. Hoppet för oss andra, som inte är kriminella och efterlysta, ligger kanske i att man åtminstone inom EU samarbetar och lär av varandra. Och stöder varandra.