Citat:
Ursprungligen postat av
GulMardek
De spelar pajas för att lura pajasar, ja så kan det nog va. Tur att du och jag inte är så lättlurade som fotfolket Friindivid.
Jag vet inte om ditt inlägg är ironiskt menat, heller. Din historik anger att du, på ett nära nog parodiskt sätt, företräder "extremvänstern" i Matikainens världsbild. Kanske är du ett troll. Oavsett detta, ger du mig vatten på kvarn i ditt inlägg i en annan tråd:
Citat:
Ursprungligen postat av
GulMardek
Vad är "snurrigt"? Expo-medarbetaren Pavel Gamov är medlem i både Expo och AfS - och Kasselstrand, som nyss upptäckts ha konto på Grindr (app för homosexuella att ragga via) enligt uppgift i annan ny fräsch tråd, håller honom bakom ryggen.
(FB) Nya Tider gör avslöjande reportage om Sverigedemokraterna
AfS är en solklar Expo-psy op som syftar till att sabotera den Nationella rörelsen inifrån. Kasselstrand och Gamov skrattar hela vägen till banken.
Det sista stycket är mitt i prick. Det är grundläggande för min övertygelse, att innehållet i Perssons mejl är sant. Jag håller helt med om att "AfS är en solklar Expo-psyop", skapat utifrån härska-och-söndra-metoden, som en avknoppning ifrån SD, där Expo-kopplingen är alltför tydlig. Och syftet är verkligen "att sabotera den nationella rörelsen inifrån". Kanske var konflikten 2015 med SDU bara ett rent PR-påhitt, för att legitimera avknoppningen och ge GK&co medial uppmärksamhet. Jag tänker också på namnet AfS. Tyska AfD:s partinamn är Varumärkesskyddat. AfD lär därför ha varit inblandade vid AFS tillkomst. AfD-Israel-ADL-Expo.
Och om AfS, och även SD, är "Expo-psyopar", ger TP intryck av att agera ständig mellanman. Han är med överallt. Via sonen är han "ingift" i AfS, vars budskap han låter GK sprida i sitt Frihetsnytt. Och tidigare, i E4F, bjöd TP in Swebb-tv:s nätverk, som också knoppats av ifrån SD. Och därtill den notoriske jemeniten. Där har vi verkligen en agent för Israel och därmed, sannolikt, kopplad till Expo. Han hade knappt skickats till Sverige, innan han samarbetade med flera av namnen i Perssons mejl.
Och före dess, som framgår i den här tråden, hjälpte Paulsson även Expo:s nuvarande VD och ansvarige utgivare, att infiltrera ND, som i sig också måste ha varit en psyop. Det gäller f.ö. även säkert SvP/Folkfronten, där Paulsson hade ett finger med.
Den här "debatten", där moderator är Expo:s styrelseledamot Aschberg, som producerat den som kommersiell underhållning i sitt mediabolag, är därför också ren teater. Expo:s styrelseledamot "modererar" Expo:s nuvarande VD, plus två Expo-kompanjoner, vilka låtsas försvara sig mot "dubbelagent" TP, som spelar indignerad, trots att det är han som ligger bakom Expo:s kartläggning, uthängning, demoralisering och, därigenom, sabotage inifrån av den nationalistiska rörelsen.
https://m.youtube.com/watch?v=AL596JG3IT4