Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Du har inte uppfattat att SD är det parti i Sverige som mest uttryckt sitt gillande av Putins Ryssland?
(och det mesta av högerextrema, despotiska, anti-demokratiska tendenser som synts i Europa senaste tiden) Varför? Jo för att de i grunden tillhör samma skrot och korn.
Och det är just här skon klämmer. Högern i Sverige, Europa och inte minst USA, måste ta ställning och öppet gå ut och kritisera de delar av högern som just nu är i färd med att demontera demokrati, små nationers rättigheter, mänskliga rättigheter, ALL form av värdighet och högre moral som konservativa i alla tider påstått sig stå för.... och sluta samarbeta med skiten.
Det var just den sorten av samarbete och duckande av tydlig tecken och fakta mitt framför näsan, som gjorde att andra världskriget hände. Det var de tyska konservativa som släppte in Hitler och gav honom makten. På exakt samma sätt som det nu är det republikanska partiet och div. republikaner i USA som duckar för faktan kring Trump.
Du kan säga att SD liknar mest Putin hur mycket du vill, de var ändå de som varnade att det är farligt att lägga ner försvaret för att Putins Ryssland är oberäknelig, medan Åsa Romson asgarvar och babblar om tyska bögar.
Historieokunniga människor kan enbart referera till händelser i andra världskriget som om inte historien sträcker sig längre än så. Alla som vill ha fred med diktaturer är Chamberleins, alla som vill ha krig är Churchill, alla diktaturer är Hitler, tja...alla man ogillar är Hitler.
Vi har haft sammarbeten med dessa Hitlerpartier i över 20 år i Europa (exempelvis danskarna var tidigt ute). Idag önskar till och med sossar att de sammarbetat eller anpassad sig till så kalladde "nya Hitler" tidigare. Inga koncentrationslägger syns till, inga invasioner av andra länder...
Styrs inte Italien till och med av en Hitler med kjol? Och många andra länder i östeuropa, inklusive Polen som är mer antirysk än någon annan i sin nationalism, trots att de är precis lika som Putin, som du gillar att klumpa ihop saker.
Men givetvis är inte Putin ens nya Hitler, skulle påstå att han mest liknar tsar Nicholas 1, i sin ryskortodoxa nationalism, skicklighet att manipulera andra spelare och aggressiva utrikespolitik.
Men ingen skräms av någon tsar som levde för 200 år sedan, vi måste referera till Hitler för människor är korkade.