Citat:
Ursprungligen postat av
Psykpatient33
Alla människor har ett eget jävla ansvar att sköta sina liv, eventuellt skaffa sig en utbildning i våra GRATIS skolor , och att försörja sig själva.
Ingen annan har ansvar för det åt någon annan. Det enda undantaget är när man är litet barn, då föräldrarna har det ansvaret.
Rickard var ett jävla klappmongo, att gå och mörda folk för att han inte fick pengar, eller tilldelades ett jobb där han fick utöva sin favoritsyssla, att köra bil ensam, är helt sjukt. Det är inavlad babbe-nivå på att skjuta folk av den anledningen.
Men resultatet av hans skolskjutning blir nog att socialen får se över sin säkerhet ytterligare. Skottsäkra västar, securitasvakter, skottsäkert glas vid receptionen, och så vidare. Det är nog ändå bara en tidsfråga med tanke på hur araberna beter sig, med LVU-kampanjen och framtida indragna bidrag, och så vidare. Här och var är det ungefär så redan.
Kanske blir alla myndigheter uppgraderade med tiden.
Om man vill se hur Sverige var förr i tiden när allt fungerade så får man titta på gamla filmer, typ Göta Kanal eller nåt. Det är borta nu. Nu har vi nya spännande Sverige i stället.
Jag hoppas de klipper alla bidrag. Vi kan inte dela ut massa bidrag till babbeluringar i all evighet, det funkar inte. De måste åka hem, och det enda bidrag som en babbe borde kunna söka är återvandringsbidraget. Det får väl bli så, med allt vad det innebär i Rickard Andersson-kopior. Det är "okej" med lite svinn. Eller ska vi acceptera att arbetslösheten ökar till 15%? 20%?
Ska vi bli en failed sovjetsattelit eller?? Folk får acceptera att ta skitjobb helt enkelt, Sverige är helt dysfunktionellt idag, långt från 90-talets storhetstid... eller nåt.
Du har delvis rätt. Jag är helt med på att alla har ett eget ansvar.
Men, faktum är att det saknas flera miljoner jobb. Det finns inte jobb till alla. Redan nu försörjer vi politiker och pappersvändare med lyxbidrag. Dom får lyxbidrag men resten av befolkningen drivs till vansinne att söka jobb som inte finns.? Tycker du det är personligt ansvar?
Att höja säkerheten för att skydda maktmissbrukarna som förstört vårt samhälle trots att dom fått lyxbidrag löser givetvis inte några problem.
Jag är helt med på att politiker och offentligt anställda ska acceptera att ta skitjobb istället för att bli försörjda med lyxbidrag.
Det Sverige som du talar om har politikerna förstört. Dags att släppa sargen och komma in i matchen. Se verkligheten för vad den är och inte för hur du hade önskat att den var.
Personligt ansvar. Det är ju det som är felet. Politiker och offentligt anställda maktmissbrukare är helt skyddade från personligt ansvar och har misskött sina uppgifter till den grad att vårt samhälle nu är helt förstört.
Angående invandringen så ville näringslivet ha högre vinster och lägre löner. För detta behövde man högre arbetslöshet. Nu har näringslivet och politikerna knullat samhället helt. Det finns inga jävla jobb, det finns bara lägre löner och arbetslöshet. Det finns absolut inget personligt ansvar. Jag önskar att det fanns. Men det finns inte. Kvar finns bara ett samhälle som är skit.