Citat:
Ursprungligen postat av
HugoTheGreat
Sprid då inte en massa fånerier som kommer direkt från nafo-troll i denna tråd. Det finns en tråd där du och bl a snyggast i speedos kan shitposta:
(FB) Alternativa nyheter kring Ryssland-Ukraina kriget (samlingstråd)
Det är såna som du "Hugo" som ska hålla till i alternativtråden. I denna huvudtråd om Rysslands anfall på Ukraina är ämnet följande:
Ryssland, på order av sin störde ledare låtsas-tsaren Putler, har olagligt i februari 2022 anfallit sitt fredliga grannland Ukraina. Vid anfallet angav ryssen att Ukraina tillhör dem och inte kan ses som en självständig stat. FN (med klar majoritet) har sagt att ryssen ska ut ur Ukraina. Ryssen vägrar. Ryssen har begått krigsbrott i Ukraina och dödat tusentals civila samt i strid med internationell rätt brutalt avrättat ukrainska krigsfångar. Ryssen har också kidnappat ukrainska barn och fört dessa till Ryssland. Ryssen har bombat ukrainska städer till grus. Ledarskiktet i Ryssland, samt ledande TV-personligheter (all TV är statskontrollerad och vad som där sägs är välsignat av regimen), har sedan kriget startade regelbundet hotat omvärlden med total förintelse medelst kärnvapen. Ryssland har också uttalat direkta hot mot vårt eget land och t ex krävt att vi inte ska gå med i NATO osv osv.
Det är för alla mentalt friska uppenbart att ryssen till 100 % är boven i dramat och Ukraina offret. DETTA är vad vi har att utgå från i tråden.