2025-02-17, 18:44
  #649
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bambiboll
Ja, man får ont i magen när man förstår hur vi i Sverige behandlar våra 'svagaste' individer. De som helt saknar röst!

Och det som är så oerhört sorgligt är ju att denna människa, RA , haft kontakt med både Försäkringskassa och Socialtjänst. Det finns alltså individer på socialtjänsten som har känt till RA och handlagt RA s försörjnings stöd mm. Dessa individer bär ju ett enormt ansvar, tyvärr. De saknar ju kompetens! Denna RA var ju sjuk och i stort behov av vård och tillsyn.

Det är ju politik hur mycket krav som ska ställas på människor som faktiskt inte kan fungera på jobb och i åtgärder.
Det är också folkvalda politikers ansvar att kunna förstå och räkna ut vad som sedan händer med de, när de blivit uteslutna ur den ena stödinsatsen efter den andra, vad händer då? När man inte ens längre är berättigad socialbidrag? Mitt hjärta går sönder.

Inget friskt samhälle behandlar sina människor på det sättet.
Vem vill vara den som trillat igenom alla maskor i skyddsnätet? Vem vill vara den som inte får en plats och inte är önskad?
När blev det så att vårat .människovärde bestäms av hur mycket pengar vi drar in till staten? När blev Sverige ett land där människor som är för sjuka för att jobba inte längre ska få existera. Officiellt har vi inte dödsstraff med avrättning med en kula i huvudet eller giftinjektion. Vi avrättar i stället de sjuka och svaga på ett mer sofistikerat sätt, grymt och plågsam genom att först frysa ut de ur samhället för att sedan ta ifrån de deras försörjning. En utdragen process som ger stark skräck och dödsångest.

Jag håller med dig. Rickard Andersson var ett typfall av en person som borde ha fått sjukpension. En livstidsgaranti att han skulle ha en tillräcklig försörjning, så att han slapp oroa sig för det mera, slapp kämpa mer. Han hade lidit nog. Jag känner/har känt människor som jag känner så för också, att de borde få en livslång sjukpension - men idag är det hopplöst. De ska PROMT tvingas ut på praktikplatser som de absolut inte är lämpliga för, och som bara kan bli ett nytt misslyckande (som just butiker, som RA också - det är ju ett väldigt olämpligt ställe om man inte kan "ta" människor, dit kommer alla sorters människor in, även sådana som är på bråkhumör o.s.v.. För att klara det måste man vara en helt annan typ: en självsäker, social säljar-typ. Men ändå används väldigt ofta just butiker som praktikplatser, jag vet inte varför, där är det någon som inte har tänkt.

Eller så tvigas de gå på någon annan åtgärd genom Af, som alla VET inte kommer att ge något ändå. Efter en fyra, fem praktiker som fått avslutas i förtid, borde väl någon reagera? Fråga sig vad den här individen behöver för hjälp EGENTLIGEN?

Dessutom föser Af ofta ihop människor som går på soc på samma åtgärder, och det är inte heller bra för människor som är snälla, blygga, osäkra, rädda o.s.v.. För det är trots allt så, att många som går på soc är kriminella och/eller missbrukare, eller har varit det, och har kvar sådana beteenden. Okontrollerad aggressivitet, tar ingen skit, får för sig saker o.s.v.. Till och med folk som har suttit för mord, dråp och misshandlel och fortfarande har fotboja finns på dessa åtgärder. Och så ska andra socialbidragstagare som har helt motsatt problem, d.v.s. är rädda för andra människor, inte kan försvara sig själva etc., fösas ihop med dessa, och får gå där och vara rädda hela tiden. Detta är ett problem som varken Af eller soc FÖRSTÅR överhuvudtaget, handläggarna där är ofta själva socialt tondöva.
Citera
2025-02-17, 18:55
  #650
Medlem
wrongdaytodies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Recursion2.0
Min analys av RA var att han trodde på Gud. Jag tror att han kanske var homosexuell/hade könsdysfori (vanligt bland personer med autism). Isolerade sig själv då han var förvirrad över sin egen identitet. Han gick förmodligen runt med tankar om att bevisa sig själv som skyldig och "galen" och planerade länge en masskjutning.

Kan vara ännu en orsak till varför han mådde dåligt och tyvärr en vanlig orsak för mobbning
Citera
2025-02-17, 19:07
  #651
Medlem
Jag kan faktiskt inte förstå socialtjänsten i det här läget, alltså det räcker att kolla på videon där han läser upp brevet från Örebro kommun så ser man att han har någon slags diagnos.

Är det fel av mig att någonstans tycka synd om honom? Hans handling var fruktansvärd och jag försvarar inte honom på något sätt men han verkar inte ha fått någon hjälp överhuvudtaget. Enligt mig har människor med de här svårigheterna all rätt att gå på bidrag men man hade ju ändå kunnat se till att han fick en sysselsättning i den mån det passade honom, han gillade ju att köra bil så ett lättare jobb hade han ju klarat av kanske ett par dagar i veckan. Systemet verkar ju fungera för alla förutom de som verkligen behöver det, de behandlar vi som skit.
Citera
2025-02-17, 19:48
  #652
Medlem
Det är såå sjukt hur man pressar människor som verkligen inte har något som tar emot de när de faller..
Det är dessutom 25% ungdomsarbetslöshet . Man 'tvingar människor som inte har en chans på arbetsmarknaden att söka jobb som inte finns sedan ser man ner på de för att de är bidragstagare. Sedan drar man bort deras försörjning, pekar ut de som lata som inte sökt jobb och kastar ut de i ingenting.
Sedan sker en masskjutning på en skola och man letar desperat efter ett motiv eller manifest för att kunna skylla på 'rasism' eller andra tokigheter.
Motivet är för mig bländande tydligt!
Och frågan som hänger i luften: Hur hade detta kunnat undvikas? Och svaret som trycks ut alldeles för snabbt och lätt , som en blöt stinkande fis: Man ska kartlägga ensamvargar och möjligen ha metalldetektorer på skolor! Helt galet.
__________________
Senast redigerad av Bambiboll 2025-02-17 kl. 20:34.
Citera
2025-02-17, 19:59
  #653
Medlem
EnSoftPotatiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av H.Marin
Jag kan faktiskt inte förstå socialtjänsten i det här läget, alltså det räcker att kolla på videon där han läser upp brevet från Örebro kommun så ser man att han har någon slags diagnos.

Är det fel av mig att någonstans tycka synd om honom? Hans handling var fruktansvärd och jag försvarar inte honom på något sätt men han verkar inte ha fått någon hjälp överhuvudtaget. Enligt mig har människor med de här svårigheterna all rätt att gå på bidrag men man hade ju ändå kunnat se till att han fick en sysselsättning i den mån det passade honom, han gillade ju att köra bil så ett lättare jobb hade han ju klarat av kanske ett par dagar i veckan. Systemet verkar ju fungera för alla förutom de som verkligen behöver det, de behandlar vi som skit.

Nej, det är inget fel med det. Vi är många här på FB som har uttryckt vårt medlidande med killen.
Som du skriver så är det väldigt uppenbart att Rickard hade det kämpigt på många plan. Vad som gjorde att han hamnade mellan stolarna är svårt att säga då vi har fortfarande väldigt lite att gå på. Det är nog inte bara två-tre gånger som det blivit fel, vilket har knappast hjälpt hans mående.

Tyvärr är det ofta så att de som bedöms som tillräckligt högfungerande inte alltid får rätt hjälp.
Tankegångarna har nog gått likt som många andras här i forumet som inte har förståelse för människor med den problematik som Rickard hade.

Folk frågar sig t.ex. hur han kunde resa så mycket trots att han ska ha varit riktigt folkskygg.
Där skulle jag tippa på att det var för att han reste med familjen som då var hans trygghetspunkt.
Liksom att han klarade av att prata med vapenskåpsköparen hemma i sin lägenhet, men svarade inte på tilltal i mötet med kyrkoguiden.

Jag har arbetat inom LSS och träffat många människor likt Rickard, så jag kan ändå förstå hur det till slut brast för honom så att han helt tappade all sund förnuft och drevs till en sådan hemsk handling. Han var nog helt ensam med sina tankar och känslor en lång tid vid det laget.
Riktigt tragiskt.
__________________
Senast redigerad av EnSoftPotatis 2025-02-17 kl. 20:10.
Citera
2025-02-17, 20:04
  #654
Medlem
Wrossmols avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wrongdaytodie
Beror ju helt på hur man är som individ, det är vissa som är lättare offer än andra och i RA fall vet vi bara att han slutade gå till skolan av någon anledning. Personligen var jag så mobbad från lågstadiet till högstadiet att jag var livrädd för människor i gymnasiet och sedan blev sjukskriven där. Ofta kanske man även har det svårt hemma ellet svårt med själva skolarbetet och redan är krossad och inte har något självförtroende kvar.
Jag ser för övrigt någon form av djup sorg när jag ser hans bilder förutom på dem där han är barn och därför drar paralleller på det här sättet

Ja men det var ju precis det jag sade. Vissa blir rädda, vissa inte. Och en sak som man ska komma ihåg här tycker jag är att,: jag läste att vid två tillfällen så gick faktiskt Rickard till motangrepp.
Och slogs tillbaka. Läste det i en artikel för två dagar sedan.
Citera
2025-02-17, 20:13
  #655
Medlem
Wrossmols avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wrongdaytodie
Jag får det till att han var avtrubbad och apatiskt inställd, istället för ren och skär ondska men vi vet inte hur han var utan att antingen ha haft konversationer med honom eller hur han hade varit i förhör om han blivit skadeskjuten och gripen. Det är så mycket som inte går ihop. Ett vittne sa att dem såg honom le, och en släkting sa att han sken upp när han fick ta hand om hunden och jag kan inte ens föreställa mig hans ansikte med ett leende.
Javisst, i nästan allting så bottnar allt i någon bakomliggande historia. Utan att jag tar det han gjorde i försvar på något sätt. Det var vidrigt det han gjorde, helt ofattbart. Han var ju också uppenbart psykiskt störd och påfallande djupt deprimerad. En gåta, ett ovanligt svårt fall. Sa de flesta som försökte hjälpa han. Han svarade inte ens på tilltal etc. Exakt motivbild kommer nog ingen att hitta eller förstå.
Citera
2025-02-17, 20:32
  #656
Medlem
zombie-nations avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Blocktober
Vilka kräk de är. Fega som folk här på forumet är förbannar de flesta Rickard istället för myndigheterna.

Sedan tror folk att det bara är att få sjukpension, att de borde gett honom. Ja, och många andra. De tror att kan man inte jobba så gravt så får man pension, men det gör man ju inte, varje uns arbetsförmåga ska sugas ut, sedan är det så med vissa mentalt handikappade, de tror på vad soc säger, att de kan jobba, sedan när de praktiserar och inget funkar så fattar de inte vad som är fel och varför de blev utbrända, myndigheterna måste hjälpa till när självinsikt saknas.
Citera
2025-02-17, 20:41
  #657
Medlem
zombie-nations avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bambiboll
När blev Sverige ett land där människor som är för sjuka för att jobba inte längre ska få existera. Officiellt har vi inte dödsstraff med avrättning med en kula i huvudet eller giftinjektion. Vi avrättar i stället de sjuka och svaga på ett mer sofistikerat sätt, grymt och plågsam genom att först frysa ut de ur samhället för att sedan ta ifrån de deras försörjning. En utdragen process som ger stark skräck och dödsångest.

Du beskriver det bra, det är så det är.
Citera
2025-02-17, 21:21
  #658
Medlem
JohnnySamhalls avatar
Tror att de flesta här inne är smått bekanta med fallet Elliot Rodger. Kanske vet dock få att en etisk hackare vid namn "a cruel society" hackade hans mail och soc medier (alltså en tid efter morden). För några år sedan läste jag igenom en del av den mängd data som han hackat fram - brev mellan honom och resten av familjen m m som löper många år bakåt i tiden. Det gav en djupare insikt i Elliot Rodger som person och hans familjesituation (hans pappa, Peter Rodger, är för övrigt en av väldigt få föräldrar till sådana här mördare som nånsin uttalat sej öppet i en längre intervju i media). Något liknande skulle behövas här plus att även på något sätt komma runt sekretessen kring både myndigheter och vård.

På inget sätt förminskar jag GM/RA dåd men det är absolut väsentligt att både vanligt folk och samhället på det stora hela får full insyn i vad som egentligen hände här. Vi har vissa saker att gå på som framkommit bara sista tiden och tyvärr låter det just nu som om myndigheterna borde hanterat hans fall annorlunda. Jag är inte för något helt kravlöst samhälle men se för fan till att fånga upp personer som håller på att kollapsa psykiskt på div sätt. Fler med mej vet dock att verkligheten i den sk humanitära stormakten är helt annorlunda mot vad man ofta framställer detta land som (till omvärlden och även i stora ord om sej själva av eliten).
Citera
2025-02-17, 21:22
  #659
Medlem
polseks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zombie-nation
Sedan tror folk att det bara är att få sjukpension, att de borde gett honom. Ja, och många andra. De tror att kan man inte jobba så gravt så får man pension, men det gör man ju inte, varje uns arbetsförmåga ska sugas ut, sedan är det så med vissa mentalt handikappade, de tror på vad soc säger, att de kan jobba, sedan när de praktiserar och inget funkar så fattar de inte vad som är fel och varför de blev utbrända, myndigheterna måste hjälpa till när självinsikt saknas.



Ja, det framgår med all önskvärd tydlighet av vad som sägs och skrivs om RA att människors allmänbildning om hur systemet fungerar i det här landet 2025 är pinsam.

Och den bilden eldar politikerna medvetet på genom att kräka ur sig nedvärderande trams som att arbetslösa är lata och inte tar ansvar osv. Och alla på existensminimum lever i lyx och flärd.

Att acceptera läkarintyget och vad AF själva menade, att han hade varaktigt nedsatt arbetsförmåga, och låta RA sitta i sin hyresetta på existensminimum hade kostat en spottstyver i jämförelse.
Det är ingen slump att det offentliga Sverige tjafsar om AR-15 (ett vapen som vad jag förstått inte ska ha använts öht) för jägare istället för VARFÖR en svensk man känner ett så starkt hat att han vill mörda totala främlingar.
Den här svenska oförmågan att acceptera verkligheten som den är säger något om det här landet som borde skrämma skiten ur folk.
Citera
2025-02-17, 21:55
  #660
Medlem
zombie-nations avatar
Citat:
Ursprungligen postat av polsek
Att acceptera läkarintyget och vad AF själva menade, att han hade varaktigt nedsatt arbetsförmåga, och låta RA sitta i sin hyresetta på existensminimum hade kostat en spottstyver i jämförelse.

Ja. Men de här som vill att alla sjuka eller på soc ska jobba eller dö, har du märkt vad tysta de fegisarna är nu? Jag har själv upplevt skräcken att få socavslag och rädslan att inte få pension, samt den avgrundsdjupa rädslan att behöva medicin men vara utkastad från specialist och de på VC vägrar ta tillbaka en. Jag levde i 8 månader på ihopskramlad medicin med en tanke att mörda han som kastade ut mig och tog bort alla mediciner och skrattade mig i ansiktet för att han visste att jag skulle plågas. Alla som hjälpte mig samla mediciner och en nästan främling som slutligen fixade in mig på en specialist 10 mil hemifrån räddade inte bara mitt liv. Jag hade precis slut medicin när jag fick hjälp. Efter det hade jag tänkt dö och ta lilldjävulen med mig.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in