Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2025-02-15, 13:55
  #492061
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lawline
Kärnvapen eller medlemskap i NATO. Ett alternativ är en militärfri zon i rySSland på 30 mil med fredsbevarande styrka från FN. Oavsett vad så måste det bli smärtsamt för rySSland så de aldrig någonsin mer kommer att attackera sina grannländer.

Dock vet vi att ryzzarna aldrig kommer att sluta attackera sina grannländer. Det ligger ju i den dysfunktionella och megalomaniska mongol-statsbildningens dna att rättfärdiga sin blotta existens med att försöka erövra andra folk. Ett desperat försök att förtränga det uppenbara faktum att man är en totalt misslyckad och efterbliven nation jämfört med västvärlden. Vill ryssarna vara stolta över några av sina siffror får de jämföra sig mot Zimbabwe, Haiti och Afghanistan.
Citera
2025-02-15, 13:56
  #492062
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BeHPNemesis12345.
Sanningen är att Trumpeten bryr sig inte ett skit om Europa utan tittar endast på sin egna vinst, för att kunna hålla Kina i schack.
Putte kommer spela ut Trumpeten genom att visa sin vilja att förhandla och så fort Trump sticker tillbaka till Washington så kommer han lura Väst. Han har inte tjänstgjort i KGB och STASI för att inte kunna några taktiker.

Jag tror övriga väst redan planerar för att förhandlingarna leder till absolut ingenting och att Europa och övriga väst kommer få lösa hjälpen till Ukraina. Detta borde igentligen inte vara några problem om man ser att endast EUs ekonomi är 10 ggr större än Rysslands.
Citera
2025-02-15, 13:57
  #492063
Medlem
Det går inte så bra för orcherna runt Pokrovsk

👀 Russians complain about the difficult situation and exhaustion of forces in the Pokrovsk direction.

https://x.com/Maks_NAFO_FELLA/status/1890736750722507219
Citera
2025-02-15, 13:57
  #492064
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LeifD2
Det blir inte så lätt även om idéen är bra. Ryzzland har nämligen väldigt mycket folk att skicka in. Och kan köpa mer från Nord Korea. Ukraina har inte oändligt med varken folk eller amunition.


Det finns gränser även där på hur mycket ryssen kan förlora.
Citera
2025-02-15, 13:59
  #492065
Medlem
Är de nya ryska armén?

More Africano to Donbas, Different types of fertilizers to nourish the soil.

https://x.com/Vijesti11111/status/1890732871653954033
Citera
2025-02-15, 13:59
  #492066
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Africagonzo
Att attackerna har varit spektakulära och fått stort genomslag i propagandan men har inte påverkat rysslands olje och gasproduktion mer än några enstaka procent totalt. Viktiga procent givetvis och stora intäkter är missade för Ryssland men fakta är att Ukrainas attacker har varit effektiva som moralhöjare men har inte gett större resultat i realiteten.


2024 ökade Ryssland ändå sin export av naturgas

https://www.dagensps.se/bors-finans/ravaror/ryssland-okar-leveranser-av-naturgas-trots-att-eu-skurit-av/

https://www.iea.org/data-and-statistics/charts/average-russian-oil-exports-by-country-and-region-2021-2024

På vilket sätt påverkar attackerna på oljeraffinaderier, gasexporten?
Kan du utveckla detta.
Citera
2025-02-15, 14:04
  #492067
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pettersson72
Ha ha vad säger alla ryska dasstroll nudå? Ni som hyllar Trump så mycket bara bevisa att den orangea mannen vänder kappen efter vinden. Att denna man ska kunna vaska fram en fred jo tjena.

❗️The Trump administration has indicated that 🇺🇸US troops could be deployed in 🇺🇦Ukraine near mineral deposits to protect them if a peace deal with 🇷🇺Russia is reached, — NBC News

According to the deal, the US wants to take possession of 50% of Ukraine's rare earth resources.

https://x.com/front_ukrainian/status/1890737751785460024

Och det är ju fullt logiskt, apelsinfacet vill ju ha jordartsmetallerna så varför skulle han skänka till Putin. Rysstrollen är så utsvultna på framgångar, därför dom jublade hej vilt utan att fatta att Trump kan man inte lita på.
Citera
2025-02-15, 14:07
  #492068
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 1871
Du tror att det är så enkelt? Är du 11 år gammal? Väx upp.

Zelensky har sagt att Ukraina är fullt kapabel till att utveckla kärnvapen snabbt om de vill och måste.
Citera
2025-02-15, 14:08
  #492069
Bannlyst
Putin dikterar fredsvillkoren med Trump och eftersom ryssarna vinner kriget så är det Putin som bestämmer och zelenski får acceptera beslutet.

https://www.nytimes.com/2025/01/23/world/europe/ukraine-russia-soldiers-loss.html
Citera
2025-02-15, 14:08
  #492070
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CygnusX
Och det är ju fullt logiskt, apelsinfacet vill ju ha jordartsmetallerna så varför skulle han skänka till Putin. Rysstrollen är så utsvultna på framgångar, därför dom jublade hej vilt utan att fatta att Trump kan man inte lita på.

Precis den orangea mannen går inte lita på för ett dug, han skulle även mäkla fred när han satt vid makten förra mandatperioden och det gick ju inte alls, likaså med Nordkorea så att han ska lyckas nu är bara rent PR snack från mannen myten legenden Trump.
Citera
2025-02-15, 14:10
  #492071
Medlem
%s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fuckuto
Vilken källa har du för ditt ovan fetade påstående?

Min amerikanska liberala källa säger följande:
" Story by Reuters • 20h"
MOSCOW (Reuters) - Gazprom Neft, the oil arm of Russian energy giant Gazprom, announced on Friday that its net profit for 2024 was 479.5 billion roubles ($5.22 billion), a decrease of 25.2% year-on-year.
https://www.msn.com/en-gb/money/other/russia-s-gazprom-neft-says-2024-net-profit-down-25-to-5-2-billion/ar-AA1z3WYL
Har inte sett att de släppt årsrapport redan. Q3:an såg inge vidare ut.
Gazprom (GAZP.MM), opens new tab, Russia's largest gas producer, incurred a loss of 53 billion roubles ($492.5 million) in the third quarter of 2024 due to an expected one-off rise of 20% in the profit tax rate expected in 2025, the company said on Friday.
https://www.reuters.com/markets/commodities/russias-gazprom-swings-492-mln-q3-loss-2024-11-29/?utm_source=chatgpt.com
Citera
2025-02-15, 14:10
  #492072
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 1871
Putin dikterar fredsvillkoren med Trump och eftersom ryssarna vinner kriget så är det Putin som bestämmer och zelenski får acceptera beslutet.

https://www.nytimes.com/2025/01/23/world/europe/ukraine-russia-soldiers-loss.html

Fredsvillkor som Ukraina inte alls behöver gå med på. Det inte ni rysstroll fattar är att ni är så tröga att förstå att båda parter måste vara överens annars blir det ingen fred.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in