Citat:
Ursprungligen postat av
Haaaaag
Det enda denna grupp har gemensamt är att dom lider av någon form av psykisk ohälsa, tidigare begått brott och/eller genomgått någon slags personlig kris (t ex arbetslöshet, ekonomisk problematik eller stress) samt har ett vapenintresse.
...
Om man sedan ser till just R.A och hans vapenintresse så kan man fråga sig hur mycket av detta som var/uppfattades som ett intresse för just vapen, och hur mycket som var/uppfattades som ett intresse för jakt och friluftsliv?
Jag försökte korta ner citatet av din text. Hoppas det inte blev fel nu. Det är intressant det du skriver här ... att det finns x antal faktorer som kan öka risken I KOMBINATION med vapenintresse? I så fall kommer man ju uppnå mycket gällande säkerhet genom att ha starkare kontroll på licenser.
Det om vapenintresset.. där borde ett enskilt intresse för vapen vara en extrem röd flagga. Borde man inte behöva visa kopplingar till jakt. Jag har tex varit med på jakt flertalet gånger utan att ens ha licens och vapen. Det innebär att jag skulle kunna berätta det vid en intervju, visa bilder och få en referens från de jag jagat med att jag är lämplig. Vore inte detta rimligt?