Citat:
Ursprungligen postat av
Vikingen23
Är ingen expert men vad i videon är det som tyder på att RA har CAS/talproblem? Visst han pratar lite långsamt och något sluddrigt men inte särskild otydligt vad jag kan se
Det faktom att han först börja prata 30 sekunder in i videon, det tyder på att han behöver tid för att processa/planera de talrörelser som krävs. Man kollar på deras mun, då ser man att han anstränger sig för att röra musklerna, de har svårt viljemässigt styra musklerna
Men allt annat tyder på det som jag skrivit tidigare. En person som har medfött Asperger och CAS (CHILDHOOD APRAXIA) och inte fått hjälp som barn kommer göra allt för att undvika att prata, endast svara på tilltal mycket kortfattat. De kommer inte kunna få kontakt eller skapa sociala relationer med andra barn, de pratar ju knappt ingenting och uppfattas som mycket konstiga. Asperger kan inte läsa av sociala koder dessutom och så saknar han förmåga att tala i kompletta meningar, dvs att uttrycka sig. Visst han kunde prata lite grann, med han måste haft mycket svårt med just talproduktion, vilket i en person med hög intelligens kan förstör en människa, och orsaka ångest, depression, dålig självkänsla. De förblir mycket tysta, utan skola och arbete eller vänner/familj blir de helt trasiga.
Så de hamnar mellan stolerns rejält i de värsta fallen, då de har helt oförmåga att kommunicera och tala för sin sak,som i RAs fall. Men det är de vuxnas roll i skolan att förstå att ett barn som inte kan kommunicera behöver hjälp, men de kan prata ibland i enstaka ord eller korta meningar så ibland syns det inte att de har talproblem.
Ett barn som inte pratar är ett stort problem och de kan inte nöja sig med att bortförklara det, måste gå till botten varför ett barn inte pratar.
Men det är bekräftat i studier att personer med autism och Aspberger som är non-verbal måste testa sig för CAS vilket RA inte gjort förmodligen.
Sen att folk tycker dig höra ni ska ut från Europa eller ni ska ut allihopa eller jag ska inte jobba, personer med CAS kan ha inkonsekventa uttalsproblem. De pratar inte jättetydligt med andra ord. För munnen gör annat än vad hjärnan säger åt den att göra. Det går inte att spekulera vad han säger, för de här personerna kan säga helt andra saker än vad de tänker på i hjärnan. Det är som gjort för att de ska bli missförstådda.