Citat:
Ursprungligen postat av
Nonitotta
Precis så.
Kan ha varit vilken typ av halsduk som helst. För kvinnan som berättade i teve kan sjal betyda nästan vilket tygstycke som helst för oss infödda, något som man har på huvudet eller runt halsen!
Är störande att så många här på Flashback vill få det till ett rasistiskt motiv på bara gissningar. Det är polisen, inte enstaka tyckare som kan avgöra vad motivet var - om det ens fanns något motiv - eller om det var resultatet av en mycket störd hjärna, som borde fått hjälp redan i mellanstadiet.
Haha, ja då har tråden inget existensberättigande överhuvudtaget. Vi kan bara hänvisa till polisen för allting, och bara länka till polisen. Blir ett enda inlägg, med länk till polisen.se.
Allting som framkommit dag 9 pekar på ett s.k. rasistiskt motiv. Ingenting pekar på någonting annat:
I n g e n t i n g.
Jobbigt, va?
Hela förloppet visar på ett planerat och överlagt val av tid, plats, offer. Finns ingen demografisk slump. RA såg sig som en hämnare, en soldat i ett krig mot fiender. Därför var det centralt att släpa med sig och byta om till camo på skolan där han vistades i 90 minuter före gärningen.
Eller har vi fått in uppgifterna på alla saknade socialsekreterare RA skjöt ihjäl ännu? Skulle inte tro det