Lägg därtill att det är mycket svårt att få ett jobb för en person som varit utanför arbetsmarknaden större delen av sitt liv. Den här killen hade verkligen hamnat i en återvändsgränd. Han borde ha räddats för flera år sedan men hur och av vem har jag förstått är svårt att säga.
Ja det är väl den enda lärdom man kan dra av detta. Att försöka se till att inte folk hamnar mellan stolarna. Lättare sagt än gjort såklart och många hänvisar säkert till det personliga ansvaret och självklart kan man tycka så, men tyvärr så kan det kosta betydligt mer att lämna folk vind för våg än att försöka stötta dem så långt det går.
Beror väl helt på hur insatt han är i Örebro kommuns förvaltningar och nämnders ansvarsområden.
Det ser olika ut i olika kommuner och jag är tveksam till att han fattar att även äldreomsorg ingår på Socialförvaltningen där. Det är inte omöjligt att han ser ett reportage i en lokal blaska om "Äldreomsorgslyftet på aktuella skolan för anställda vid socialförvaltningen" och förväntar sig 20 talet batikhäxor från vuxenstödet på en och samma plats. Halva landet trodde ju det själva ett tag, av exakt samma orsak. För att man benämner förvaltningen istället för det faktiska arbetsområdet.
Nee jag tycker bara det känns långdraget… det är som att han ska gått till en daglig verksamhet eller äldreboende och gjort de han gjorde och så ska man koppla det till socialen..!? Det låter långsökt..
Jo, men dom var också de som kunde ha stoppat ett massmord. Dom kanske skulle prata sen som Dylan Klebolds mamma valde att göra. Mer uppskattat än att gömma sig.
Även Adam Lanzas pappa har gett flera utförliga intervjuer med media. Och Breiviks pappa.
Jag testade med att låta Mistral Le Chat göra en gärningsmannaprofil på Rickard:
Rickard Andersson visar flera likheter med den typiska profilen för en skolskytt, inklusive social isolering, psykiska problem och ett intresse för vapen. Dessa faktorer är starkt associerade med risk för våldsamt beteende. Hans ålder skiljer honom dock från den typiska profilen. Att han var äldre än många andra skolskyttar gör hans fall unikt.
Gärningsmannaprofil: Rickard Andersson
Namn: Rickard Andersson (född Jonas Rickard Simon)
Ålder: 35 år
Födelseort: Örebro, Sverige
Bakgrund:
Uppväxt: Rickard Andersson växte upp i Örebro och gick i Navets grundskola i södra delen av staden. Han kom från ett välmående område men hade svårt att klara skolan och lämnade grundskolan utan godkända betyg.
Social Isolation: Andersson beskrivs som en enstöring och hade inga nära vänner. Han drog sig undan sociala interaktioner och täckte ofta ansiktet med sin hand, vilket tyder på social ångest eller undvikande beteende.
Psykiska Problem: Andersson hade känt psykiska problem, vilket bekräftas av personer i hans närhet. Han hade svårt att hantera sociala situationer och verkar ha lidit av depression eller annan form av psykisk ohälsa.
Motiv:
Okänt Motiv: Det exakta motivet bakom Anderssons attack är fortfarande oklart. Det finns indikationer på att det kunde ha varit rasistiskt motiverat, då de flesta offren hade invandrarbakgrund. Detta tyder på en möjlig ideologisk drivkraft, men inget har bekräftats av polisen.
Personliga Problem: Andersson kan ha haft personliga problem som bidrog till hans beslut att utföra attacken. Han hade noll kronor i taxerad inkomst de senaste åren, vilket kan tyda på ekonomiska svårigheter.
Vapen och Förberedelser:
Vapenlicens: Andersson hade licens för fyra vapen, inklusive två hagelgevär och två kulgevär. Tre av dessa vapen hittades bredvid honom när han påträffades död.
Planering: Andersson verkar ha planerat sitt dåd noggrant. Han tog sig till Campus Risbergska beväpnad och öppnade eld, vilket tyder på en väl genomtänkt plan.
Gärning:
Plats: Campus Risbergska, en vuxenutbildning i Örebro, Sverige.
Datum: 4 februari 2025
Offer: 11 döda, inklusive Andersson själv, och 6 skadade.
Metod: Andersson öppnade eld inne på skolan och sköt ihjäl tio personer innan han tog sitt eget liv.
Profilering:
Typisk Skolskytt: Andersson visar flera likheter med den typiska profilen för en skolskytt, inklusive social isolering, psykiska problem och ett intresse för vapen. Dessa faktorer är starkt associerade med risk för våldsamt beteende.
Avvikande Drag: Hans ålder (35 år) och potentiella rasistiska motiv skiljer honom från den typiska profilen. Att han var äldre än många andra skolskyttar gör hans fall unikt.
Slutsats:
Rickard Andersson passar in i vissa aspekter av den typiska profilen för en skolskytt, men hans fall innehåller också avvikande drag som gör det svårt att helt inpassa honom i en standardprofil. Hans handlingar verkar ha varit välplanerade och motiverade av en kombination av personliga och potentiellt ideologiska faktorer, vilket gör fallet komplext och svårt att helt förstå utan ytterligare information om hans bakgrund och motivationer.
Typiskt AI-svar. Självklarheter och vaga upprepningar.
Två saker skiljer ut honom, åldern och platsen. Mycket ovanligt att så pass gamla människor skjuter i skolor och mycket ovanligt att vuxenutbildning av det slaget är ett mål. Män i hans ålder brukar, om vi utgår från vardagsmasskjutningarnas förlovade land som underlag men bortser från våra kulturers stora (tack och lov) skillnader brukar skjuta ner sin arbetsplats av olika skäl varav de två vanligaste är 1. en kvinna på arbetsplatsen har avvisat mannen och är oftast en av de som sjutits. Det lär knappast vara fallet här. Eller 2.Mannen upplever någon oförrätt från arbetsgivaren/gruppen på arbetsplatsen som felaktig lön, avsked utan giltig orsak (lagligt i USA ifs) eller upplever sig oskyldigt anklagad, utsatt eller dömd av sina medarbetare.
R passar betydligt bättre in på den senare motivbilden, det är platsen för ett personligt misslyckande, han hade ingen arbetsplats, komvux var det närmsta han kom ett socialt sammanhang med andra vuxna han inte valt själv som sällskap. Hans val av offer stärker den motivbilden, den att det var platsen i första hand inte rasistiska motiv, som var avgörande. Hade han velat döda enbart invandrare hade det varit lätt gjort, då de var i stor majoritet på platsen. Kvinnor verkar inte han haft något problem med att ha ihjäl och de allra flesta offren var kvinnor i yngre eller äldre medelålder. Det enda tydliga urvalet.[/b]
Jo, men dom var också de som kunde ha stoppat ett massmord. Dom kanske skulle prata sen som Dylan Klebolds mamma valde att göra. Mer uppskattat än att gömma sig.
Inga föräldrar tror att ens barn ska bli massmördare.
Avslag på soc ansökan, där har vi nog motivet. Socialen kan få många att bli vansinniga av egen erfarenhet, nog för man inte går till överdrift för det.
Vet inte om motiv är rätt ord, men då det verkar korrelera i tiden ligger det väldigt nära till hands att avslaget från socialen var den utlösande faktorn. Fantasierna att avsluta allt med ett brak kan ha funnits där länge då misslyckanden följt varandra, men avslaget var det som slog sönder hela tillvaron för han.
”Jag får heller inte ihop det .. om han var lack på dom för indraget bidrag är det väl mer sannolikt att han hade bokat en tid till sockontoret och börjat panga där än att gå till komvux SFI vårdutbildningar.”
Om han fick indraget stöd 2021 så beror det sannolikt på kurserna som avbröts 2021. Matematikkurser på skolan i Örebro.
Skolan och socialtjänsten har en koppling med varandra på så sätt att socialtjänsten kan ställa krav om att man ska läsa upp sina gymnasiebetyg.
Han ville kanske hämnas på båda. Men är man ute efter att döda så många som möjligt som hämnd blir skolan en mer ”naturligt” plats att utföra dådet på. Mindre säkerhet, fler människor. Han kände redan till lokalerna, skolan var en plats han antagligen förknippade med sitt indragna stöd pga kursen han läste där.
Nee jag tycker bara det känns långdraget… det är som att han ska gått till en daglig verksamhet och gjort de han gjorde och så ska man koppla det till socialen..!?
Ja, alla teorier är väl långdragna i den nuvarande situation. Det är bara ett alternativ till allt.. Jag vet inte alls om det ens varit ett reportage eller om man har skyltar på dörrar osv. Men faktum är att majoriteten av offren kommer från Socialförvaltningen. Enligt uppgift från media har ju till och med Polisen sett det som en möjlig teori. Som sagt, halva landet har ju trott under flera dagar att det rörde sig om massa döda SOC handläggare på vuxenenheten. Så varför kan inte en psykiskt instabil autist som ser rött också förväxla saker och bara går bananas på allt som börjar på soc..
EDIT: Skillnaden på daglig verksamhet och den aktuella skolan är ju att på skolan fanns det en hel klass (om inte flera) med personal från socialförvaltningen. Han har ju dessutom gått på skolan, så han visste sannolikt vart dom höll hus.
__________________
Senast redigerad av IngenBom 2025-02-12 kl. 14:03.
Inga föräldrar tror att ens barn ska bli massmördare.
Nähe! Vad intressant. Dom sitter i alla fall på pusselbitarna i form av vad dom upptäckte/kände men höll käften om (vi löser det inom familjen) och historia av psykiska besvär i släkten, vapenintresset m.m.
2017 hade han ett överskott på kapital,
122 000kr. Tror soc konsekvent nekade RA bidrag då de misstänkte att han satt på kapital (kanske gömde han pengar i lyan?). Möjligtvis har han fått socbidrag då och då mot att han skrev in sig på komvux. Men tror även de har nekat honom.
Efter att ha sett videon där RA läser högt måste jag säga att han framstår som intellektuellt seg. Värre än jag trodde faktiskt. Han kan ju knappt läsa innantill.
Obegripligt hur han kunde anses lämplig för vapenlicens och att föräldrarna inte slog larm angående detta.
Ja för mig är det obegripligt att han kunde få vapenlicens.. du får väl inte ens göra värnplikt eller hantera vapen i Försvarsmakten om man har ADHD..!?