Citat:
Ursprungligen postat av
KaneBellingham93
Håller med.
Ett tankeexperiment. Hur måste ration mellan svenskar och invandraroffer se ut för att misstankar om ett rasistdåd ska väckas?
Nu verkar 2 svenskar dött och 8 invandrare
Om det varit 4 svenskar och 6 invandrare, hade Ulf Kristersson fortfarande spekulerat som han gör?
Om det varit 50/50?
Jag är övertygad om att även om 2 av 10 varit invandrare så hade media använt en invandrare som frontfigur och hintat om ett sådant motiv.
Det är lättare att smälta narrativet en galning som en dag säger: "Jag hatar invandrare, nu ska jag panga dom"
Än en autistisk enstöring som tar ut sin hämnd på samhället för att han inte fått bidrag. Det är svårare att göra politik av det och det är svårare att ens förstå en person som RA som verkar levt som ett spöke.
Människor kan relatera till att känna hat, de kan inte relatera till att inte ha gått utanför dörren på 15 år, aldrig haft en partner, aldrig haft vänner, inte haft sociala medier, aldrig haft ett jobb, aldrig blivit godkänd i skolan. Det är lättare för folk att onyanserat tänka: "Okej, han hatade invandrare, därför sköt han invandrare".
Det här är bland det klokaste jag har läst i tråden!
Det märks dessutom så tydligt vilka som har någon som helst form av erfarenhet av personer med autism.
Personer med autism lever ofta väldigt fyrkantig för att må bra och fungera, när någonting förändras så kan det leda till utbrott och våld.
Att bli av med sin enda inkomst är en gigantisk rubbning av fyrkanten.
Jag har lång erfarenhet av autism.
En autistisk person bröt en gång armen på en medboende, gav en annan hjärnskakning och slet sönder kläderna på en i personalen.
Varför?
Glaset hade dukats fram på fel sida om tallriken vid middagen.