Citat:
Ursprungligen postat av
CrispyKreem
Han har nog inget han kan säga om saken som lämpar sig för tryck.
Låt oss reflektera över vad RA har "åstadkommit" hittills:
- Total nedsläckning av en pågående het debatt om sprängningar och gängskjutningar. Just när insikten om massinvandringens baksidor höll på att sjunka in även hos den innersta, mest faktaresistenta kärnan i Stockholm, tvärdör ämnet och behöver nu en fasadsprängning i klass med dubbla Linköping för att komma tillbaka på agendan.
- En bidragsmjölkande svenne som aldrig dragit sitt strå till stacken mördar 8 arbetsvilliga invandrare som yrkesstuderade resp. jobbade som lärare. Inget kunde passa sämre in i det narrativ som är grunden för SD:s existensberättigande.
- Dådet har blåst liv i en nästan utdöd debatt om rasism. Plötsligt känns det som 2014 igen. Fattas egentligen bara att TV4 dammar av sin 90-talskampanj "Nollrasism" och Aftonbladet kör repris på "Vi gillar olika".
- Islamistmegafoner på sociala medier har fått sitt bästa hata Sverige-bränsle sen de tutade i alla att svenska myndigheter tvångsomhändertar barn hej vilt.
- SD har drabbats av intern härdsmälta där Jomshof hoppar av SD:s mest prestigefyllda uppdrag i vredesmod.
SD:s narrativ kan dock späda på det hat som många i utanförskap känner mot samhället. RA kan ha tyckt att det är invandrarna som är orsaken till att han inte fått jobb, för att invandrare får dem. Han kan även ha köpt SD:s narrativ om att vi inte har råd med invandringen och kopplat ihop det med att det var därför hans socialbidrag blev indraget, dvs för att kunna ge invandrare stöd (men så fungerar det förstås inte).
Som jag skrivit tidigare så har vi inte en jävla aning om motivet, men det är lika fel att säga att det inte har rasistiska motiv, som att påstå att det var det.
Vi vet inte heller om detta dåd skadar SD eller inte, men det finns i alla fall en stor risk att SD:s trollfabriker som sprider memes om invandrare och invandrarfientliga budskap tas upp av personer som RA och föder deras ilska. De får en syndabock att rikta all sin ilska mot och en förklaring till varför de hamnat i sitt utanförskap.
Rasistiska hatdåd har ju trots allt ändå begåtts då och då, och även om de personerna inte är representativa för SD:s åsikter så får de ändå sina idéer från något håll och SD:s narrativ kan definitivt späda på deras hat. Särskilt det som sprids från deras anonyma troll-konton i sociala medier, som är av det lite grövre slaget än vad SD själva vågar gå ut med officiellt.