Citat:
Ursprungligen postat av
OtursAktivist
Ja men det är saker folk inte förstår och driver till att mediernas "vita, ensam rasistgalning" endast är den rätta.
Saken är att hjärnan är annorlunda vid autism. Nu är det LSS boende du pratar om och många med autism kan ha socialt sammanhang eller iallafall klara av att ha en egen lägenhet. Det är inte samma sak som att de klarar av vad som helst.
Jag känner en kille som inte klarar av att sätta på en kastrull potatis och steka korv. Försöker man diskutera det med honom blir det tvärlåsning eftersom han faktiskt inte kan utföra alla momenten på egen hand. En hyfsat fungerande kille men med tydlig autism och då oförmåga att förstå sig själv och andra i interaktion i sociala sammanhang.
Den här killen vill men kan inte få sociala sammanhang och det är givetvis belastade för honom. Han gör inte något "fel" utan är autistisk. Jag upplever att autism hos andra kan vara jobbigt precis som andra funktionsnedsättningar människor har eftersom de inte är med när jag pratar och således blir jag antingen vårdgivare eller bara dränerad på energi eftersom jag inte har ork för att regelbundet i många timmar umgås med alla funktionsnedsättningar människor eller ens bara en, utan att känna att det kräver mycket energi när någon aldrig förstår det jag säger.
Skälet till att somliga av dem inte vill ha in dig, svara i telefon, se på dig osv är att de är oförberedda. Föreställ dig att du vänder dig om och då plötsligt är hela din värld ändrad och du sitter istället i ej gummibåt ute på okänt hav ,ed vatten åt alla håll och kanter eller att du vänder dig om igen och plötsligt står i ett händelsernas centrum med ljudnivån maxad som på en stereo och folkt som springer omkring och skriker och gapar medan allt sker som i ett diskotek med blinkande ljus och strålkastare. Eller att du öppnar dörren och plötsligt står i en krigszon där folk springer omkring och skjuter och skriker. Eller att du tänker läsa en bok men istället upptäcker att du är på ett fullsatt Leksand där barn i en aldrig sinande ström springer runt och hoppar och skriker.
Du pratar om människor som behöver veta exakt allt utan oförutsedda händelser för att inte drabbas av svårare överstimulering och stress. När de inte öppnar eller svarar, är de redan stressade till max.
Sedan så kan människor arbeta med varierande uppgifter dock som någon skrev kostar det mer att sätta folk i arbeten än att ha dem gåendes sysslolösa, i en del fall.
Ja visst finns det olika spektrum och man klarar olika saker.
De bodde i egna lägenheter och jag fick gå till dem.
Jag tror att det vore bra om politiker lärde sig förstå hur det fungerar med autism.
Satsa mer på dem så de klarar av arbetsmarknaden och slipper leva på bidrag
Hjälpa dem med arbeten där några kan få anpassade jobbsituationer där de får arbeta ensamma med sina arbetsuppgifter. De som inte klarar av arbetskamrater, apt, kurser ihop med andra , firmafester och dylikt.
Måste ju gå att ordna arbetsuppgifter där de kan vara ensamma i större utsträckning.
Deras självkänsla och egenvärde blir bättre.
Nu kan man tex tvinga dem till daglig verksamhet där alla olika LSS brukare befinner sig.
Mer ensamjobb.
En arbetsmiljöfråga att spinna vidare på.