2025-02-09, 13:28
  #17233
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SloppySeconds
Precis. Han använde jakt utstyrseln, tror han ville utmärka sig som jägare.

Förmodligen något en autistisk GM varit mycket stolt över, att han var jägare, tagit jägarexamen etc.
Citera
2025-02-09, 13:31
  #17234
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kantarelller
Tror inte alls på ett rasistdåd då han ju faktiskt dödat svenskar också.

Dessa svenskar skulle kunna varit personer som försökt avväpna GM eller som gick emellan på annat sätt för att försöka hjälpa andra undan, och där med själva blivit måltavlor.
Citera
2025-02-09, 13:31
  #17235
Avslutad
Ingen hindrar dig att känna glädje utöver dig själv och dina sjuka tankar.

Blir man så störd av helt vanliga laglydiga människor som gör ingen illa och bara passa sig själv, då är man en sjuk jävel som bär på mycket hat.

Citat:
Ursprungligen postat av Hundenmuhammed2
Vet du vad jag tror?
Jag tror richard var så uppgiven av befolkningsutbytet att han inte stod ut längre utan bestämde sig för att göra något åt ockupationen.
Han gick på en skola som bestod av 85% ockupanter, så stackarn fick varje dag se hur politikerna har förstört landet genom att importera mellanöstern och afrika, han orkade tillslut inte gå dit längre och se på hur invandrarna har tagit över hela samhället.

Tänk om vi svenskar också kunde få känna livsglädje i vårt egna land, utan att behöva tycka det är bra att politikerna har givit bort hela landet!
Citera
2025-02-09, 13:31
  #17236
Medlem
Europes avatar
Jag kom på att Dan Korns ledare från idag som jag länkade till har allmänt relevans för tråden, då han påstår sig ha lite insiderinformation (mina fetningar):

Citat:
Det sägs att han inte var ute efter skolans elever, utan efter socialkontorets anställda. Fanns ett socialkontor i samma lokaler? Det vägrar man att svara på. Men det går ju att ta reda på i alla fall och svaret är att ett sådant kontor inte fanns där. Andersson hade fått sitt kontantunderstöd indraget av socialen, eftersom han inte sökte några jobb. Att han ville hämnas på socialen kunde därför vara en trolig teori, om det inte vore för det faktum att där inte fanns något socialkontor.

Båda teorierna, den om att han valde dem med utländsk bakgrund och att han var ute efter socialtjänstens personal, går att argumentera mot om man vet fakta som polisen inte gått ut med. Jag har fått sådana upplysningar genom en anhörig till en av skolans anställda, som jag av en ren tillfällighet råkar känna.
Citat:
Enligt TV4-Nyheterna går det att höra på en ljudinspelning att någon ropar ”Ni ska bort från Europa”. Vi vet inte om det är mördaren som ropar. Men den anhörige jag talat med berättar att elever samlades för att försöka filma massakern med sina mobiltelefoner och en lärare ropade åt dem att försvinna därifrån, allihopa. Att på den otydliga inspelningen avgöra om någon ropar att de ska bort allihopa eller de ska bort från Europa beror på vad man vill höra.
https://bulletin.nu/korn-behovet-av-en-egen-breivik?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR1L5SFntvWg2m7rk dhQ3r67lPFN_ziocMhl1FLVuj7 cCTZ7H_aqRxlSuIQ_aem_mNMT5YV-xeshKF6TbQCM1Q
__________________
Senast redigerad av Europe 2025-02-09 kl. 13:39.
Citera
2025-02-09, 13:31
  #17237
Medlem
cleerboy1s avatar
Jag har en TS, kan det vara så att sociala har upptäckt att han har värdesaker hemma då hans vapen lär kosta en hel del.

Som sociala alltid gör att tvinga på att sälja allt man äger då man inte få äga större värdesaker så kanske han tänkte att om jag ska sälja av det, ända som jag tycker om då kan jag lika väl avsluta mitt liv.

Då kom han på att den skolan som han har gått på även bruka komma socialtjänsten dit eller om dom har ett kontor där, så när han gick in så letar han upp just offer från sociala och döda de, sen så kanske dom andra offer var bara i vägen.
Citera
2025-02-09, 13:32
  #17238
Medlem
2big4yous avatar
Citat:
Ursprungligen postat av blvrbbl
En vit svenskfödd man planerar noga, han skaffar militärliknande kläder, han åker till en SFI-skola med sina gevär och han skjuter ihjäl tio personer och skadar fem-sex

Skulle inte det kunna vara ett rasistdåd och terrordåd?
Mattias Flink dödade sju random individer iklädd militär uniform med en AK-5a i Falun 94, var det ett terrordåd? Svar, nej.
Tydligt att många här i tråden behöver läsa på det juridiska.
Citera
2025-02-09, 13:33
  #17239
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tumidanda
Vad hände med "Jag kan inte jobba!" ?

Först lät det som ”Jag kan inte jobba” sen lät det som ”ut allihopa”
Citera
2025-02-09, 13:33
  #17240
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SaltaFerrari
Att man gjorde den här personen till en psykiskt sjuk gärningsman istället för terrorist är förfärligt.

Vartenda invandrare och muslim bör gå ut på gatorna och demonstrera mot denna rubricering. Gärningsmannen bör klassas som terrorist och inget annat, hade det varit en invandrare/muslim så hade han blivit klassad som terrorist.

Han är en terrorist med psykiska problem, det är RÄTT rubricering.

Är du invandrare/muslim och läser detta inlägg? Eller bara en vanlig svensk som tycker att rubriceringen är fel? Sprid budskapet att ALLA bör demonstrera för att ändra rubriceringen på gärningsmannen! Detta är ett hån mot offrens och deras familjer!
TV4: Därför är skjutningen i Örebro inte ett terrordåd - experten reder ut
– Terrorism är en egen lagstiftning. Det är juridik och handlar om staten. Det räcker inte att den bara injagar fruktan i en befolkning och att gärningen är hemsk, säger Lena Ljungdahl skolsäkerhetsspecialist och före detta polis.

– Terrorism är inte en måttenhet på hur hemsk en gärning är, tillägger hon.

Enligt Lena Ljungdahl måste man ta i beaktning i vilken utsträckning våldshandlingen kommer destabilisera staten. Oavsett hur många som skadats eller dött.

– Terroristbrott är med staten som mål. Motivet i gärningen ska vara att förändra staten. Det är politiskt, förklarar hon.

För att det ska klassas som terrorbrott måste gärningen uppfylla rekvisiten terrorbrottslagstiftningen. Att den påverkar vår känsla av upplevd trygghet är inte tillräckligt.
Berätta gärna på vilket sätt RA har velat destabilisera staten genom dådet i Örebro. Hur ville han förändra staten? Och varför vill han att vi ska gissa vad på vilket sätt han ville det, eftersom han inte lämnade något manifest efter sig? Vi väntar.
Citera
2025-02-09, 13:34
  #17241
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mellanting
Ja men en hel del invandrare är hyfsat intoleranta själva mot andra grupper i samhället utifrån sina religösa knutar; se bara till det ökade judehatet i samhället.

De flyr från krig som orsakats just av intoleranta folkgrupper och så fortsätter man konflikterna här i Sverige. Det är mycket av det vi ser i dagens Sverige.

De bomber många har flytt från har andra tagit med sig hit så nu sprängs det här i stället.

Och många - inte alla - problem i samhället orsakas de facto av just invandrare. Det går liksom inte att förneka.

Då får man hantera de individer och grupper som skapar problem och inte generalisera alla invandrare som ett problem.
Citera
2025-02-09, 13:34
  #17242
Medlem
HGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kantarelller
Tror inte alls på ett rasistdåd då han ju faktiskt dödat svenskar också.

Antagligen har han skjutit på måfå mot olika individer. Sedan logiskt måste det bli överrepresentation av invandrare eftersom det fanns SFI på skolan.
Citera
2025-02-09, 13:35
  #17243
Medlem
Kan man anonymt ladda upp en rensad ljudfil jag gjort någonstans?

Jag tror han kanske säger "Ni ska bort allihopa, har ni tänkt på om vi skulle göra detsamma?"

Det är inte RA, det är någon invandrare som skriker ¨t någon annan
Citera
2025-02-09, 13:35
  #17244
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 2big4you
Mattias Flink dödade sju random individer iklädd militär uniform med en AK-5a i Falun 94, var det ett terrordåd? Svar, nej.
Tydligt att många här i tråden behöver läsa på det juridiska.

Att skapa splittring i samhällen är terror och det är just det mördaren i Örebro gjorde.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in