2025-02-07, 21:56
  #14725
Medlem
farbror Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mynicname
Att invandrare är överrepresenterade bland offren beror nog på.

1. Fler invandrare än svenskar behöver komplettera sina betyg på Komvux.

2. Invandrare har i genomsnitt fler ämnen som behöver kompletteras.

3. Det tar längre tid för en invandrare att klara kursen då man har större kunskapsgap.

Det blir därför fler invandrare som tillbringar fler timmar på Komvux vilket medförde att de är överrepresenterade bland dödsoffren.

Eller så beger sig en massmördare dit just för att där finns många invandrare.
Citera
2025-02-07, 21:57
  #14726
Medlem
Blaze.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av farbror Sven
Eller så beger sig en massmördare dit just för att där finns många invandrare.

Eller för att han tidigare studerat där utan bra resultat.
Citera
2025-02-07, 21:57
  #14727
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grisbondesson
Man kan säga att mellan 5-10% av alla Svenskar har en NPF diagnos. Då borde max 10% av de som döms till fängelse ha en NPF diagnos.

Om nu 50% av de som döms har en NPF diagnos så är NPF diagnos femfaldigt överrepresenterat hos de som döms för brottslighet. Detta är en otroligt stark effekt.

NPF är en psykiatrisk diagnos man skulle kunna säga att det är en stark riskfaktor för psykisk ohälsa och brottslighet också.

Dessutom handlar det om män också. Kvinnor med eller utan NPF-diagnos begår inte såna här brott på samma sätt som män. Det är flest män i fängelse.
Citera
2025-02-07, 21:58
  #14728
Medlem
Hurt-Åkes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av snikrrr
Den timme det tog mellan polisens ankomst och gärningsmannens död känns otroligt frustrerande att läsa om. Det känns som ett svek och man blir ledsen och arg.


Men är du så dum att du inte kan förstå att en timme handlade om hur lång tid det tog innan polisen HITTADE honom död? Det säger inget om hur länge har höll på innan han dog. De uppgifterna har inte framkommit ännu. Lär komma fram så vi får se.
Citera
2025-02-07, 21:58
  #14729
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Blaze.
Eller för att han tidigare studerat där utan bra resultat.

Ett hämndmotiv är mer troligt ja.
Citera
2025-02-07, 21:58
  #14730
Medlem
tdlefnierreguss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VoiVoiVoi
Men den videon jag hänvisar till är ju exakt den som tv4 har (Bara att denna inte har en under text som säger att detta säger någon). Man hör ju till och med att det är frasen som har diskuterats i detta klipp.

Klippet är klippt så att säga. Jag tror att man hör rätt tydlig patroner och skott nära toaletten och sen har de lagt in klippet på distans. Sen ytterligare ett där polisen knackar på dörren. Från att gärningsmannen gick omkring och sköt folk till de hittade gärningsmannen tog väl ca 1 timme. Så de har mest troligt 3 klipp i videon och det kan också vara utvalda klipp. Vi vet inte ens om det är gärningsmannen som skriker så det är det första problemet.

Man hör något rop men många spekulerar i vad han säger men frågan bör vara är det gärningsmannen som skriker? Om det är han så bör frågan vara vad skriker han? Om det är ett offer, en överlevande eller en polis så är klippet helt irrelevant. Någon kille hade skrivit på Facebook att hans fru jobbar där och hon tror själv att det var hon som skrek åt folk.
Citera
2025-02-07, 21:58
  #14731
Medlem
Schnuppfens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av K.Blomkvist
Fy FAN.

Om han sköt i huvudet så finns ju inget kvar med den ammunitionen han hade.

Det blir ju bara ett stor hål ovan för nacken som ligger på golvet.
Mängder med blod och hjärnsubstans på några meter bort.

Inte konstigt att polisen ville att de skulle blunda.

Snacka om att identifiera när skallen är bara ett ett stort hål.
Finns inte ens ett ansikte kvar.

FY FAN!!
Instämmer. En blodig sörja utan dess like. Media bestämde tidigt att det här dådet skulle vara "barnförbjudet".
Citera
2025-02-07, 21:58
  #14732
Medlem
cleerboy1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tetraboxen
Är det här orsaken till RA massmord tror du? Att det behövs fler mansjourer?

Vem vet, dom flesta mår bättre att ha någon att kunna vända sig till för att få prata av sig.
Ingen som vet varför han utförde detta, så det går ej att svara på.
Citera
2025-02-07, 21:58
  #14733
Medlem
Nån officiell talesman sade väl idag till media att man troligtvis inte kommer ge någon information till allmänheten om skjutningen och att allt blir hemligstämplat? Vi kommer nog aldrig få veta vad det här dådet handlade om även fast polisen sitter med hela facit i handen sedan länge. Det som pågår är väl antagligen diskussioner om hur man går vidare eller inte. Troligtvis låter man det rinna ut i sanden. Inga mer presskonferenser. Inga fler intervjuer. Media får inte mer att skriva om. Vardagen återgår till det normala, folk går till jobbet och lever sina liv. Tankarna och frågorna om dådet tynar bort. Andra nyheter tar över. Folk oroar sig om ekonomin.

Memory holed.
Citera
2025-02-07, 21:59
  #14734
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Andreasnyttnamn
Är liksom lag på det. Dom kollar att ditt/dina vapenskåp är godkända

Mig har de aldrig besökt.
Citera
2025-02-07, 21:59
  #14735
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av toalettdykare
Haha okej tycker det är rätt relevant att få veta. Tror på en kremering utan begravning.
Hur kan det vara "rätt relevant"?
Citera
2025-02-07, 21:59
  #14736
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
Samtidigt finns det inte en promilles chans att den som har fått diagnosen autism skall utvecklas till en seriemördare.

Detta stämmer men chansen (jag skulle säga risken) att någon utan autism ska utvecklas till seriemördare är mycket lägre.

Autister har enligt vissa estimat 300% större risk (än de utan NPF) att utvecklas till seriemördare. Fast som sagt det är fortfarande lägre än en promilles risk för de med autism. Ytterst ovanligt överlag.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in