2025-02-07, 12:04
  #13105
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fonzen
Japp. Det finns ett amerikanskt sägen och den säger "we do not negoite with terrorists".
Polisen gick in med uppgiften att döda och inte med att förhandla med Andersson. Problemet är att de "skolaspiranter" som var först på plats inte verka ha haft vapen eller i alla fall inte verkar ha öppnat "verkans eld". Sen råder det tvivel mellan polisens story att skytten sköt sig själv 5 min efter 12.35 och folk som hävdar att det tog över 1h innan skytten sköt sig själv. Vilket skapar en tvivel hos polisens "hjältemanna-insats". Nåt som polisen nu får svidande kritik för. Egentligen skulle insatsstyrkan gå in, lokalisera Andersson genom det signalemente de fått in på radio- sen öppna verkans eld. Detta hade ju skonat offer i mängder. Men så verkar inte ha skett, därav svidande kritik från media och upprörda folk som gömde sig på toaletter och i olika rum.

Jag hoppas du vet att ”skolaspiranter” inte kommer själva utan med sina instruktörer, dvs erfarna poliser. Så att även aspiranter var på platsen kan man se som en extra tillgång utöver resterande polisstyrka. Och jo, de har vapen.
Citera
2025-02-07, 12:04
  #13106
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svempa2014
Lär bli mycket diskution om det nu. Borde väl vara enkelt att vara lite mer generös mot sjuka personer som tex mördaren i Örebro?
Finns ju massor av friska personer som fuskar. Men den här killen var ju helt klart sjuk.
Tyvärr har fokus istället lagts på lagliga skjutvapen. Skjutvapen som det finns tusentals av utan att det skapar problem.
Citera
2025-02-07, 12:04
  #13107
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av yimTLGT
Vi har haft mord i Trollhättan 2015 med svärd och i Almedalen med morakniv.

Båda fallen borde ha gett någon förändring i psykvården och socialtjänsten.
Men ack icke.

Det är väldigt märkligt om det stämmer.

En händelse som i Örebro kostar ju 10-tals miljoner och sen allt mänskligt lidande på det. ( Så mer resurser låter som en bra investering)
Citera
2025-02-07, 12:04
  #13108
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av laafham
Insatsstyrkan gick in på 10 minuter efter larmet. Hur snabbt kräver du att de ska vara på plats? Du själv har inte fått på dig byxor på 10 minuter.


Polisens snabba insats skonade folk i mängder, berättar polisen Lars Bröms.
https://www.sverigesradio.se/artikel/identifieringen-av-offren-vantas-bli-klar-idag


Nja, polisen var väldigt snabbt på plats sen hände det inte så mycket mer. Uttalandet från polisens sida vet vi inte heller så mycket om. GM’s motiv kanske bara avsåg vissa utsedda personer? Annars hade väl dödstalet varit avsevärt högre.
Citera
2025-02-07, 12:04
  #13109
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av laafham
Insatsstyrkan gick in på 10 minuter efter larmet. Hur snabbt kräver du att de ska vara på plats? Du själv har inte fått på dig byxor på 10 minuter.


Polisens snabba insats skonade folk i mängder, berättar polisen Lars Bröms.
https://www.sverigesradio.se/artikel/identifieringen-av-offren-vantas-bli-klar-idag

Svenska Insatsstyrkan är nog inte på samma nivå som swat eller seals motsvarighet i USA.
Jag kritiserar inte... Jag är bara fundersam... i efterhand... All heder till polisen i slutändan.
Citera
2025-02-07, 12:05
  #13110
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av De79
Har du missat ordet "förmodligen" i den meningen? Det ordet innebär att man inte med säkerhet kan säga att polisen förhindrade fler döda. Det innebär att man inte vet något om det.

Nja, visst verkar det tagit lång tid från första insatsen tills att gärningsmannen hittades död -- men tycker det mesta pekar på att det slutat panga varefter insatsstyrkan tagit tid på sig, vilket ju känns vettigt.

Finns massor av inlägg på sociala medier som signalerar detta, typ 'suttit och väntat en timme, vet inte vad som händer' osv. Tror bilden som förmedlats skulle vara en helt annan om någon gått runt och skjutit i skolan i 90 minuter eller vad det nu skulle röra sig om. Rapporteringen om detta är dock lite luddig, möjligtvis är det helt självklart för alla som var där.
Citera
2025-02-07, 12:05
  #13111
Medlem
Majsmannen2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av laafham
Polisen Lars Bröms säger att gärningsmannen förmodligen tog sitt liv strax efter att den första patrullen gick in. Så polisen förhindrade fler döda.

Samma polisman berättar för Ab att han i torsdags fick gå in i skolan och beskriver då hur han kunde ana paniken och skräcken som utspelas där. Men vill inte gå vidare med detaljer.

Vad är det han syftar på där tror ni? Hur kan man dagar efter själva händelsen ana paniken och skräcken som fanns där utöver att det möjligen ligger kvar blod.
Citera
2025-02-07, 12:05
  #13112
Medlem
Piddelitos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Steinarr
Det där är inte autism. Du beskriver snarare en person med en intellektuell funktionsnedsättning.

Autism är i grund och botten en känslig, introvert personlighetstyp som helst inte vill socialisera med andra (typ hänga på stan med kompisar). Framförallt inte i större grupper.

Jag tror inte att Richard Andersson bara hade autism (om han ens hade det).

Jag tror att han hade någon form av Schizotyp störning.

https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Schizotyp_st%C3%B6rning
Enig. John Ausonius (Lasermannen) diagnosticerades först med antisocial personlighetsstörning, senare även autism. Skulle inte förvåna mig om MGM i detta fall hade liknande problematik. Men det lär vi aldrig få veta nu.
Citera
2025-02-07, 12:06
  #13113
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zvazi
Han hade ingen inkomst, inget jobb. 0 kr på sitt bankkort. Vem hjälpte honom med hyra, mat osv? Föräldrar? Hade GM körkort & bil? Vad brukar han göra på dagarna? Spela Tv spel? Så många frågor.

Han hade väl precis blivit av med sitt socbidrag? Vilket spekuleras vara ett motiv till att han gjorde som han gjorde.
Citera
2025-02-07, 12:06
  #13114
Medlem
Steinarrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ValkPadda
Prova att googla "autism problem med dusch"... Finns rätt mycket att läsa om det.

Då betyder det att personen inte bara har autism. Någon med autism kan givetvis även ha andra diagnoser också. Det ena utesluter inte det andra.

Jag har autism och jag ska ta en dusch efter att jag har styrketränat
Citera
2025-02-07, 12:06
  #13115
Medlem
Representanter från fackförbund säger på nyheterna att de saknar flera medlemmar. De undrar vad som kan ha hänt!? Ja, vad fn kan ha hänt??? Dom lär inte ligga hemma och trycka i en garderob. Så jävla korkat.
Citera
2025-02-07, 12:07
  #13116
Medlem
Man måste vara rätt korkad om man inte förstår att så många dödade och på en skola alltid ger många rubriker i svensk press. Det var ju inte så att det inte blev mycket media på t ex terrordådet på Drottninggatan, där färre dog.

Inrymningen var bara tre veckor tidigare. Det tror jag spelar roll också än om det varit för ett år sen.

Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
Det är fullkomligt Julafton nu när slaskpressen har hittat en Svensk mördare. Aftonbladet har idag 19 artiklar på "förstasidan" relaterade till
skjutningen i Örebro.

F.ö. tror jag att inrymninen på skolan fungerat väldigt bra. Om inte, så hade vi nog haft fler drabbade.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in