Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2025-02-06, 20:29
  #489877
Medlem
100% övertygad om att Putin kan likvideras när som helst av 'väst'.
Men viljan verkar inte finnas, tydligen hellre att lidandet pågår.
Citera
2025-02-06, 20:42
  #489878
Medlem
Norrbagg79s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av torppet
Jag sökte hitta det här med ukrainska anfall som flera västmedia talar om, men hittar inget om det. Pokorosk blev träffad av 3 Iskander och en hel ukrainsk bataljon blev totalt förstörd enligt videor.
Kan du länka till dessa videoer, vil gärna se bevis på dina påståenden för en gångs skull..
Citera
2025-02-06, 20:52
  #489879
Medlem
DirtyDiggerNicks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Jag hoppas på den här ukrainska offensiven i Kursk. Ukraina kanske har brutit igenom den ryska fronten. Nu kommer Ryssland tvingas omfördela trupper dit från andra delar av Kurskfronten.
https://x.com/secretsqrl123/status/1887505490994733157/photo/1

Det här verkar vara en rätt så väl underbyggd lägesbild. Det är lite samma som jag har fått till mig på andra informationsplatser. Man ska ha nått fram till Ulanok (svensk google maps stavning), lyckats sätta ett mindre antal fotsoldater i de första husen där. Det som nu kommer avgöra om det blir mark man kommer kunna fortsätta hålla är om man lyckas ta Ulanok i sin helhet. Då blir det av försörjningsskäl och geografiska skäl svårt för Ryssland att ta tillbaka utan att först samla rätt mycket kraft.

Lyckas Ukraina inte ta hela Ulanok så är det nog så att man drar tillbaka till bättre försvarbara positioner. D.v.s ungefär samma front som innan detta.

För er som kommer ihåg att jag var rätt träffsäker kring Berdin kan jag denna gång säga att just nu är det hela oklart läge i Ulanok. Det går inte via OSINT att avgöra vad som sker/skett där ännu. Det finns helt enkelt inget materiel att tillgå.
Citera
2025-02-06, 20:55
  #489880
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Jack.Elam

https://bsky.app/profile/specialkhersoncat.bsky.social/post/3lhjbn2nqkk2g

Vet vi om dessa plan faktiskt levereras till Ukraina eller om de fördubblar utbildningskapaciteten i Rumänien?
Citera
2025-02-06, 20:58
  #489881
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Arnstad
Att flera är överens om en sak behöver inte betyda att den är sann. Däremot kan det vara ett exempel på sociokulturellt skapad sanning, vilken många gånger förväxlas med riktiga sakförhållanden.


Hahaha Vilket korkskalle du är.
Rysk stats-TV talar om Nordkoreas soldater i kriget.
Men DU, vet bättre.
Lol, vilken jävla dåre du är.
Citera
2025-02-06, 20:59
  #489882
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av BehindRayban
1. Vad är det där för argumentation?, Ryssland är där för att demilitarisera och Denazifiera Ukraina, inte för att ägna sig åt mindre värdefulla saker som att hålla terräng.


Och annars går det bra med demilitäriseringen?

Sist jag kollade har Ukraina mer än en miljon fler drönare än vad man hade 2022. Och rätt snart har man mer än 100 flygplan mer än vad man hade 2022. Och sist jag kollade har Ukraina 100 mer trupptransportfordon än 2022. Och Ukraina har tydligen helt andra möjligheter att bombas skiten ur rycka raffinaderier och oljedepåer nu, än 2022.

Förlåt, vad var de nu som pisse-ryzzland egentligen har demilitäriserat i Ukraina? Dagisungar? Förskolepedagoger och bibliotekarier?
Citera
2025-02-06, 20:59
  #489883
Medlem
Här har vi clownen

Latest stand-up comedy from “Comical Apti” (Alaudinov):

“Looks like the enemy realized that they wouldn't be able to capture anything in the area where we are positioned.

So for those who do not know about the situation, there are no Ahmat special forces or any Akhmat unit there.

So they chose a place to strike specifically where our units would not be located.”

https://x.com/NatalkaKyiv/status/1887523692604772733?t=0lFNvTTMEUh8DZbxTbQArw&s=19
Citera
2025-02-06, 21:01
  #489884
Medlem
Ha ha vad ska man säga.

Russia attempted to target with its latest "Wunderwaffle" missile, the Orenchik, the free city of Kyiv, only for it to fail at launch and crash on Russian territory. Pathetic.

https://x.com/astraiaintel/status/1887462768007066015?t=x_Q8OvkFR8NtmMv8aBNwlQ&s=19
Citera
2025-02-06, 21:01
  #489885
Medlem
DirtyDiggerNicks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ABanderas68
Vet vi om dessa plan faktiskt levereras till Ukraina eller om de fördubblar utbildningskapaciteten i Rumänien?

Bra fråga. Men som jag läser det så tror jag att det handlar om leverans till Ukraina.
Positivt men vi ska inte glömma att det fortfarande är för lite plan och en version under det som hade kunnat göra riktig skillnad på luftarenan.
Citera
2025-02-06, 21:06
  #489886
Medlem
En makalös och spektakulär filmning av en dragon drones arbete

https://bsky.app/profile/maks23.bsky.social/post/3lhju5tt6ak2j
Citera
2025-02-06, 21:06
  #489887
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av pettersson72
Ha ha vad ska man säga.

Russia attempted to target with its latest "Wunderwaffle" missile, the Orenchik, the free city of Kyiv, only for it to fail at launch and crash on Russian territory. Pathetic.

https://x.com/astraiaintel/status/1887462768007066015?t=x_Q8OvkFR8NtmMv8aBNwlQ&s=19

Jaha. Så världens snabbaste betongklump fick hemlängtan och åkte tillbaka tillbaka till avfyrningsrampen?

Clown-ryzzarna är helt obetalbara.
Citera
2025-02-06, 21:09
  #489888
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flugpappa
Moralen i världen lyser mycket med sin frånvaro nuförtiden. Nu pekar analytiker även på att Trump ev förbereder ett möte med Putin gällande fredsavtalet utan både Ukraina och Europa.

Enligt rykten ska Putin få ett val som han inte vill ha.
Därför kommer budet ges i enskilt rum.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in