2025-02-06, 15:14
  #9973
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av What-The-Fuck
Jag tycker att det är idioti att ge licens för halvautomatiska vapen för jakt. - Det drar till sig "fel" klientel.

- Och eftersom man inte kan skilja det ena halvautomatiska vapnet från det andra "som AR-15", göra en bedömning av om det ser militärt ut. - Tycker jag att alla halvautomatiska jaktvapen bör förbjudas. - Speciellt de som är militära kloner och kan förses med 20-30 skotts magasin.

Jag är seriös jägare. Avlivat en och en annan älg. Rådjur, hjorta, många vildsvin och fasaner...

- Jag ser inget som helst behov av halvautomatiska jaktgevär. - Speciellt inte sådana som kan förses med militära magasin...

Mvh

/WTF


De fyller en stor funktion på drevjakterna, då det går lättare att få iväg ett andraskott. Att förbjuda halvautomatiska jaktgevär vore direkt vansinne, det skulle förstöra en hel gren. Mördaren hade kunnat skjuta lika många med ett repetergevär för människor springer långsammare än djur.
Citera
2025-02-06, 15:15
  #9974
Medlem
zombie-nations avatar
Citat:
Ursprungligen postat av adina
Akuthjälp finns fortfarande att få som rekvisitioner till mat medan man väntar på att ens överklagan om beslut ligger men det gäller ju att personen själv är aktiv eller åtminstonde får myndigheten att förstå om man inte kan klara av detta . Är ju ett problem om ingen vet att en person av något skäl inte klarar en situation

Man informerar inte om att man kan överklaga eller att man kan få nödstöd. Står man utanför samhället kan man inte ta reda på om man behandlats som man ska. Autister tar dessutom oftast ett nej som ett nej för alltid. De frågar inte andra. De på soc ger inte den info de ska. Och har man inga vänner har man ingen att låna av. Man får tänka så här att hade det varit rimligt att kräva allt detta av en med downs? Nä. Och autism kan ge lika nedsatt förmåga. Men soc gillar att plåga autister.
Citera
2025-02-06, 15:15
  #9975
Medlem
Framstår som att polisen gjorde en mycket dålig insats. Att människor blev mördade. Kan ha fel men då polisen lämnar lite information om händelseförloppet lämnas fältet öppet för spekulationer. Blev alla de sexton människor som blev skjutna blev de det innan polisen anlände? Då bör de ha varit ”samlade” på en litet avgränsat område? Och han tog livet av sig strax efter. Om mördaren sköt flertalet! under de sextio minuterna polisen var på plats och han gick omkring i skolan så är liken/skadade troligen utspridda. Då är detta svensk polis största misslyckade polisiärainsats i modern tid. En misslyckad hantering av ett scenario som man tränat på. Diskuterat och som det finns instruktioner om hur polisen ska hantera. Hoppas verkligen att jag har fel i dessa tankegångar.
Citera
2025-02-06, 15:15
  #9976
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Krimkoll
Jo men om man är sjuk, psykiskt sjuk, fattig osv. Hur tror du det halvåret överklagan känns? Som också kommer nekas såklart dessutom.

Det borde man förstå ganska omgående med dom flesta som har problem på olika sätt. Folk klagar, är desperata, men soc ändrar inget för det. Vi kan ju ta deras lön ifrån dom och göra deras liv till verklig misär så får man se hur kul det är. Vore nog nyttigt för många så dom lär sig en läxa hur man behandlar andra lättvindigt illa.

Socialen har en enorm verktygslåda och stöd från lagen om man vill, men kommunerna vill spara i budgeten. Då blir det så här. Snålande till dumhet och liknande dåd på köpet.


Ja felet är att socialbidraget betalas av kommunen. Borde komma från staten istället.
Citera
2025-02-06, 15:15
  #9977
Medlem
MurrayHewitts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Frostbyte87
Vet någon om han börja skjuta innan han gick in och bytte om? Kan det varit så att skolan bara var "närmst" där han gick ut för att mörda utan någon plan?

55 minuter ett gå från hans lägenhet till Risbergska fortfarande oklart hur han tog sig dit men det målet var ingen slump.
Citera
2025-02-06, 15:15
  #9978
Medlem
jugbandbluess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Timothy.McVeigh
På samma sätt försöker rasisterna på Flashback att förneka att det fanns någonting rasistiskt i motivet, svårt att fråga GM.

det finns nog de nationellt sinnade som gärna ser att det var ett rasistiskt dåd, och att motreaktionerna blir (ännu mer) våld mot etniska svenskar. flera sådana accelerationister har skrivit i tråden.

problemet för dom, och för dig, är att polisen säger att det inte tycks vara ett ideologiskt motiverat dåd, och att kommunen säger att ett antal socialsekreterare som var i skolan saknas (underförstått döda) och kommunal säger att några av deras medlemmar saknas (underförstått döda). allt detta samtidigt som det framkommit ett eventuellt personligt motiv som inte har något att göra med invandrare, men väl med kommunanställda.
Citera
2025-02-06, 15:15
  #9979
Medlem
GeneralBurros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mellanting
Av vad det verkar har han inte haft någon ersättning från FK och det är väl kanske det som är felet. Känns som att han hade varit en hyfsat rimlig kandidat för en mer varaktig sjukersättning.

Läste att ham blivit utförsäkrad av f-kassan och tvingades till socialen som drog in biståndet varför vet jag ej!
Citera
2025-02-06, 15:15
  #9980
Medlem
[Strange Days]s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av geeezzz
Hur kan någon utan inkomst äga fyra vapen? Han skulle kunna ha uttryckt i diverse forum att han önskar ta självmord och begå en skolskjutning och kanske har fångats upp av extremister som vill utföra dåd. De kan ha försett honom med vapen och hjälpt honom planera.

Det kändes inte som han gick in en random tuesday och bara började skjuta. Han verkar ha planerat detta ett tag med tanke på rökutveckling, alla magasin, ombyte av kläder..

Även bilderna som publicerades online för 11 månader sedan när han av det jag läst var in no contact med människor

Behöver inte vara märkvärdigare än att hans föräldrar har hjälpt honom med att införskaffa vapnen, och antagligen bekostat hans jägarexamensutbildning också. De tyckte väl att det var en bra idé att han skaffade sig en hobby.

Att han har tänkt på och planerat dådet under en tid kan vi nog vara ganska säkra på.
Citera
2025-02-06, 15:15
  #9981
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Timothy.McVeigh
Det är inte soc som avgör det utan försäkringskassans läkare som har instruktioner på att neka i dom flesta fall.
Har varit så sedan moderaterna började med "arbetslinjen".
Han verkar inte haft någon vårdkontakt så det där är irrelevant.
Citera
2025-02-06, 15:16
  #9982
Medlem
barkeepers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Svempa2014
Varför blev de tillåtna?
Finns det nån vapenlobby i Sverige eller är det rika moderata politiker som jagar som röstat för detta?


Dom har väl aldrig varit otillåtna?
Citera
2025-02-06, 15:16
  #9983
Medlem
Angeliqas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av autostoperka
Vilken jävla trauma o lidande för de anhöriga när polisen o myndigheter håller de helt utanför
fy för klingoklang poliser som "vet ingeting"

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/orebro/salim-iskef-skulle-gift-sig-i-sommar-dodades-i-skolskjutningen-i-orebro

Det är ett trauma och hjärtskärande att lyssna på och se. Dock behöver identifieringen vara 100 % säker. Annars drabbas de anhöriga av ytterligare trauma.

Vid årsdagen av tsunamin i julas läste jag om fallet med kvarlevor av ett barn som Thailand lät en brittisk mamma få hem och begrava. Först senare inkom en tandmatchning med en svensk liten flicka. Då grävdes kvarlevorna upp i Storbritannien och skickades till Sverige. Alla inblandade anhöriga, poliser som måste meddela föräldrarna i respektive land önskar säkert att det hade blivit rätt identifierat från början, eller vad tror du?
Citera
2025-02-06, 15:16
  #9984
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av autostoperka
Vilken jävla trauma o lidande för de anhöriga när polisen o myndigheter håller de helt utanför
fy för klingoklang poliser som "vet ingeting"

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/orebro/salim-iskef-skulle-gift-sig-i-sommar-dodades-i-skolskjutningen-i-orebro

Det är här ju helt sjukt? Vad är det som händer? Vet inte om han lever, var han är och får ingen information från ansvariga? Brukar det gå till så här? Katastrofalt.

Märkte också att hon återberättar hur han sagt " de sköt oss ", det kan mycket väl vara slang för "någon" eller "han", något han sagt i panik eller hennes återupprättelse men oavsett intressant ordval då enligt osäkra källor var det flera som sköt.

Vila i frid Salim.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in