2025-02-05, 18:55
  #5185
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rogerli
Polisen och etablissemanget är livrädda för att muslimerna skall ställa till med kravaller. Alla vet ju vilka som har våldskapitalet och styr Sverige.

Om det är så hoppas jag det kommer fram också, behövs en "visselblåsare" hos polisen.
Citera
2025-02-05, 18:56
  #5186
Medlem
Turbaas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Utopius
Vart har du läst det? Länka till källa.

Kan vara fel, var helt hundra på att det stod på svt.

just nu står det på Aftonbladet 11 döda, 6 skadade.

Så 16 + 1 som är skjutna.
Citera
2025-02-05, 18:56
  #5187
Medlem
Raktinyllets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dickasso
Nä. Han hade bistånd från socialen. Inte föräldrarna.

Nu uppger Aftonbladet dessutom att dådet kan vara riktat mot socialen. Hans bistånd drogs nyss in, och flera anställda på socialen saknas.

Hmm verkar som han planerat detta länge med tanke på att han skaffade vapenlicens och vapen, eller hur lång tid tar det att få? Verkar ju inte som han skaffade vapen för att gå ut i skogen och jaga precis.

Eller skaffade han licens och vapen efter att bidraget drogs in?
Citera
2025-02-05, 18:56
  #5188
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fibululan
Nu går tv4 nyheterna ut med att han ropar ” ni ska bort från Europa”
Han ska tydligen ha skrikit det på videon där en kille filmar när han sitter gömd inne på toaletten.
Då kommer det bli spekulationer om rasistdåd i alla fall.

Kan verkligen inte höra något sådant på den filmen
Citera
2025-02-05, 18:56
  #5189
Medlem
Video från TV4 där gärningsmannen sägs säga ”Ni ska bort från europa”
https://imgur.com/a/D9fami6
Citera
2025-02-05, 18:56
  #5190
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vintergrisen
Kommunala lokaler kan väl användas till lite av varje. Kanske hade de någon "jobbsökarkurs" eller liknande på skolan.
Inte osannolikt att vissa utrymmen i skolan utnyttjas till jobbcenter med tanke på att lokalerna ha utrymmen över, kom- vux och SFI lär inte fylla särskilt stora ytor
Citera
2025-02-05, 18:56
  #5191
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dizzi
Skadorna tyder väl ändå på hagelbössa? Av vad som framkommit.

Utan att vara oförskämd och utan att gå in på kaliber igen.
Tänk hur en människas huvud kan reagera på en "älgstudsare"
Om någon skulle droppa bilder från händelsen kommer inte jag att titta på dem
Citera
2025-02-05, 18:56
  #5192
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Acekorv
Beror på om du byter ut magasinröret efter att du plockat ur plomberingen. Detta är ju såklart olagligt om du har en licens för jakt.

Hagelgevär för jakt får enbart ha 3 skottsmagasin.

När det kommer till vilken model du använder så finns det ju automat hagelgevär.

"Såklart olagligt" ungefär som att skjuta 10-20 pers då eller hur menar du?

Den stora frågan är hur svårt det är.
Det var någon annan som sade att vi inte hörde hagelpatroner landa på marken så jag är öppen för att detta är ett onödigt sidospår
Citera
2025-02-05, 18:56
  #5193
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Holetaker25
Dom gick in innan helikopter med grönklädda IS anlände. Den första gruppen som gick in var 6 st svartklädda poliser med automatvapen, dessa kom ifrån en svartlackerad pikébuss.

Ok, tack för info! Den infon har inte riktigt kommit fram utan jag tror att folk i allmänhet, precis som jag, tror att man väntade på insatsstyrkan.
Förståeligt att det blev ganska dåliga pressträffar igår i den turbulenta situationen men inom kort bör polisen låta sig intervjuas och delge lite mer information.
Risken är att man annars tappar förtroende för polisen då bilden fn är att 40 bilar står utanför och GM härjar fritt inne på skolan.
Citera
2025-02-05, 18:56
  #5194
Medlem
CharlieRs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ladicius
Vänta, va?


Fler skjutna, eller låg det i samma lokaler?
De kanske hade något möte där. Om de hade ett möte med MGM så skulle det ju inte heller vara konstigt att han kom dit. Om inte socialtjänstens anställda regelbundet hänger på komvux i Örebro så verkar det ju vara ett väldans sammanträffande att MGM väljer en dag då dessa anställda befinner sig där.
Citera
2025-02-05, 18:56
  #5195
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Turbaa
har du läst fel?
Tital döda har dom skrivit och 15st skadade.
11 döda inkl MGM och 6 st förda till sjukhus/skadade.
Örebro har ett sjukhus m traumakapacitet, osannolikt att skadade förts någon annanstans.
Däremot kan naturligtvis personer fått småskador som skärsår, stukade fötter eller behov av samtalsstödocj då sökt hjälp via VC. Men det antalet har nog ingen någon aning om….
Citera
2025-02-05, 18:57
  #5196
Medlem
Rickard Andersson vilken nolla. Att ge sig på andra för att man själv är totalt misslyckad.
Hur kunde han få vapenlicens? Den här typen av personer borde varken få ha vapen eller körkort. De borde inte kunna bo helt själva utan på något hem där de övervakas
Nu är det dags att gå igenom alla personer i Sverige av hans typ. Det kan finnas fler som kan göra såna här sjuka grejer.
Jag misstänker starkt att han hade konto på Flashback. En del personer här är extremt hatiska och en del hotar att begå såna här handlingar.
Polisen borde direkt få ut identiteten på personer som skriver att de vill begå våldshandlingar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in