2025-02-05, 05:51
  #121
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Onan-eraren
Haha ja det gör han å snart har vi glömt massakern i Örebro, om de bara håller tyst länge nog så glömmer vi snart bort det.

Impopulär åsikt:
Det pratas nu om detta som den värsta masskjutningen i Svensk historia.
Det kommer tyvärr inte vara så särskilt länge.

Detta är bara början tyvärr.
Båda sidorna i detta fångar upp unga män och båda sidor har lärt sig hur man skall göra.
Folk pratar om att ”ensamvargsteorin” är ett tydligt tecken på Falseflagoperationer.
Nej, det är en naturlig utveckling.
Båda sidorna ”instruerar” i det som en metod att inte bli avslöjade innan dådet.
Citera
2025-02-05, 05:52
  #122
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HanSomForsvann
Misstänker att det är en kille som tänker som du gör som gjort det här. Han har säkert också suttit och gapat ur sig en massa skit under skydd av anonymitet på nätet. Det räcker nu. Alla hatare som ryggsdukar och radikaliserar ska ut i ljuset nu. FRA ska inte behöva knäcka ditt nick som det är idag, alla ska se vem det är bakom masken. J*vla svin!
Men herregud. Svaret på ett terrordåd kan inte vara att inskränka yttrandefriheten. Tillgången till vapen var huvudproblemet.
Citera
2025-02-05, 05:53
  #123
Medlem
Yggdrasil12s avatar
Politikerna som intervjuades var det värsta man hört o sett. Som vanligt skulle de snacka skit .

-"Vi tänker på offren och anhöriga "

Jo tjena att Magdalena Andersson o Ulf Kristersson menade det sålänge de inte hade haft egna barn eller dylikt så hade det kanske på sin höjd gjort något i framtiden för att förhindra det.

De står bara pratar för tomma rum . Efter detta som hänt kommer det inte göras ett skit som vanligt i detta dårhus land.

30 bombexplosioner
1 skolskjutning minst 10 döda.

Vad kommer härnäst ?
Svensken går inte trygg nånstans längre
Citera
2025-02-05, 05:59
  #124
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Egna-tankar
Hoppas att detta är en del av "den politiska diskussionen":

Salwan Momika skjuts ihjäl sent på torsdagskvällen. På fredagen firar muslimer världen över. På måndagen döms Salwan Momikas kompanjon Salwan Najem för hets mot folkgrupp, fastän yttrandefrihetsexperten Nils Funcke har sagt att det var Momika, inte Najem, som hetsade mot muslimer som folkgrupp. Kort sagt: Personer som är rädda för islams inflytande i Sverige har mycket att vara arga över.

På tisdagen, fem dagar efter dödsskjutningen av Momika, fyra dagar efter firandet av hans död, och en dag efter "hets-domen" mot Najem, så går en man in i en skola för vuxenutbildning och SFI, där det högst sannolikt går många muslimer, och skjuter ihjäl minst elva personer. En hämndaktion mot islam? En man som tar på sig uppgiften att "straffa islam" när Sverige inte vill göra det?

Och våra politiker ber oss att inte spekulera om motivet kring skolskjutningen.

Frågan är hur våra politiker kommer att reagera. Kommer de att göra som Keir Starmer i UK och slå till stenhårt mot folk som inte gillar muslimer? Kommer SVT att släppa fram en massa programledare i slöja i Rapport och Aktuellt? Kommer våra politiker att gå ut och tala om för svenskarna att muslimerna är våra bröder och systrar, och att vi ska vara väldigt glada över att vi har så många av dem i Sverige? Kommer politikerna att införa hårdare hetslagar i Sverige, så att ännu fler svenskar kan dömas för att ha kränkt islam?

Tyvärr, vad man än tror, så finns det inget sätt att ”stoppa” den här typen av dåd.
Man kan möjligtvis göra något åt ”nivån/eskaleringen” men det är man inte intresserad av, eftersom man effektivt till och med i detta nu redan har valt det spåret du berör.

Båda sidor är så hårt investerade i sina narrativ att kompromisser inte är en option.
Citera
2025-02-05, 06:03
  #125
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JeppeNil
Men herregud. Svaret på ett terrordåd kan inte vara att inskränka yttrandefriheten. Tillgången till vapen var huvudproblemet.

Faktiskt inte heller.

Om det är terrordåd vi pratar om, tror du verkligen att tillgången på licensierade jaktvapen är problemet?
Citera
2025-02-05, 06:04
  #126
Medlem
Tänkt
Jag reflektera knappt över det
Jaha nu ger de sig på skolor oxå….

Gäsp
Tragiskt samhälle
Citera
2025-02-05, 06:07
  #127
Avstängd
PlanetCaravans avatar
Om GM hade nånting emot invandrare och Islam. Vad blir bättre av att utföra ett sånt här dåd? Han kanske inte bryr sig då han ändå planerat att döda sig själv, men invandringen blir ju förmodligen ännu värre efter det här.
Citera
2025-02-05, 06:09
  #128
Medlem
Tänk om skjutningen skrämmer bort några tusen bidragsinvandrare, så att de inte kommer till Sverige? ”Det blir en vinst längre fram”, som Stefan Löfvén sa. Kanske blir det till och med färre skjutningar sett till totalen.
Citera
2025-02-05, 06:09
  #129
Medlem
jultomtenbrannupps avatar
Svensk man med vapenlicens (jaktlicens?) dödar ett tiotal personer med automatvapen (ar 15?).
Är detta spiken i kistan för att få ha såna vapen på jaktlicens? Kommer man få ett brev i låda nästa vecka att man måste skicka tillbaka sin bössa?
Citera
2025-02-05, 06:12
  #130
Medlem
Hyperfluxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JeppeNil
Men herregud. Svaret på ett terrordåd kan inte vara att inskränka yttrandefriheten. Tillgången till vapen var huvudproblemet.

Svårare tillgång till vapen skulle kanske göra dessa attacker mindre skadliga, men jag tror inte att det skulle förhindra attacker. Om en galning vill skada folk så går det alltid att hitta sätt.

Huvudproblemet är psykisk ohälsa. Sveriges psykiska sjukvård är ständigt överbelastad - men söker inte ut individer som kan behöva det, för man har inte plats för dem. Dessutom är ensamhet en epidemi som drabbar Sverige hårt, det är antagligen många som tappar greppet om verkligheten.
Citera
2025-02-05, 06:13
  #131
Medlem
Vissa skyller på internet och allt som finns där. Det uppfattar jag som rent skitsnack. Visst fanns internet 1999, men absolut inte på samma magnitud som idag. 1999 utfördes nämligen en av de mest kända stora skolskjutningarna i USA även kallad för Columbinemassakern.

Man måste givetvis se efter gemensamma nämnare här med hur det såg/ser ut i de områden i USA då de haft majoriteten av skolskjutningar nånsin, och inte förenklat peka finger emot internet

Om jag får spekulera fritt så tror jag främst på lärartäthet har spelat stor roll här. Mina barn är i klasser norr om 30 st med 2 lärare. Det är alltså +15 elever per lärare. Hur fasen skall de hinna plocka upp eventuell mobbing som försegår i klassrummet, mobbing som många gånger fått personer i USA att utföra dessa dåd?
Lärartäthet i kombination med socialtjänst som för en mer proaktivt politik med extra insatser när förälder/föräldrar flaggas i systemet när tex deras barn är på BVC eller dylikt. Detta görs redan idag, men jag uppfattar att det måste vara ok att göra tidigare insatser, och kanske tillochmed ge föräldrar mindre möjligheter att neka hjälp. De är oftast inte de skarpaste knivarna i lådan (har en i släkten som jobbar med just detta) och tar inte alltid rätt beslut för sina barn.

Detta är alltså igentligen ingen politisk röd vs blå block-politik, utan denna fråga skulle jag säga kan en bred koalition i riksdagen driva igenom utan att tappa ansiktet till sina politiska motståndare.
Citera
2025-02-05, 06:14
  #132
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hyperflux
Svårare tillgång till vapen skulle kanske göra dessa attacker mindre skadliga, men jag tror inte att det skulle förhindra attacker. Om en galning vill skada folk så går det alltid att hitta sätt.

Huvudproblemet är psykisk ohälsa. Sveriges psykiska sjukvård är ständigt överbelastad - men söker inte ut individer som kan behöva det, för man har inte plats för dem. Dessutom är ensamhet en epidemi som drabbar Sverige hårt, det är antagligen många som tappar greppet om verkligheten.

Det, och ett politiskt klimat som inte alls är särskilt hälsosamt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in