2025-02-05, 01:16
  #2413
Medlem
Finns bilder på honom men vet ej hur man lägger upp.
Citera
2025-02-05, 01:16
  #2414
Medlem
Bild på GM ska finnas i utländska medier.
Citera
2025-02-05, 01:16
  #2415
Medlem
Med anledning av att väldigt många oskyldiga människor hängs ut och att väldigt många låg IQ inlägg postas här:

KORT FÖR ER NYA PÅ FLASHBACK/NYA I TRÅDEN:

1.
I Aftonbladets artikel står det cirka 10-15 namn under rubriken på artikeln, dessa personer är INTE brottsoffer/döda. De som skriver artiklar kallas för journalister och de skriver oftast sitt namn under rubriken för att visa att de har skrivit artikeln. Vill ni ha mer info kolla wikipediaartikeln om journalistik.

2.
Vi behöver inte att folk skickar bilder/profiler/tiktokvideor där en gärningsman pekas ut om det inte finns MYCKET bevis för att det är rätt person. Att personen heter R*ckard And***son är INTE samma sak som att det är gärningsmannen, det finns tusentals personer med det namnet i Sverige.

Väldigt många oskyldiga personer har fått utstå trakasserier för att folk skickar ogrundade anklagelser här på flashback idag. Snälla tänk innan ni hänger ut någon.

Det var det.
Citera
2025-02-05, 01:16
  #2416
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av förman
Hur ska man tolka ett tiotal. 20 mördade? Eller fler eller färre.

11 är det senaste.
Citera
2025-02-05, 01:16
  #2417
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av iamnotsure
Det bör vara hans bror i svt-artikeln lr iaf nära släkt , om man jämför med bilden som cirkulerat så syns det tydligt imo , och då är det rätt bild på mgm med ( trol. blonderat ) hår och glasögon som cirkulerat.

OK tack - äntligen någon här inne som har koll
Citera
2025-02-05, 01:16
  #2418
Medlem
Är Storgatan 35 aktuella adress för MGM?
Bekräftad med 11 mördade. Tragedi.

Varför är det locket på från polismyndigheten? Förundersökningssekretessen förstår jag men att inte kunna delge detaljerad information inom första 12 timmarna är katastrof, att det ska dröja 12 timmar innan det kommer ut att det är 11st som mördats är under all kritik, sådant behöver komma ut fortare för att undvika ryktesspridning men också för att visa händelsens allvar.

Händelsen verkar ha hanterats väl trots magnituden på situationen. Tyder på bra beredskap och övning från blåljusmyndigheter. Att fånga ostraffade ensamvargar innan våldsdåd begås är nästintill omöjligt, skulle krävas integritetskränkande lagar för att lyckas med sådant.
Citera
2025-02-05, 01:17
  #2419
Medlem
Bananfobis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knut-Anne
R1kard Anderss0n uppges vara enstöring, så jag tror inte att vi kommer att hitta några foton på honom.
De som kanske finns är skolfoton, släktingarna har tydligen stängt ned social medier som där hittar vi inget.
Skit samma, ändrar inte vad som hänt.
Jag gissar på att han var eller kände sig mobbad, det är inte ovanligt vid skolskjutningar, tyvärr brukar de skjuta många som inte mobbat i farten.

Känns lite som han borde ha släppt det om han kände sig så mobbad typ 20 år efter att han slutat skolan så att han väljer att ta ut det på komvux-studenter, även om någon av de skulle ha varit elak mot honom i grundskolan.
Citera
2025-02-05, 01:17
  #2420
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Amiralen1968
Finns bilder på honom men vet ej hur man lägger upp.


Gå in på dela fil, upload, sen får du en länk.
Citera
2025-02-05, 01:17
  #2421
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fentanylstubin
Finns gott om halvautomatiska jaktgevär som en erfaren skytt utan några problem kan skjuta åtminstone 3-4 träffsäkra skott i sekunden på så pass korta avstånd som det lär ha varit i det aktuella fallet. Detta helt utan att behöva bygga om vapnet.

Finns mängder av ruskigt felaktiga poster om just vapendelen tidigare i tråden. Vissa delar kan man gissa sig till, men en stor del poster har varit löjligt inkorrekta och okunniga.

AR15 säljs väl bara med magasin för 5 i sverige? Jag tyckte mig höra 7 snabba i en video. Finns det andra jaktvapen som får säljas med större mag? Målskyttevapen kan ju ha fler
Citera
2025-02-05, 01:17
  #2422
Medlem
Herr-Skarprattares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KoktPotatis
https://gofile.io/d/qIaCIe uppdaterade videos
Satan i gatan...

Filmerna inifrån toaletten är helt overkliga. Jävlar vilken skräck han måste ha upplevt där inne när skotten smäller bara meter därifrån.
Citera
2025-02-05, 01:17
  #2423
Medlem
Antingen var gärningsmannen elev på skolan eller så fanns det ideologiska motiv, så enkelt är det. Vill du bara mörda slumpmässiga offer åker du väl inte specifikt till en skola i en annan del av stan (vad det verkar).

Att polisen sedan påstår sig inte hittat några ideologiska motiv är annan sak än att det inte finns några.
Citera
2025-02-05, 01:17
  #2424
Medlem
Vapnet är förmodligen antingen ett sånt här, kaliber 223:

https://skytte.astrosweden.se/jakt-skytte/vapen/kulgevaer/ar-15-10/

Eller detta, 9 mm:

https://scr.nu/index.php?main_page=product_info&products_id=615

Halvautomater, kan köpas på jaktlicens.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in