"Omkomna" låter ungefär som att de halkat på hylsorna och fallit illa. Inte att de blivit regelrätt avrättade och ihjälskjutna. Om GM nu använt ett vapen som köpts lagligt spår i vart fall jag att diskussionen framöver helt och hållet kommer handla om rätten att äga vapen.
Förmodligen inför man ytterligare restriktioner mot vanligt folk med jakt- och vapenlicens medan de gängkriminella och alla illegala vapen flyger under radarn som vanligt.
Att ens en endaste av alla oräkneliga och laglydiga vapenägare överhuvudtaget får en knäpp och gör något sånt här är bevisligen extremt sällsynt med tanke på att senast vi hade något sånt här på nyheterna var på mitten av 90-talet. Människor med psykiska problem ska givetvis inte ha vapen men mest troligen är det en "domestic terrorist" med rasistiska motiv och en utredning får avgöra om det kunde ha avvärjts. Nu kartlägger man skyttens avtryck på nätet och vi får väl se vad de hittar.
Min gissning är att han inspirerats av Buffalo-skjutningen, El Paso, Breivik mfl, om det nu föreligger sådana motiv.
Förhoppningsvis är påföljden inget som drabbar en laglydig medborgare. Precis som inte alla frikyrkepastorer är pilska kåtbockar för att just Helge Fossmo knullade halva Knutby och kallade sina otrohetsaffärer för en "lydnadsplikt inför gud" när han blev påkommen i sängen är förstås inte Sveriges vapenägare ett problem heller. Det här är så ofattbart att man fortfarande inte riktigt kan förstå att det hänt. 10-tal döda i Örebro?