Citat:
Ursprungligen postat av
erytmenus-o
Danmarks sak är vår sak. Vi etno-nationalister känner inga gränser. Vikingarna är ursprungsbefolkningen på Grönland. Svenskar är vikingar. Det tillhör Skandinavien.
Allt guld skall komma till Skandinavien. Och det ska vara statligt likt norsk olja.
Ungefär som att vi har tillgång till den norska oljefonden menar du?
Tyvärr finns det ingen etno-nationalistisk (kul ord) vikinga sammanhållning. Det gjorde det inte ens under vikingatiden.
Du får se att när USA annekterar Grönland så kommer ingen göra ett skit. Danmark kommer att gnälla i FN och de skandinaviska vikingaländerna kommer att fördöma tilltaget och vara glada att de inte blev drabbade själva.
När vikingarna i Norge och Danmark blev invaderade av Tyskland gjorde de svenska vikingarna inte ett skit utan bara tittade åt ett annat håll. Eftersom detta faktiskt skedde under modern tid sitter det färskt i vikingaminnet och de svenska vikingarna har därför i efterkrigstid inte så gott rykte i den etno-nationalistiska vikingavärlden.