Citat:
Ursprungligen postat av
Amor
Känns som att de som följer och gillar Runar i sociala medier just nu är samma typ av personer som gillar Swebbtv. Jag tänker låginfoboomers som fått ett politiskt uppvaknande efter 50 och hamnar för långt ner i det politiskt inkorrekta diket. Som tänker att Runar är med i mitt sossekritiska lag, därför måste han ha rätt.
En annan galning som blivit stor i detta läger är Palme-spanaren Claes Hedberg, förvånas över hur stor han är trots sin uppenbara idioti. Men det är den här typen av personer som ser konspirationer i allt, som ser världen fullständigt i svart och vitt
Jag personligen är också konservativ, men tycker den här typen av människor skämmer ut såna som mig.
Exakt så! Det finns en unik mix av brister hos varje individ i det spelet, liksom ett IQ-bingo där varje ruta representerar en form av dumhet. Runar är ju bara ett skolboksexempel – han lyckas kombinera hybris med en total avsaknad av självinsikt. Som att han faller helt på en speciell sektion medan andra i tråden faller helt på en annan. Så olika, men ändå exakt samma "under"-IQ.
Man undrar nästan om det är någon slags tävling bland dom, typ "vem kan skämma ut sig mest utan att fatta det själv?" Och Runar, han känns som att han går in för att ta hem guldet varje gång. Det är ändå lite fascinerande hur det liksom aldrig tar slut – bara nya nivåer av dårskap som dyker upp, som en dålig realityshow fast med brott istället för drama.
Citat:
Ursprungligen postat av
Magictrix
I ett mail till Hänt menar norrmannen att Lena inte är den kvinna han har ett förhållande med. Han skriver “nej 😂” som svar på frågan.
Man kan då fråga sig (eller Runkar) varför han i så fall skickar blommor till henne och båda lägger ut bilder på blommorna? Man kan också fråga sig varför norrmannens mamma gillar hennes bilder? Till exempel. Skratt-emojin ska alltså betyda att frågan är så dum att norrmannen hånskrattar åt den. Låter lik trovärdigt som att den djupt skuldsatte norrmannen sålt konst för flera hundra tusen och lånat ut allt han äger till en daytrader han inte känner ens namnet på.
Ja. Runar skriver “nej 😂” som svar på frågan.
Ja. Skratt-emojin betyder att frågan är så dum att norrmannen hånskrattar åt dig.
Runar tycker kanske att du som tramsar ihop roman efter roman är så trovärdig och analytisk.