2023-03-28, 06:19
  #21229
Medlem
Vladimir-Suckmeoffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BeatriceCenci
Förhörsledaren Katrin Nilofar Khamissi som förhör A$AP Rocky är ju helt jävla partisk i målet i sina frågor. Vad är hon för inkvoterad inkompetent fitta?

ASAP Rocky har förklarat att de blev förföljda i 20-25 min av en afghan som trakasserade dem, vilket syns på videofilmerna. Han har också förklarat att de försökte boka Uber men att det inte funkade. De försökte också ladda ned appen för att boka scootrar.

Citat från FUP sid. 366 (sid 373 i dokumentet)
https://www.docdroid.net/z0hv0yQ/sto...8.pdf#page=373

"Ni befinner er mitt i Stockholms city, enligt min uppfattning hade ni kunnat hitta en mängd olika färdsätt för att kunna ta er bort från platsen, om ni upplevde sådan rädsla för killarna?"

Polisen menar alltså att det är ASAP Rockys skyldighet att hitta ett färdsätt och ta sig bort från personer som förföljer och trakasserar honom. Det syns och hörs ju tydligt på videofilmerna att ASAP Rocky och hans följe inte vill ha bråk.

Hur kan svensk polis vara så jävla snedvriden? De befinner sig på en bakgata vid Hötorget med trakasserande våldsamma drogpåverkade kriminella afghaner mitt i ansiktet.

Det är väl självklart att man tar till något mer våld än vad som krävs för att neutralisera en person som är hotfull och våldsam. Titta på polisingripanden i Sverige och utomlands. Polisen använder också övervåld för att neutralisera människor som uppträder hotfullt.

Ni som säger att ASAP Rockys sällskap borde ha vetat EXAKT vad som är självförsvar och vad som är på gränsen till övervåld, ni är bara korkade och oärliga. Afghanen var uppenbart drogpåverkad. Det förstår man eftersom han slog hörlurarna i huvudet på Rockys livvakt. Afghanen var alltså totalt orädd för en stor biffig person som uppenbart är mycket starkare än honom själv. Detta tyder på att afghanen var drogpåverkad och skiter i konsekvenserna.

Om man har att göra med sådana personer så förstår man att man måste ta till övervåld eftersom drogpåverkade skiter i vad som händer. De slåss utan tanke och ger sig inte. Afghanen visade inga tecken på att ge sig.

För övrigt, när man läser FUP:en, så blir man förvånad över hur dåligt ställt det är med svenska språket hos (hög)utbildade på svenska myndigheter. De kan inte ens skilja på de/dem. Katastrof!

Citat:
Ursprungligen postat av Yanii
I förhör av misstänkta ställs svåra och ibland befängda frågor. Det har inget att göra med om förhörsledaren är partisk eller ej, det är så förhör går till. Obekväma frågor och ifrågasättande.

Citat:
Ursprungligen postat av RonJeremyClarks
Alla någorlunda normalfuntade poliser har sedan länge lämnat kåren. Kvar är bara die hard övertygade kulturmarxister, och polischefen har givetvis sett till att sätta de värsta av de värsta på detta extremt uppmärksammade fall.

@Yanii, din knäppskalle, det står att förhörsledaren verkar vara partiskt, och inte att frågorna är konstiga din blattelover. Om förhörsledaren är partisk eller ej, har inget med typen av frågorna att göra, utan snarare en inkompetent inkompetent inkvoterad sandneger till förhörsledare. Inga frågor är obekväma; polisen kan aldrig pressa dig, det är bara att hålla käften. Ingen kan tvinga dig att forma ljud med dina stämband

Absolut!! Inte så konstigt att "förhörsledaren" Katrin Nilofar Khamissi inte kan stava. En MENA sandneger, som inkvoterats, och tror att hon är tuff bara för att hon är låtsaspolisförhörsledare. Hon har till och med förkortat sitt efternamn till "Kh" på facebook, så att det blir Katrin Kh, och tror att hon har ett viktigt sekretessjobb och måste därför kamouflera sitt namn. Katrin har hon förresten bara lagt till för att försvenska sitt namn, även om Katrin är ett grekiskt namn, vilket sandnegressen förmodligen inte vet. MENA sandnegerns riktiga namn är alltså Nilofar Khamissi
Citera
2023-03-28, 12:06
  #21230
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vladimir-Suckmeoff
Hon har till och med förkortat sitt efternamn till "Kh" på facebook, så att det blir Katrin Kh, och tror att hon har ett viktigt sekretessjobb och måste därför kamouflera sitt namn.

Det går väl att anmäla profiler där folk inte använder sitt riktiga namn på facebook?
Citera
2023-04-10, 09:00
  #21231
Medlem
Vladimir-Suckmeoffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GoneForever
Det går väl att anmäla profiler där folk inte använder sitt riktiga namn på facebook?

Inget jag har noterat än så länge, kanske en funktion som Fb i sådana fall har infört. Hur som helst, tror jag inte en sådan anmälan kommer leda till något, för Fb tillåter väl att man förkortar sitt efternamn, eller bara använder initialer som efternamn. Ska titta mer på det.
Citera
2023-08-10, 22:14
  #21232
Medlem
Finns rättegången att lyssna på någonstans?

Prime Crime brukar ju ha rättegångar, speciellt kända. Men ASAP verkar inte finnas med?
Citera
2025-01-24, 18:53
  #21233
Medlem
diseuses avatar
Nu börjar rättegången i LA.

BBC (Opening statements set to begin in A$AP Rocky's trial in Los Angeles):
Citat:
An assault trial begins on Friday against rapper A$AP Rocky, who is accused of firing a gun at a former friend in Los Angeles.

The rapper, whose real name is Rakim Mayers, faces 24 years in prison if convicted on two felony assault charges in the 2021 incident near a Hollywood hotel.

The Grammy-nominated hip-hop star, who is also a fashion mogul and the longtime partner of singer Rihanna, has pleaded not guilty and denied the allegations.
Citera
2025-01-24, 21:39
  #21234
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Dukater
Finns rättegången att lyssna på någonstans?

Prime Crime brukar ju ha rättegångar, speciellt kända. Men ASAP verkar inte finnas med?
Streamad här, men just nu är det paus:
https://www.youtube.com/watch?v=PBiD8agGi7w
Citera
2025-02-19, 08:06
  #21235
Medlem
diseuses avatar
Nu frikänd.

Variety (A$AP Rocky Found Not Guilty in Shooting Felony Trial):
Citat:
A$AP Rocky was found not guilty on all counts by a Los Angeles jury, ending an exhaustive three-week trial that accused the Harlem-bred rapper (real name Rakim Mayers) of firing a gun at his former friend, A$AP Relli (real name Terell Ephron).

When the verdict was announced in a Downtown Los Angeles courthouse on Tuesday, Rocky and his defense team and the room erupted in joy and cheers. Rocky jumped over the stand to hug Rihanna and his mother, Renee Black, and sister Erika Mayers.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in