2025-01-04, 15:31
  #483529
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pettersson72
Nej som sagt det mesta går till Putins krig i Ukraina så helt rätt av Ukraina att inte förlänga avtalet.
Till priset av att vi i Europa får leva med högre elpriser? Nej, tack. Jag är inte beredd att tömma plånboken för att Zelenskyj ska få utkämpa sitt krig.
Citera
2025-01-04, 15:32
  #483530
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Det är mycket intresse kring min person och egenskaper och lite vad det gäller konflikten i Ukraina.
Kan bero på att du konstant ljuger, och inte svarar när vi ifrågasätter dina lögner.
Jag kan skriva att nu tar Japan stora delar av Rysskt teritorie, och att Singapore har varit drivande i att Österrike inte har en regering.
Men troligen kommer dessa påståenden att ifrågasättas.
Citera
2025-01-04, 15:32
  #483531
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ensamkrigaren

Nej, men allvarligt. Jag tror knappast att de vill stänga ned sin trafik i Östersjön, de har St Petersburg och Kaliningrad. Väst vill uppenbarligen strypa den trafiken helt, men där går nog definitivt gränsen. Det skulle kunna vara det som tänder en stor konflikt. Det skulle väl göra alla gamla galna gubbjävlar här i tråden helt lyriska i och för sig, men för övriga är det inget skoj när även sjöfrakt till Gdansk och övriga hamnar är hotad samt ett par nya Estonia inträffar och alla el-/kommunikationskablar ryker.

Du tänkte på skuggflottan ja drar de sina jävla ankare efter botten kan de räkna med att finnarna stoppar skeppet och bordar det. Så det är bara för den där jävla skuggflottan att skärpa sig helt enkelt.
Citera
2025-01-04, 15:34
  #483532
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lawline
Ni har ingen internationell rätt att angripa Ukraina bara för att ni anser i eran förvridna världsbild tycker att ni har den rättigheten. Så varför ska ni då kunna göra saker ostraffat?
Ryssland tar sig den rätten för att freda dina gränser mot Nato. Det är Putins skyldighet som statschef att skydda sitt land mot ett alltmer expanderande Nato.
Citera
2025-01-04, 15:34
  #483533
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Spugge
Ryssland har rekryterat betydligt fler soldater än Ukraina.
Om de ukrainska förlusterna dessutom skulle vara betydligt högre än de ryska så är frågan varför ryssarna inte kan gå framåt i högre takt?

Militäranalytiker som följer kriget estimerar ryska förluster högre än de ukrainska.
Bekräftade KIA från öppna källor är högre för ryssarna än för Ukraina.
Dokumenterade förluster av stridsfordon är betydligt högre för ryssarna än för Ukraina. Det betyder att förluster i samband med att stridsfordon slagits ut är högre för ryssarna än för Ukraina.

Visst vi vet inte hur de egentliga förlusterna ser ut men inget talar för för att Ukraina skulle ha högre förluster än ryssarna.

Ryssarna kör med spegelvänd information. Detta för att ändå kunna informera sina egna medborgare om förlusterna.

Men vi i väst behöver bara sanningen, dvs det är ganska ologiskt att ett mindre land tar högre förluster än ett större land och ingendera sidan vinner kriget.

Enda förklaringen att kriget pågår och att fronterna står rätt still är att förlusterna är betydligt högre hos den attackerande sidan än hos den försvarande sidan. För att kriget ska kunna fortsätta i evighet så bör då ration vara 1:3 med hänsyn taget till befolkningsmängden. Nu verkar dock ration vara 1:5 eller ännu högre vilket då pekar på att det blir Ryssland som får ge sig vart det lider. Kan dröja många år.
Citera
2025-01-04, 15:36
  #483534
Medlem
Lawlines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AbsolutVodka12
Ryssland tar sig den rätten för att freda dina gränser mot Nato. Det är Putins skyldighet som statschef att skydda sitt land mot ett alltmer expanderande Nato.

rySSland kan skydda sig själv på sitt eget territorium. Om man tar sig rättigheter som inte kan försvaras via Genève konventionen så får stå sitt kast.
Citera
2025-01-04, 15:36
  #483535
Medlem
aztlans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AbsolutVodka12
Till priset av att vi i Europa får leva med högre elpriser? Nej, tack. Jag är inte beredd att tömma plånboken för att Zelenskyj ska få utkämpa sitt krig.
Vem bryr sig om vad en proryzz som du vill? Lätt värt dyrare elpriser så länge det svider i dumfittan pootins krigskassa
Citera
2025-01-04, 15:37
  #483536
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AbsolutVodka12
Ryssland tar sig den rätten för att freda dina gränser mot Nato. Det är Putins skyldighet som statschef att skydda sitt land mot ett alltmer expanderande Nato.

Ha ha det var bland det dummaste jag läst på länge. Jadu Putin har då inte skyddat sitt land mot alltmer expanderade Nato då den nye Hitler och dassriket genom Finland har fått en mycket längre gräns mot Nato och allt är Putins fel så där har han misslyckats totalt.
Citera
2025-01-04, 15:40
  #483537
Medlem
A Russian commander linked to the massacre of civilians in Hroza has been targeted, - Ukrainian intelligence. The commander, Konstantin Nagayko of the 112th Missile Brigade, reportedly sustained multiple shrapnel injuries, including to his brain, and is in critical condition.

https://x.com/NOELreports/status/1875552069370978757
Citera
2025-01-04, 15:41
  #483538
Medlem
skalman1973s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Ryssland är en militär stormakt och det är ni som underrskattar Ryssland och det är därför allt går åt helvete inklusive sanktioner.

Logik är inte din starka sida och du underskattar rysk korruption . Plus det enkla faktum att det kostar mer resurser att ta terräng än vad det kostar att försvara den. Ryssland är för övrigt ingen stormakt. De var dock en regional stormakt innan fiaskot i Ukraina . Nu är de en arme av trashankar somhar kärnvapen som möjligtvis kan utgöra ett hot . Militärt ekonomiskt politiskt samt diplomatiskt är de numera snudd på ett U-land ! Kan informera dig om att den agrara sektorn mer eller mindre står inför en katastrof av bibliska proportioner.

Vänligen sluta tramsa nu eller välj åtminstone ett ämne du har ett någorlunda grepp om ( teoretisk socialism eller något liknade förslagsvis )
__________________
Senast redigerad av skalman1973 2025-01-04 kl. 15:44.
Citera
2025-01-04, 15:41
  #483539
Medlem
💥❗️Ukrainian Marines repel massive waves of Russian assaults in Kurakhove direction!

https://x.com/i/status/1875537479060816130
Citera
2025-01-04, 15:43
  #483540
Medlem
Djupfryss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Du kom med en för hög siffra på förlorade ryssar och jag multiplicerade med 5 för Ukraina och jag har förklarat varför. Jag skrev också att 4 miljoner knappast var rätt. Jag tror att de ukrainska förlusterna ligger mellan 1 och 2 miljoner soldater och det är därför Kiev nu måste sänka åldern och ta ifrån 18-24 år också. Man kan helt enkelt inte ersätta förlusterna och det ser vi vid fronten där ryssarna går framåt. Du har också stöd för detta med desertering av ukrainska soldater som jag länkade till tidigare. Jag kan acceptera att ryska förluster ligger på omkring en halv miljon men troligast på 250 000 man annars hade ryssar inte ställt upp som frivilliga utan även Ryssland hade varit tvungen att mobilisera.

Om jag tror eller spekulerar ljuger jag då? Avlsuta nu detta för du gör dig bara ännu mer dum.

Ryssarna ställer inte upp frivilligt. De får antingen en värvningsbonus på flera årslöner eller blir benådade ifrån fängelsestraff.

Tragiskt nog finns det mycket som tyder på att pengarna som skulle gått till soldaterna eller deras familjer istället stannar hos de genomkorrumperade officerare som leder den ryska armén.

Så det är på det sättet du räknar ut ukrainska förluster? Du tar de uppgifter du får om ryska och multiplicerar med fyra. Och sen påstår du att du ägnar dig åt seriös argumentation.
Det här plus då din ekonomiska redogörelser som också existerar enbart i din egen fantasi säger ju allt om din seriositet.

Allt du skriver är lögner, eller rättare sagt fria fantasier. Du gör en beskrivning av verkligheten så som du dagdrömmer om att den skall vara.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in