2025-01-02, 21:53
  #121
Medlem
Har bott i Polen en längre tid men vill tillbaka till skogen i Sverige.
Citera
2025-01-02, 21:53
  #122
Medlem
Sunimods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jahbrah
Låter som du/alla du känner aldrig någonsin varit illa däran. Bra för er, hoppas det fortsätter så!
Varit på en del andra platser runt jorden och då inser man att vi har det rätt bra här i Sverige.
Visst finns det saker man inte är helt nöjd men plus och minus så är Sverige fantastiskt bra.
Självklart vet jag om en del som inte mår bra men de hade troligen inte mått bättre någon annan stans på jorden och det är var och ens ansvar att göra det bra.

Bara känslan av på våren gå ut i naturen och njuta av friheten och lugnet, lyssna på fåglarnas sång och känna att detta är fantastiskt. De som inte kan njuta av sådant kan inte njuta överhuvud taget någonstans på jorden.

Jo jag känner flera som är och varit illa däran inklusive mig själv. Sådant ger en ödmjuk och bryr sig. Och upplever att Sverige är fantastiskt.
Citera
2025-01-02, 21:53
  #123
Medlem
BombaySaphires avatar
Ungern, Finland, Svalbard, Italien eller Spanien.
Citera
2025-01-02, 21:57
  #124
Avslutad
känns som Nya Zeeland hade varit en skönt land att starta om i. Alternativt Japan innan det förstörs av alla turister . Har länge drömt om att flytta till ett annat land.
Citera
2025-01-02, 21:58
  #125
Medlem
RFTs avatar
Norge som nr 1, alla dagar i veckan. Jag hade för länge, länge sedan när jag var ung mycket allvarliga planer på att bosätta mig där, eftersom jag periodvis jobbade där. Men en svensk kvinna kom emellan, så planerna skrinlades.

Island som nr 2.
Citera
2025-01-02, 22:00
  #126
Medlem
I mitt nästa liv vill jag födas i ett litet öland i Stilla havet. Jag vill bo där genom att ta en båt och fånga fisk på den natursköna kusten.
Citera
2025-01-02, 22:02
  #127
Avslutad
[quote=Zeusy|90575654]Tänk er att ni hade inga plikter kvar i Sverige. Vuxna barn etc.


Vilket land hade du velat starta om i?

Hade du flyttat från Sverige och isåfall vilket land? Varför?[/QUOTE

Blir kvar i Skandinavien som har allt från vinter till sommar. Trivs bäst hemma!
Citera
2025-01-02, 22:04
  #128
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Robbinist
Västra Australien eller norra Nya Zeeland.

I princip alla samhällsfaktorer där, HDI, Gini. samhällsstruktur, politik, livsnöjdhet, sjukvård m.m. är i toppen på nästan alla skalor, och vädret är varmt och behagligt. Jag gillar inte kyla och nordisk vinter.
Nya Zeeland och Auckland (är stadsmänniska, inte landsbygds) är något svalare, något mer landsbygdsmässigt, mer sansade människor, men inga livsfarliga ormar och spindlar som Australien har, och mindre haj.

Men kanske inte om man redan var född i Sverige och uppväxt här. Australien/Nya Zeeland är bokstavligen vart man kommer ut, om man borrar sig rakt igenom jordklotet. Bokstavligen på andra sidan jorden. Flyttar man dit kommer man inte få återse hemtrakter och vänner/släktingar mer än en handfull gånger till i livet. Avståndet är så stort.
Men fick man välja var man skulle blivit född, så .. låter det inte dumt.

NZ är inte så fantastisk som många inbillar sig. 600 000 kiwis bor i Australien som har många problem, Sverige inte har.
Citera
2025-01-02, 22:12
  #129
Medlem
Litauens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av eatmypoo
NZ är inte så fantastisk som många inbillar sig. 600 000 kiwis bor i Australien som har många problem, Sverige inte har.
Det bästa i en gino.
Citera
2025-01-02, 22:23
  #130
Avslutad
Israel vibrerar av liv och historia. Intressanta begåvade vackra människor, god mat, intensitet i varat. Att varje dag vara del av något större än en själv.
Citera
2025-01-02, 22:41
  #131
Medlem
ManySuchCasess avatar
Israel.
Att få möjligheten att få leva tillsammans med ett utvalt folk hade varit "out of this world"
Röstar givetvis SD per post på svenska ambassaden i Kungliga Tel Aviv.
Citera
2025-01-02, 22:47
  #132
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av karlkula12
Folk som nämner Norge och Finland bör ta o faktiskt besöka Oslo respektive Helsingfors. Är man rädd för brunhudade så är nog Polen och Ungern de enda länderna där man faktiskt inte ser till ungdomsgäng från MENA etc. Ungern har jag dock aldrig besökt.
Oslo ja, men Norge i övrigt är mycket bättre skick än alla städer i Sverige.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in