2024-12-27, 11:58
  #10813
Medlem
Efter läst dina tidigare trådar där du bla sitter och luskar i vem som kan vara felaktigt bokförd osv så känns det som du är grannen man vill flytta ifrån.
Citera
2024-12-27, 12:13
  #10814
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.J-son
Efter läst dina tidigare trådar där du bla sitter och luskar i vem som kan vara felaktigt bokförd osv så känns det som du är grannen man vill flytta ifrån.
Vilken tur att vi inte är grannar då!
Citera
2024-12-27, 12:43
  #10815
Medlem
Det där var inte mycket till störningar att komma med. Dammsugning i förhållandevis rimlig tid, lite fotsteg och nån dörr som stängs..
Citera
2024-12-27, 13:08
  #10816
Medlem
Lider med dig, måste vara oerhört frustrerande med grannar som dammsuger en gång i veckan, stänger sina dörrar och använder sina möbler.


Ett tips är ju att säga : Jag har sovmorgon pga min arbetstid, kan ni kanske dammsuga kl 10:30 istället?
Nu verkar du ha bränt den bron dock. hoppas de börjar dammsuga 7:30.
Citera
2024-12-27, 17:16
  #10817
Medlem
Ulrik.Agrens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nordlasten
Jag vet inte om det är så onormalt att man vill sova kl 8 på en lördag och ha lite sovmorgon, tror de flesta skulle tycka att det är ganska rimligt.
Nej, det är inte rimligt att dina grannar ska anpassa sig efter dina säregna sömnvanor.
Citera
2024-12-27, 18:14
  #10818
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ulrik.Agren
Nej, det är inte rimligt att dina grannar ska anpassa sig efter dina säregna sömnvanor.
Det var nog bland det mest korkade jag läst, jag hade köpt din kommentar om jag skrev kl 10-11. Solen har ju fan knappt gått upp vid kl 8 i december klar som fan man inte dammsuger då.
Citera
2024-12-27, 19:45
  #10819
Avslutad
Bjud på en pisstallrik!

Kissa på en tallrik, frys in den, fläng sedan in denna platta i deras brevnedkast när svinen ligger och sover. De kommer vakna till en oförklarlig kisspöl i hallen.

Kan alternativt bytas mot spya om du känner för att vara riktigt jävlig.
Citera
2024-12-27, 20:14
  #10820
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 67arigGubbe
Be dom hålla käften, svårare än så är det inte.
Jag har gjort så förr när jag bodde i lägenhet, röt till viftade näven framför deras ansikte och det vart tyst.
Fast samtidigt är det absolut lättaste sättet o få sig själv ut kickad ut lägenheten, hota grannar. finns nog knappt enklare sätt för en styrelse o kicka ut någon.
Citera
2024-12-27, 22:34
  #10821
Medlem
killawifes avatar
Ojojoj! Någon lever ett vanligt liv mellan 8-22. Ring poolia! Du bör nog kolla upp boende i skogen istället, det skulle nog passa dig bättre.
Citera
2024-12-28, 00:29
  #10822
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av killawife
Ojojoj! Någon lever ett vanligt liv mellan 8-22. Ring poolia! Du bör nog kolla upp boende i skogen istället, det skulle nog passa dig bättre.
Haha poolia minns man
Själv har man väl haft en del sluga grannar som den äldre döva kärringen i Kortedala som bodde ovanpå och hade max ljud och titta på lingo varje dag haha, då satt man där och försökte jobba med sin bokföring, man fick ringa störningjouren ex antal gånger innan bolaget gav mig en nice lägenhet i närheten..
Men efter att ha flyttat till ett eget hus vill man aldrig mer till ett flerfamiljshus.
Citera
2024-12-28, 00:56
  #10823
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Newton555
Detta är tyvärr vad man får räkna med om det är lyhört. Jag hör när mina grannar dammsuger och flyttar på möblerna. Om de är äldre så använder de kanske rollator eller gåstol, och det är det du hör. Men det kunde vara så mycket värre med ungdomar som har fester, spelar hög musik och springer i trapporna. Det är störande. Så om du hör ljud från ett äldre par så är det bara att acceptera. Sätt på lite musik för att distrahera. Men då är det kanske du som stör de andra grannarna om det är lyhört?

Hur tror du att grannarna under dig upplever dig? Det finns ingen som kan vara helt tyst, så det är nog en del oväsen från dig också. Grannen som borrade (som vi alla måste göra ibland) sade att de störs av fester. Stämmer det?

Att börja dammsuga kl 08-09 på helger är oförskämt. Paret ovanför bör kunna vänta till åtminstone kl 10, innan de börjar väsnas på helgerna. Att få ha sovmorgon någon dag under helgen, är väl inte för mycket begärt. De som är morgonpigga kan väl ägna sig åt annat än just dammsugning.
Citera
2024-12-28, 00:59
  #10824
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ulrik.Agren
Nej, det är inte rimligt att dina grannar ska anpassa sig efter dina säregna sömnvanor.

Det är inte rimligt att folk med städneuros börjar med sitt dammsugande kl 08 under helgerna. De kan gott vänta till kl 10.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in