undrar om nån har erfarenhet av att skapa en hemsida på darknet? hur gör man?
är det likadant som att bygga en vanlig hemsida?
hur skaffar man domän?
om jag tex vill ha klockor.onion hur fixar man det?
Haha klockor.onion är såklart omöjlig att fixa. Jag har själv en domän som börjar på 2022-01-01, alltså dom 10 första tecknena i en Onion-domän och det kostade mig över 100 tusen svenska.
Att skapa en hemsida på darkweb är lika enkelt som att ladda ned TOR. Bara starta TOR med anpassad config som instruerar TOR att köra som webbserver. Det bör ta max 1 minut för dig att googla eller be AI om.
Tor är en service, inte en tjänst. Du behöver bara ladda ner OnionShare samt så behöver du endast en HTML fil så kan du hosta din egen .onion helt gratis. Exakt hur du fixar en specifik .onion url kan jag inte riktigt svara på. Men att hosta en sida på darknet är extremt enkelt.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!