Citat:
Ursprungligen postat av
Dusapa
Skulle familjerna trakasseras och gäddor ta livet av sig om gäddan inte hängts ut?
Ja eller nej?
Du kommer inte få ett vettigt svar på den frågan för svaret är emot vad de vill. Bertils svammel tillsvars är ungefär lika bra som sandpapper på toa.
Man kan inte veta vad som kunde hänt. Där emot vet vi vad som hänt och det tyder på att Dumpen inte har varit positivt för många anhöriga som tagit skada och folk som tagit sina liv.
Det sätt som Dumpen väljer agger på har ju anledningen till de som hänt.
De kan skylla ifrån sig hur de än vill, men hade de agerat på andra sätt är chansen stor att det hade sett anorlunda ut både för anhöriga och de som tagit sina liv varit vid liv.
Bertil tycker om att tjata om vård och ta tag i sina liv men möjligheter för att det skall göras de skall inte finnas. De kan ta tag i sina liv i ett litet rum med vadderande väggar och gärna betala för det själva, leva på vatten och bröd samt inte träffa en människa samt pumpas fulla med kemikalier.