Citat:
Ursprungligen postat av TobiasBillström
DO är i farten igen och gör skäl för sin lön, med krav om skadestånd på 400.000 för krogdiskriminering, i ett fall som var riggat och konstruerat, med kameror och dolda mikrofoner.
Krogarna gör eu det som lönar sig för gästernas trivsel och diskriminerar knappast alla invandrare, då de själva ofta är det. De påstås sålla ut provocerande och olönsamma gäster.
För att komma ifrån denna evighetsföljetong, vad kan ägarna göra för att välja vad de vill ha som sina gäster, medlemskort med regler eller vad?
Det här är faktiskt ett problem i krogbranchen.
Inte alls ovanligt med en kulturberikare som köpar kanske en öl eller en Ramlösa på en hel kväll och stöter för hårt så tjejjerna får avsmak för krogen och inte vill komma tbx pga detta.
Kommer inte tjejjerna, så kommer inte killarna med plånbockerna heller, och krogen står med en trave Ramlösa drickare som får krogen att gå back.
Rimligtvis borde det gå att hänvisa till sånt här, men det går inte i PK Sverige.